تمام ايرانيان زير پوشش طرح پزشك خانواده قرار مي‌گيرند

۱۳۸۹/۰۹/۳۰ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 22278
سلامت نیوز به نقل از فارس ، عليرضا مصداقي‌نيا در حاشيه برگزاري دومين همايش معاونان بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور طي سال‌جاري، با بيان اينكه اين همايش با هدف بررسي وضعيت نظام ارجاع و پزشك خانواده از روز گذشته كار خود را آغاز كرده است، با اشاره به اهميت اجراي نظام ارجاع و پزشك خانواده اظهار داشت: وزارت بهداشت در سال‌هاي اخير تلاش‌هاي بسياري براي كنترل بيماري‌هاي واگيردار انجام داده است.
وي ادامه داد: اما امروز نگران گسترش بيماري‌هاي غير واگير از قبيل فشار خون، چربي، ديابت، چاقي و سرطان و... در جامعه هستيم.
معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ابراز داشت: شيوع اين بيماري‌ها ناشي از تغيير فرهنگ غذايي در جامعه و كم تحركي در ميان اقشار مختلف است.
مصداقي‌نيا تاكيد كرد: مردم با توجه به شيوع بيماري‌هاي غيرواگير در جامعه، تا حد امكان پرهيز از مصرف غذاهاي آماده از قبيل پيتزا و ساندويچ، روغن‌هاي جامد و استفاده از وسايل نقليه شخصي را در برنامه خود لحاظ كنند.
اين مقام مسئول با ابراز نگراني از اينكه اقشار جوان توجه كمتري به رعايت مسائل تغذيه‌اي خود دارند، ابراز داشت: آموزش درست غذاخوردن و مصرف مواد غذايي سالم و مورد نياز بايد از كودكي به افراد آموزش داده شود و از اين رو خانواده نقش بسيار مهمي در اين ميان دارد.
مصداقي‌نيا با بيان اينكه كنترل بيماري‌هاي غير واگير از عهده وزارت بهداشت به تنهايي خارج و نيازمند همكاري ارگان‌هاي مختلف به ويژه رسانه‌ها است، تاكيد كرد: اگر اين بيماري‌ها امروز در جامعه ما كنترل نشود، بايد منتظر معضلات بزرگي در آينده باشيم.
وي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود در باب طرح پزشك خانواده ادامه داد: با تلاش‌هاي انجام شده، در سال‌جاري برنامه پزشك خانواده و گروه سلامت در شهرهاي زير 50 هزار نفر سه استان خوزستان، سيستان و بلوچستان و چهارمحال بختياري پس از انعقادهاي تفاهمنامه‌هاي لازم با سازمان بيمه و وزارت رفاه به صورت پايلوت و الگو اجرايي شده است.
وي با بيان اينكه قرار بود در طول برنامه چهارم طرح پزشك خانواده در شهرهاي زير 100 هزار نفر اجرايي شود اما به دليل برخي مسائل اين امر محقق نشد، ابراز اميدواري كرد: تا پايان برنامه پنجم توسعه طرح پزشك خانواده در تمام شهرهاي كشور اجرايي شود.
معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي يادآور شد: نظام ارجاع سال‌هاست كه در بسياري از كشورهاي دنيا اجرايي شده و بازخورد اقتصادي بالايي داشته است كه ما نيز اميدواريم اين بازخورد مطلوب اقتصادي در كشور ما نيز اتفاق افتد.
مصداقي‌نيا يادآور شد: نظام ارجاع به اين مفهوم است كه هر خانوار يك پرونده سلامت در مراكز بهداشتي مورد نظر داشته باشد و همواره زير پوشش مراقبت‌هاي بهداشتي قرار گيرد و در صورت بروز يك بيماري بلافاصله به پزشك خانواده خود كه در جريان شرايط زندگي و وضعيت جسماني آنها قرار دارد، مراجعه كند.
دومين همايش معاونان بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور از روز يكشنبه 28 آذرماه در بندرعباس آغاز شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58564s, 18q