تاکنون هيچ درمان قطعي براي بيماري برص يافته نشده است

۱۳۸۹/۰۹/۲۹ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 22257
سلامت نیوز:يک دانشيار پوست دانشگاه علوم پزشکي گفت:با وجود درخواست هاي مکرر از مسئولين دانشگاه،هيچ اقدامي جهت خريد دستگاه UVB ، براي درمان مبتلايان به برص صورت نگرفته است.

دکتر تورج رشيدي در گفت‌وگو با  (ايسنا)، افزود: با گذشت 4 سال از درخواست پزشکان از مسؤولين دانشگاه علوم پزشکي اروميه نسبت به خريد دستگاه UVB براي درمان مبتلايان به برص، هنوز هيچ اقدامي از سوي مسؤولين صورت نگرفته است.

وي افزود: با توجه به عوارض پايين دستگاه UVB براي مبتلايان، خريد اين دستگاه براي استان امري ضروري است.

وي با اشاره به اين که علل بروز بيماري برص تاکنون ناشناخته است، افزود: بيماري برص يا "ويتيليگو" نوعي بيماري پوستي غير مسري است که در اين بيماري سيستم ايمني بدن که وظيفه دفاع از بدن را در مقابل عوامل بيگانه دارد، سلولهاي رنگدانه ساز بدن را به عنوان عامل بيگانه شناخته و از بين مي برد.

وي در رابطه با علايم بيماري برص افزود: در اين بيماري لکه هايي روشن تر از رنگ پوست در سطح پوست ظاهر مي‌شوند که اين لکه ها به تدريج سفيدتر مي شوند.

اين متخصص پوست با اشاره به عوامل تشديد کننده بيماري برص تصريح کرد: ضربه هاي مختلف جسمي از جمله بريدگي، سوختگي و سايش باعث تشديد اين بيماري مي شوند که بر خلاف تصور مردم استرس‌هاي روحي عامل بروز بيماري برص نيست بلکه فقط اين عامل باعث پيشرفت بيماري برص مي‌شود.

وي افزود: اين بيماري ميان جوانان مخصوصا در سنين 15-35 سال بيشتري از سايرين شيوع دارد.

دکتر رشيدي در پاسخ به اين که بيماري برص درمان قطعي دارد يا خير، افزود: تاکنون هيچ درمان قطعي براي اين بيماري يافت نشده است اما با استفاده از روش‌هاي درماني موجود در کشور اين بيماري تا 80 درصد بهبود مي يابد.

وي با اشاره به روش‌هاي درمان موجود در کشور نيز افزود: اين بيماري به روش‌هاي مختلف از جمله درمان موضعي، خوراکي، دستگاه PUVA (فتوتراپي)، UVB، ليزر اگزايمر و کاشت سلول‌هاي بنيادي درمان مي شود که ليزر اگزايمر بيشترين اثر مثبت را روي لکه‌ها مي گذارد.

اين دانشيار پوست با اشاره به اين که مدت زمان درمان در بيماران متفاوت و متغير است، افزود: مدت زمان درمان برص بسته به زمان اقدام آنان جهت درمان، 2-18 ماه به طول مي انجامد که گاهي ممکن است اين مدت زمان تا ساليان ادامه داشته باشد.

رشيدي اضافه کرد: البته اگر مبتلايان هرچه زودتر نسبت به درمان اقدام کنند درصد بهبود آنان افزايش مي‌يابد.

رشيدي اظهار کرد: بيماري برص در قسمت‌هاي پرموي بدن بهتر از ساير نقاط درمان مي شود چرا که در اين نقاط سلولهاي رنگدانه ساز مو به عمل تغيير رنگ لکه‌هاي سفيد کمک مي‌کند.

اين متخصص پوست در ادامه استفاده از دستگاه فتوتراپي را در درمان بيماري برص موثر دانست و گفت: با وجود موثر بودن اين دستگاه در درمان بيماري، محدوديت‌هايي نيز براي مبتلايان زير 16 سال، بيماران مبتلا به ناراحتي هاي قلبي و کبدي و کساني که نسبت به نور حساسيت دارند، وجود دارد.

وي با اشاره به عوارض دستگاه فتوتراپي نيز گفت: اين دستگاه باعث تيرگي پوست و ايجاد حساسيت نسبت به نور در دراز مدت مي شود.

اين دانشيار تصريح کرد: قرص‌هاي متاکسالن که هربار قبل از استفاده فتوتراپي بايد مصرف شود گاهي موجب بروز مشکلاتي از جمله مشکلات کبدي و واکنش چشم نسبت به نور نيز مي‌شود.

دکتر رشيدي با اشاره به تصور غلط مبتلايان به برص در رابطه با استفاده از روش غذايي خاص تصريح کرد: نوع تغذيه هيچ دخالتي بر اين بيماري ندارد در حاليکه برخي افراد بر اين تصورند که استفاده از غذاها و خوراکي‌هاي سفيد رنگ باعث تشديد اين بيماري مي‌شود.

وي در خاتمه با اشاره به مشکلات بيماران برص نيز عنوان کرد: مشکلات رفت و آمد بيماران شهرستاني به دليل موجود نبودن دستگاه فتوتراپي در ديگرشهرهاي استان، گراني، کميابي و توليد نشدن داروي متاکسالن در داخل کشور و مشکلات رواني_اجتماعي از جمله اين مشکلات است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
azade
سلم دستگاه اگزایمرو کجاها دارند لطفا را
رضا
سلام من برای فتوتراپی کجا باید مراجعه کنم؟
0.1165s, 21q