فروش يخمك و نوشابه‌هاي گازدار در مدارس ممنوع

۱۳۸۹/۰۹/۳۰ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 22273
فروش يخمك و نوشابه‌هاي گازدار در مدارس ممنوع
به گزارش سلامت نیوز الهه حسن‌پور، رئيس گروه سلامت و پيشگيري اداره كل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران در گفت‌وگو با فارس در خصوص وضعيت رعايت بهداشت در بوفه‌هاي مدارس اظهار داشت: در بوفه‌هاي مدارس، عرضه‌كنندگان خوراكي بايد در محيطي بهداشتي به عرضه مواد غذايي اقدام كنند.

وي ادامه داد: عرضه‌كنندگان مواد غذايي در بوفه‌هاي مدارس بايد داراي كارت صحتِ سلامت باشند و از دستكش و روپوش بهداشتي در هنگام فروش استفاده كنند.

حسن‌پور بيان داشت: بوفه‌هاي مدارس به عرضه خوراكي‌هايي كه مطابق دستورالعمل پايگاه تغذيه سالم، مجاز شناخته مي‌شوند يعني داراي شماره ثبت، پروانه بهره‌برداري و ساخت، علامت استاندارد، نام و نشاني كارخانه، تاريخ توليد و انقضا با ماندگاري حداكثر سه ماه و تركيبات تشكيل دهنده مفيد، ارزش غذايي لازم و پوشش سالم و تميز باشند، اقدام كنند.

وي در خصوص انواع نوشيدني‌هاي مجاز گفت: نوشيدني‌ مجاز در انواع شير، ماءالشعير، دوغ بدون گاز، انواع آب ميوه، آب معدني خلاصه مي‌شود همچنين تنقّلات بسته‌‌بندي شده شامل آجيل سويا و انواع مغز‌ها مانند بادام، پسته، كشمش و نخود‌چي نيز در بوفه‌هاي مدارس عرضه مي‌شود.

*فروش يخمك و نوشابه‌هاي گازدار در مدارس ممنوع است

رئيس گروه سلامت و پيشگيري اداره كل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي تهران افزود: در بوفه‌هاي مدارس ميوه‌هاي شسته شده در بسته‌هاي يك نفره و وَكيوم‌دار عرضه مي‌شود؛ مواد خوراكي ديگري مانند كَشك، پنير، ماست، "نان و پنير و گردو " و "نان و تخم مرغ " عرضه شده همچنين اگر تخم مرغ پخته شده در بوفه‌ها به فروش برسد بايد با پوست در اختيار دانش‌آموزان قرار گيرد.

وي در خصوص مواد خوراكي ممنوع در بوفه‌هاي مدارس گفت: فروش مواد خوراكي كم‌ارزش مانند پفك، يخمك، نوشابه گاز‌دار، آب ميوه‌هايي كه از قند و اِسانس ميوه تهيه شده و آب‌نبات‌هايي كه به سطح دندان مي‌چسبند، در بوفه‌ مدارس ممنوع است.

حسن پور بيان داشت: بايد از عرضه مواد خوراكي ديگري مانند سوسيس، كالباس، سالاد الويه و بيسكويت كرمدار كه احتمال فساد در آن زياد است، جلوگيري شود همچنين محصولات بدون بسته‌بندي و وارداتي كه مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي را ندارند جزء اقلام ممنوع شده در بوفه‌هاي مدارس هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.77899s, 18q