طرح جامع كاهش آلودگي هوا بازنگري و تصويب شد

۱۳۸۹/۰۹/۳۰ - ۱۳:۴۹ - کد خبر: 22308
سلامت نیوز:در جلسه امروز شوراي اسلامي شهر تهران طرح پيشنهادي به دولت و مجلس براي بازنگري و رويكرد نوين برنامه جامع كاهش آلودگي شهر تهران در قالب يك ماده واحده به تصويب رسيد.

به گزارش  فارس، در سيصد و چلهمين جلسه علني شوراي اسلامي شهر تهران طرح پيشنهادي شوراي شهر به دولت و مجلس شوراي اسلامي براي بازنگري و رويكرد نوين برنامه جامع كاهش آلودگي هوا با افزودن يك ماده واحده به آن تصويب شد.

براساس اين گزارش برنامه جامع كاهش آلودگي هواي شهر تهران در سال 1379 در هيئت دولت به تصويب رسيد؛ در اين برنامه قرار شد طي يك دوره ده ساله ميزان آلودگي هوا به حد استانداردهاي ملي تقليل يابد.

علي‌رغم شروع مناسب اين برنامه و دستيابي آن به برخي اهداف تعيين شده از جمله حذف سرب از بنزين مصرفي كشور، استقرار و ارتقاء استانداردهاي زيست محيطي در خودروهاي سواري، احداث 8 مركز مكانيزه معاينه فني خودروهاي سواري توسط شهرداري، متأسفانه روند ادامه اين برنامه در سال‌هاي اخير نگران‌كننده بود و حتي در بعضي موارد آن اهداف به فراموشي سپرده شد.

برنامه جامع كاهش آلودگي هواي شهر تهران در راستاي اصول پايداري كيفيت هوا و راهبردهاي مرتبط تبيين شد و اجراي آن به كميته اجرايي كاهش آلودگي‌هوا سپرده شد ولي متأسفانه در سال‌هاي اخير اين برنامه براي كنترل كاهش آلودگي هوا در اولويت قرار نگرفت.

مجلس شوراي اسلامي با عنوان متوليان شهر خواستار تدبير مسئولان مربوطه نسبت به حل اين مسئله جدي با تأكيد بر بازنگري و تصويب برنامه بلند مدت بازنگري و رويكرد نوين برنامه جامع كاهش آلودگي هوا شدند.

شوراي اسلامي شهر تهران با توجه به اهميت حفظ و ارتقاء وضعيت محيط زيست و سلامت شهروندان و در قالب پيگيري مسائل مرتبط، پيشنهادي در قالب ماده واحده را به دولت داد.

در اين ماده واحده در راستاي موضوعات مرتبط با آلودگي هواي تهران به ويژه برنامه جامع حمل و نقل ترافيك تهران از مجلس شوراي اسلامي خواسته شده الزامات قانوني و بودجه‌اي كافي و همچنين دولت در انجام تكاليف قانوني خود با رعايت قوانين و مقررات موضوعه نسبت به بازنگري برنامه جامع كاهش آلودگي هواي شهر تهران با بهره‌گيري از شيوه‌هاي نوين برنامه‌ريزي منابع و آثار آن، اقدام كند.

در اين بازنگري لازم است محورهايي از جمله تنظيم برنامه زمان‌بندي 5 ساله، هماهنگ با برنامه توسعه پنجم با تعريف تكاليف و اعتبارات سالانه دستگاه‌ها، تدوين و اجراي برنامه كاهش و كنترل ميزان آلاينده‌ها به ترتيب اولويت، ايجاد ساختار مديريتي مناسب و كارآمد در بالاترين سطح ممكن، پايش و نظارت عالي بر حسن اجراي برنامه‌ها و مسئوليت‌ها، تعيين شاخص‌هاي هدف و همچنين پايش جامع آلاينده‌ها و ترسيم روند كاهشي يا افزايشي آنها در شهر، ارائه گزارشات مستمر به مردم و مسئولان طبق زمان‌بندي مشخص و همچنين اصلاح و رفع اشكال مستمر در مراحل عملياتي و اجرايي رعايت شود.

در اين ماده واحده راهبردهايي از جمله كاهش انتشار آلاينده‌ها از منابع ثابت و متحرك، توسعه و اجراي برنامه‌هاي مديريت كيفيت و گسترش اطلاعات كيفي هوا و آگاهي عمومي به منظور اشاعه الگوهاي دوستار محيط زيست و آموزش به منظور اصلاح شيوه‌هاي زندگي مورد توجه قرار داده شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1794s, 18q