بيمار با شاخص چاقي بيشتر از 35 بايد جراحي شود

۱۳۸۹/۰۹/۲۹ - ۱۵:۳۴ - کد خبر: 22267
سلامت نیوز:رئيس مركز جراحي درون‌بين بيمارستان حضرت رسول (ص) گفت: اگر فردي داراي شاخص چاقي بيشتر از 35 باشد بايد چاقي او به كمك جراحي درمان شود.

محمود پازوكي در گفت‌وگو با  فارس با بيان اينكه شاخص BMI ميزان چاقي افراد را تعيين مي‌كند اظهار داشت: اين شاخص حاصل كسري است كه در صورت آن وزن فرد به كيلوگرم و در مخرج آن ميزان قد فرد به متر به توان 2 به دست مي‌آيد.

وي افزود: با اين توصيف افرادي كه BMI آنها بين 20 تا 25 باشد از نظر چاقي نرمال هستند و مشكلي نخواهند داشت و افرادي كه بين 25 تا 30 هستند دچار اضافه وزن هستند همچنين افرادي با BMI بالاتر از 30 دچار چاقي هستند كه بايد درمان شوند.

پازوكي تصريح كرد: افرادي كه BMI بالاي 25 دارند بايد هم طريق شيوه زندگي و هم تغيير در رژيم غذايي داشته باشند و اگر شاخص BMI آنها از 27 بگذارد اين دو به تنهايي كافي نيست و در كنار آنها بايد داروهايي كه مانع از جذب چربي مي‌شود كه البته گران هم هستند مصرف كنند.

رئيس مركز جراحي درون بين بيمارستان حضرت رسول (ص) ادامه داد: وقتي BMI افراد از 35 بالاتر رفت در 97 درصد موارد درمان‌هاي ذكر شده پاسخ نمي‌دهد و بايد جراحي شوند و اگر فردي BMI بين 35 تا 40 داشته باشد و به همراه آن دچار يك بيماري زمينه‌اي مانند فشار خون، مشكل قلبي، ديسك كمر و غيره باشد حتماً بايد جراحي شود.

وي افزود: اگر فردي اين بيماري‌هاي زمينه‌اي را هم نداشت و شاخص BMI وي بالاي 40 بود نيز بايد جراحي شود.

پازوكي ادامه داد: دوره جراحي ويژه چاقي يك دوره تكميلي است كه در مراكز درون‌بين ارائه مي‌شود و كساني كه فلوشيپ جراحي درون‌بين را دارند مي‌توانند وارد اين دوره شوند و اين افراد بايد در طول سال حداقل 100 حراجي چاقي انجام دهند تا فارغ‌التحصيل اين دوره شوند.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر افرادي كه بتوانند به طور كاملاً دقيق و علمي و به روش جراحي درون‌بين چاقي را درمان كنند در كشور زير 10 نفر هستند و به طور عام‌تر 100 نفر در كشور جراحي چاقي انجام مي‌دهند كه متأسفانه درسي از آنها به دليل نداشتن علم و تجربه كافي عوارضي همچون مرگ و مير در پي دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.66111s, 18q