بايد با نظارت بر عملكرد و تعرفه‌گذاري، مسير احقاق حق داروسازان را دنبال كنيم

۱۳۸۹/۰۹/۲۹ - ۱۵:۰۳ - کد خبر: 22259
سلامت نیوز:به گفته عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي درباره حذف حق فني داروخانه‌ها گفت: اين روش خوبي نيست كه به صورت فشاري، يك طرفه و با پاك كردن صورت مساله آن را منتفي كنيم.

دكتر اميدوار رضايي در گفت‌وگو با (ايسنا)، تصريح كرد: اگر اين واقعيت وجود دارد كه داروساز بايد به بيمار در مورد عوارض دارويي و اثرات متقابل داروها روي يكديگر توضيح دهد، با بررسي سوابق و حساسيت‌هاي دارويي بر روي بيمار در مورد مصارف بي‌رويه و نابجاي دارو به بيماران توضيح دهد، تا عوارض و خسارات مصرف دارو براي بيمار و بيمه كاهش يابد و به طور كلي و تكميل كننده كار پزشك باشد، بايد و در ازاي آن حق فني دريافت كند، بايد با نظارت دقيق بر عملكرد داروسازان مسير احقاق حق آنها را به صورت قانوني تعيين كنيم نه اين‌كه حق فني را حذف كنيم.

به گفته نماينده مردم مسجدسليمان در خانه ملت، بر اساس قوانين مصوب مجلس خدمات پزشكي بر اساس تعرفه است كه مجلس تعيين تعرفه را هم به اختيار دولت گذاشته است، ضمن اين‌كه در برنامه پنجم با اصلاح قانون قبلي تعيين تعرفه كلا در اختيار وزارت بهداشت، شوراي عالي بيمه و دولت نهاده شد، يعني دولت تعرفه خدمات پزشكي و ميزان تعهد بيمه و درصد فرانشيز پرداختي توسط بيمار را تعيين مي‌كند، در واقع اين روند در مسير خاص قانوني است و هيچ چيزي استثناي آن نداريم؛ لذا حق فني هم براي ارايه خدمات مشخصي توسط داروسازان براي داروخانه‌ها در نظر گرفته مي‌شود.

عضو هيات رييسه مجلس هم چنين خاطرنشان كرد: براي خدماتي كه بايد توسط داروخانه‌ها ارايه شود هم به همين شكل دولت تعرفه تعيين مي‌كند، اين اختياري است كه مجلس به دولت داده و هرچه خلاف اين صورت گيرد از طرف مجلس غيرقانوني تلقي مي‌شود، طبيعتا اگر مصوبه‌اي از طريق دولت به هيات تطبيق قوانين دولت و مجلس ارايه شود، توسط مجلس رد مي‌شود.

رضايي در ادامه گفت‌وگو با ايسنا افزود: يكي از وظايف ديوان عدالت اداري رسيدگي به عدم تعهد بخش‌هاي مختلف به وظايف تعيين شده براي آنهاست، به تعبير بهتر اگر شكايتي در اين خصوص مطرح شود ديوان عدالت اداري مي‌تواند به آن رسيدگي كند و با تطبيق قوانين و بر اساس قانون عمل كند، به نظر مي‌رسد اين خدمت بايد در وزارت بهداشت با همكاري نظام پزشكي و سازمان‌هاي بيمه‌اي مورد كارشناسي دقيق قرار گيرد.

وي حق فني را ويزيت داروسازان دانست و تاكيد كرد: بايد بررسي شود كه آيا هزينه ارايه اين خدمت در دل تعرفه قبلي فروش دارو قرار دارد يا خير؟ اگر يك خدمت جدا از فروش داروست طبيعتا بايد برايش يك خدمت تعريف شود، حق فني ويزيتي شبيه آنچه پزشك براي تشخيص بيماري دريافت مي‌كند، است كه داروساز هم براي ارايه مشورت در مورد داروها بايد آن را دريافت كند.

عضو كميسيون بهداشت افزود: اگر كار يا خدمتي به صورت قانوني تعريف شود، اما درست انجام نشود مانند بسياري از خدماتي كه در بيمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و داروخانه‌ها اجرا نمي‌شود طبيعتا دستگاه‌هاي نظارتي بايد نظارت كنند. براي تحقق خدمات مذكور بيشتر بايد بر عملكرد دستگاه‌هاي نظارتي تكيه شود نه اين‌كه با حذف آن صورت مساله را پاك كرد.

دكتر رضايي خاطرنشان كرد: بنابراين اگر اهميت دارد داروسازان به بيماران مشاوره بدهند و هزينه‌اي به عنوان حق فني دريافت كنند بايد مسير قانوني براي احقاق اين حق ديده شود، مهم اين است كه حق فني نخست خوب تعريف و تعرفه گذاري شود، چراكه خارج از مسير قانوني طبيعتا مشكل ايجاد مي‌كند.

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي در خاتمه تاكيد كرد: تمام موارد مذكور بايد در مسير اصلي خود كه همان بيمه همگاني و نظام سلامت است و قانون‌گذار آن را تعريف كرده، قرار گيرد و دستگاه‌هاي نظارتي هم به درستي نظارت كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43999s, 19q