محقق دانشگاه علوم پزشكي شيراز جايزه ويژه كنگره جراحان مغز و اعصاب جهان راكسب كرد

۱۳۸۹/۱۰/۰۱ - ۰۸:۴۷ - کد خبر: 22310
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي دانشگاه  علوم پزشكي شيراز ، ‌دكتر علي رزم كن ،‌جراح مغز و اعصاب اين دانشگاه با ارايه مقاله به شصتمين كنگره جراحان مغز و اعصاب جهان موفق به دريافت جايزه بهترين پژوهش رزيدنتي گرديد.
دكتر علي رزم كن در اين خصوص گفت : اين كنگره در سان فرانسيسكو آمريكا برگزار شد كه 2 هزار مقاله به آن ارسال شده بود و مقاله من با موضوع "بررسي اثر انتي اكسيدان هاي مغزي در تروماي مغز در يك كارآزمايي باليني انساني" به عنوان بهترين پژوهش رزيدنتي انتخاب شده و جايزه 2 هزار دلاري ويژه كنگره را دريافت كرد. وي اظهار داشت: اين تحقيق يك مداخله باليني بود كه براي كمك به بيماران ضربه مغزي انجام شد. دكتر رزم كن كه در زمان ارايه اين مقاله دستيار جراحي مغز و اعصاب بود ،‌افزود : يكي از مشكلاتي كه در بيماران ضربه مغزي اتفاق مي افتد استرس اكسيداتيو است و دانشمندان سعي در پيدا كردن مواد آنتي اكسيدان دارند تا بتوانند آسيب هاي مغزي را كاهش دهند. وي گفت : در اين مطالعه دو نمونه از آنتي اكسيدان هايي كه در ايران در دسترس هستند در چهار گروه 25 نفره مورد مطالعه قرار گرفتند.
دكتر رزم كن اظهار داشت : آنتي اكسيدان هاي استفاده شده در اين پژوهش در ايران در دسترس هستند و به همين دليل از نظر هزينه مقرون به صرفه اند. وي افزود : با توجه به اينكه تاكنون در هيچ مطالعه اي در سراسر دنيا از اين مواد استفاده نشده بود و مطالعه هم بر روي تعداد قابل قبولي از بيماران انجام شد ، پژوهش از امتياز بديع بودن برخوردار گرديد.
دكتر رزم كن گفت : علم پزشكي ايران از نظر ايده ، پژوهش و آموزش چيزي از ساير نقاط دنيا كم ندارد و با توجه به اينكه اساس پيشرفت در اين علم پژوهش است ، ارايه اين گونه مقالات آن هم در سطح بين المللي بر پيشرفت علمي كشور و شناسايي ظرفيتهاي بالقوه علمي و پژوهشي متخصصان جوان كشور در دنيا كمك قابل توجهي مي كند. وي اظهار داشت : پژوهشها در كشور بايد با توجه به نياز بيماران و شرايط جامعه انجام شود.
دكتر رزم كن تاكيد كرد: محققان بايد از انجام تحقيق بر مواردي كه در حال حاضر در كشورمان كاربرد چنداني ندارد و يا به دليل پر هزينه بودن براي مصرف كنندگان قابل استفاده نيست پرهيز كنند. وي گفت : بهتر است پژوهش هاي علمي ، كاربردي باشند تا در رفع نيازهاي كشور موثر واقع گردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16059s, 19q