استفاده از تلفن همراه در كنار تخت بيماران و يا تجهيزات پزشكي خطرناك است

۱۳۸۹/۰۹/۳۰ - ۱۰:۴۹ - کد خبر: 22271
به گزارش سلامت نیوز مهندس علي گوراني، كارشناس بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: سازمان جهاني بهداشت يك سري وسايل و تجهيزات پزشكي را مشخص كرده است كه موبايل و سيستم‌هاي وايرلس از فواصل نزديك مي‌تواند روي آنها تأثيرگذارد.
وي ادامه داد: تلفن همراه در فاصله 5 سانتي‌متري از دستگاه تنفس مصنوعي، مي‌تواند اين وسيله را از كار بيندازد و همچنين در فاصله كمتر از يك متر مي‌تواند مشكل جدي در اتاق عمل و بخش مراقبت‌هاي ويژه ايجاد كند. تلفن همراه در دستگاه الكتروكارديوگراف (نوار قلب) مي‌تواند تداخلات پارازيتي در رسم نمودار ايجاد كرده و در تشخيص پزشك اختلال ايجاد كند.
مهندس گوراني افزود: امواج تلفن همراه در دستگاه دفيبري لاتور، پرش‌هاي شديد در تصاوير نمايشگر ايجاد مي‌كند و اگر اين امواج قوي باشد باعث اشتباهاتي در نمايش آسيستول كه نمايشگر ويژگي‌هاي قلب بيمار است، مي‌شود.
وي تصريح كرد: پمپ‌هاي خودكار تزريق ممكن است با در معرض قرار گرفتن امواج تلفن همراه قطع شوند و يا حركتي برعكس داشته باشند به طوري كه امكان دارد به جاي اين كه خون تزريق شود، از بدن بيمار خون خارج شود و خطرات جدي را براي بيمار ايجاد كند و همچنين در ضربان‌سازها هم مي‌توانند پالس‌هاي غلط در قلب ايجاد شود و براي بيمار خطر داشته باشند.
وي با اشاره به اين كه قرارگرفتن تلفن همراه در فاصله يك متري از مانيتورهاي پزشكي تغييرات قابل توجهي را در آنها ايجاد مي‌كند خاطرنشان كرد: امواج تلفن همراه مي‌تواند پرش‌هاي شديد در تصاوير ايجاد كند و در بعضي مواقع باعث خرابي و قطع ناگهاني آنها شود. در دستگاه‌هاي دياليز هم اين امواج مي‌تواند بر روي مقادير نمايش داده شده تغيير ايجاد كند.
كارشناس پرتوهاي وزارت بهداشت به بيماران، همراهان و پزشكان توصيه كرد در بيمارستان حتي‌المقدور تلفن همراه خود را خاموش كنند و در صورت لزوم فاصله دومتري از اين وسايل را رعايت كنند زيرا با قرار گرفتن تلفن همراه در فاصله يك متري، در 40 درصد وسايل الكتروني داخل بيمارستان‌ها اختلال ايجاد مي‌شود.
وي در پايان تأكيد كرد: مسئولين بيمارستان‌ها بايد در اين زمينه اطلاع‌رساني كنند و نظارت و مديريت مستمر داشته باشند زيرا به حداقل رساندن اين خطرات احتياج به اطلاع‌رساني دقيق به بيماران و همراهان آنها دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66664s, 18q