بهداشت پلك به عملكرد صحيح غدد روغني پلكي كمك مي‌كند

۱۳۸۹/۰۹/۳۰ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 22301
سلامت نیوز: يك فوق تخصص چشم پزشكي گفت: در قسمت عقب لبه پلك، غدد روغني خاصي وجود دارد كه ترشحات آن در ساختار اشك بسيار مهم است و بهداشت پلك تا حدود زيادي به عملكرد صحيح اين غدد كمك مي‌كند.

مهدي بهنيا در گفت‌وگو با  فارس  اظهار داشت: پوست پلك ،نازك‌ترين پوست بدن است و مژه‌ها تنها موهاي پلك هستند كه تعداد آن در پلك بالا 2 برابر پلك پايين است؛ مژه‌ها هر 3 تا 5 ماه يك بار جايگزين مي‌شوند و اگر يك مژه جدا شود رويش آن 2 ماه طول خواهد كشيد و اگر با قيچي كوتاه شود پس از 2 هفته بلند خواهد شد.

وي گفت: مژه‌ در قسمت جلو لبه پلك قرار دارد و در قسمت عقب آن، غدد روغني خاصي وجود دارد كه ترشحات آن در ساختار اشك بسيار مهم است؛ اگر اين غدد و غدد ديگر عروق و چربي كنار مژه‌ها به خوبي عمل نكنند خشكي چشم، خارش، سوزش و احساس وجود جسم خارجي در چشم ايجاد مي‌شود؛ بر همين اساس بهداشت پلك تا حدود زيادي به عملكرد صحيح اين غدد پلكي كمك مي‌كند.

اين فوق تخصص چشم‌پزشكي افزود: براي بهداشت پلك بهتر است گوش پاك كن با شامپو بچه رقيق‌شده خيس شود و پس از اينكه آب اضافي آن‌ گرفته شد پلك‌ها را شست‌وشو داد و سپس با پارچه تميز، اثرات شامپو پاك شود؛ اگر روي لبه پلك، شوره و پوسته وجود داشته و فرد مرتباً احساس سوزش و خارش چشم داشته باشد بايد اين كار را روزي 4 بار به مدت 5 دقيقه انجام دهد تا علائم از بين برود همچنين پس از برطرف شدن علائم، روزي يك بار به مدت طولاني اين كار را تكرار كند.

وي خاطرنشان كرد: در مواردي كه لبه پلك‌ها عفونت و التهاب شديد دارد، بايد پماد آنتي بيوتيك مصرف شود؛ هنگام استفاده از اين روش براي شست‌وشوي پلك بهتر است از مواد آرايشي چشم استفاده نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99964s, 18q