جمالی مطرح کرد:

رشد چشمگیر مصرف دارو بدون نسخه پزشک

۱۳۹۶/۰۶/۰۷ - ۱۵:۲۲ - کد خبر: 222606
رشد چشمگیر مصرف دارو بدون نسخه پزشک

سلامت نیوز:عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اتخاذ تصمیمات و راهکارهای قانونی برای جلوگیری از فروش دارو بدون نسخه پزشک در سیستم دارویی کشور نقش تعیین کننده ای درروند درمان دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخانه ملت،منوچهر جمالی ، درخصوص مصرف 3 برابر استاندارد جهانی دارو در کشور،گفت: متاسفانه آمار مصرف دارو در کشورمان درمقایسه با سایر کشورهای دیگر بالاتر است، زیرا در حال حاضر داروخانه ها درصد بسیاری از داروها را بدون نسخه پزشک دراختیار مردم قرار می دهند؛ یعنی مصرف دارو بدون نسخه و نظر پزشک در کشورمان رشد چمشگیری داشته است.

نماینده مردم رودبار درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه مصرف بی رویه و به تشخیص فرد برای بیماران مشکلات بسیاری را به وجود می آورد، افزود: در برخی شرایط افراد به تشخیص اشتباه از دارویی استفاه می کنند که نه تنها نقش مثبتی درروند درمان بیماری ندارد؛ بلکه تاثیر مخرب و گاهی غیرقابل جبران درنتیجه بخشی درمان دارد.

وی با بیان اینکه عوارض استفاده خودسرانه و خارج از نسخه پزشکی درشرایطی غیر قابل جبران است، تصریح کرد: باید تدابیر و راهکاری در جهت جلوگیری از فروش دارو بدون نسخه پزشک اندیشیده شود، درحال حاضر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و ضد دردها سبب مقاومت میکروب ها و باکتری ها درمقابل درمان شده است؛ بنابراین می توان با درنظرگفتن قوانینی مشخص و یا راهکاری روند مصرف دارو در کشوررا اصلاح کرد.

جمالی با تاکید براینکه طرح برخی مسائل مبنی برعدم مراجعه بیمار به پزشک به دلیل حق ویزیت های بالا به هیچ عنوان صحیح نیست،گفت: برخی مطرح می کنند مصرف داروهای خارج از نسخه پزشکی به این دلیل درکشور افزایش پیدا کرده که مردم به دلیل حق ویزیت های بالا تمایلی به مراجعه به پزشک ندارند، این در حالی است که چنین موضوعاتی را نمی توان مورد توجه قرار داد؛ زیرا بیماران در مراکز درمانی دولتی افراد با داشتن دفترچه بیمه به راحتی می توانند به پزشک مراجعه کنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه مبلغ ویزیت دریافتی پزشکان درمراکز دولتی مختصر و اندک است، افزود: البته برخی پزشکان نیز درمراکز و مطب های خصوصی فعالیت می کنند که برخی پزشکان در این شرایط با سازمان های بیمه گر قرار داد داشته و درصدی نیز با بیمه ها کارنمی کنند، اما درحال حاضرپزشکان بسیاری در مطب ها با بیمه ها فعالیت می کنند که پرداخت حق ویزیت برای بیمار دراین شرایط نیز سبک و جزیی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براینکه مهم ترین دلیل درجهت مصرف خودسرانه و خارج از استاندارد دارو درایران عدم حساسیت وتوجه مردم به عوارض دارو است، تصریح کرد: با تمامی اعلام خطرها و تذکرها نسبت به جلوگیری از مصرف خودسرانه دارو ولی مردم هنوز نسبت به این موضوع حساس نشده و به راحتی ازکنار این موضوع به راحتی می گذرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4696s, 19q