ممنوعيت دندانپزشكان از پذيرش بيماراني كه جراحي قلب كرده‌اند

۱۳۸۹/۰۹/۳۰ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 22290
ممنوعيت دندانپزشكان از پذيرش بيماراني كه جراحي قلب كرده‌اند
به گزارش سلامت نیوز به نقلاز فارس گاهي اوقات افراد هنگامي كه دندانشان درد مي‌گيرد به هر وسيله‌اي متوسل مي‌شوند كه درد آن را تسكين دهند و در مراجعه به دندانپزشك نيز خواهان اقدام سريع براي حل مشكل هستند اما يك دندانپزشك قبل از هر اقدامي بايد نسبت به وضعيت جسمي فرد بيمار آگاه باشد يكي از اين موارد بيماري قلبي است.

ليلا نصيري خانلري، دندانپزشك معتقد است دندانپزشكان در زمان درمان بيماران قلبي بايد در استفاده از مواد بيهوشي ملاحظات خاصي را در نظر داشته باشند زيرا ممكن است به خاطر مواد بيهوشي تپش و ضربان قلب افراد بالا رود و اين امر نيز باعث افزايش فشارخون بيمار شود كه متعاقباً باعث خطراتي بر فرد بيمار قلبي است؛ ماده بي‌حسي مورد استفاده براي افرادي كه دچار بيماري‌هاي قلبي،دريچه‌اي و مستعد فشار خون هستند متفاوت است و دندانپزشكان نيز بايد مواد بي‌حسي را برحسب شرايط عروقي بيمار تزريق كنند.

فارس: آيا درمان دندان‌هاي بيماران قلبي با افراد ديگر متفاوت است؟

نصيري خانلري: بله، بيماران خاص مانند افراد داراي مشكلات قلبي و فشارخون بالا درمان‌هاي دندانپزشكي در اين افراد بايد در شرايط بدون استرس و زمان درماني كوتاهتري صورت پذيرد تا بيمار به هيچ وجه در طول درمان دندانپزشكي خسته نشود.

فشارخون بيماران قلبي بايد قبل از درمان‌هاي متداول دندانپزشكي توسط دندانپزشك گرفته شود زيرا دندانپزشكان به هيچ وجه اجازه ندارند بر روي افرادي كه دچار فشار خون‌هاي نامطلوب هستند، عمليات دندانپزشكي صورت دهند.

فارس: دندانپزشكان در چه صورتي نمي‌توانند به بيماران قلبي خدمات درماني ارائه كنند؟

نصيري خانلري: تمام دندانپزشكان بايد در زمينه درمان‌هاي دندان‌هاي افراد مستعد بيماري قلبي دقت بيشتري داشته باشند زيرا افرادي كه دچار سكته قلبي شده باشند يا 6 ماه كمتر از عمل جراحي قلب آنان گذشته باشد به هيچ وجه دندانپزشك اجازه ندارد بر روي دندان آنان عمليات درماني انجام دهد ولو اينكه اين امر در شرايط اضطراري و طبق اصول ايمني و درمان اورژانسي و خاص صورت پذيرد.

تمام دانشجويان دندانپزشكي نيز در آموزش‌هاي خود فرا مي‌گيرند كه قبل از انجام درمان‌هاي دندان بايد پرونده‌اي براي هر بيمار تشكيل دهند و بر اساس سوابق بيماري افراد كه با سوال و جواب دندانپزشك و بيمار صورت مي‌پذيرد فعاليت درماني بر روي دندان‌هاي افراد انجام گيرد.

فارس: يك دندانپزشك چگونه مي‌تواند به سوابق بيماراني كه براي نخستين‌بار به وي مراجعه مي‌‌كنند پي ببرد؟

نصيري خانلري: در وهله نخست يك دندانپزشك بايد با بيمار خود شرايط يك صحبت صميمي را ايجاد كند و از وضعيت بيمار و شرايطش بپرسد و اگر در طول اين پرسش‌ها به جوابي نرسيد از بيمار وضعيت استفاده وي از نوع مصرف داروها و حساسيت بيمار نسبت به داروها و مواد ديگر را جويا شود و در نهايت از علائم ظاهري و جسمي افراد نيز يك دندانپزشك مي‌تواند تا حدودي به وضعيت مزاجي بيمار پي ببرد.

افراد مراجعه كننده به دندانپزشك به خصوص بيماران خاص بايد داراي پرونده‌اي از وضعيت جسماني خود باشند و يك دندانپزشك بايد اين پرونده‌ها را نيز در راستاي كامل كردن موارد فشار خون افراد، مشكلات عصبي ،گوارشي و قلبي در نظر بگيرد زيرا يك فرد مبتلا به هپاتيت و يا بيماري كبدي شايد نتواند در وهله نخست بيماري خود را به دندانپزشك توضيح دهد و اين وظيفه تشخيص بر عهده دندانپزشك است.

فارس: يك دندانپزشك در زمان عمليات درماني روي دندان افراد در زماني كه متوجه شود بيمار وي دچار مشكلات قلبي است بايد چه اقدامي انجام دهد؟

نصيري خانلري: يك دندانپزشك در صورتي كه در زمان عمليات درماني روي دندان افراد علائمي از وخيم شدن حال افراد را مشاهده كرد بايد سريعاً عمليات درمان را متوقف كند و بيمار را به پزشك عمومي ارجاع دهد.

برخي از افراد در مراجعه به دندانپزشكان از وضعيت جسماني خود اطلاع دقيقي ندارند و اين وظيفه دندانپزشك است كه با بررسي پرونده پزشكي افراد در وهله نخست و در گام‌هاي بعد با پرسش و پاسخ از افراد و در نهايت بررسي علائم جسماني و ظاهري افراد بتواند تشخيصي از وضعيت جسماني بيمار را كشف كند.

اين مسئله كه افراد به محض ورود به مطب يك دندانپزشك بايد بر روي صندلي نشسته و سريع درمان دندان‌هاي آنان صورت پذيرد به هيچ وجه صحيح نيست بلكه دندانپزشكان بايد بر طبق علائم افراد در صورت حاد بودن وضعيت جسماني بيمار براي آنان آزمايش خون نوشته شود و اين افراد را به متخصص قلب و پزشك عمومي ارجاع دهند.

با اين روش يك دندانپزشك مي‌تواند با بهره‌گيري از دانش خود در حوزه بهداشت دهان و دندان نخستين كسي باشد كه به بيماري‌هاي افراد از جمله بيماريهاي قلبي پي‌ ببرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.08435s, 18q