درمان خودسرانه زگيل باعث افزايش تعدادآن مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۱ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 22319
سلامت نیوز:يك متخصص پوست توصيه كرد: ميخچه بي‌درد و زگيل دردناك است بنابراين نبايد اين دو با يكديگر اشتباه گرفته شوند.

دكتر حسين طباطبايي در گفت وگو با ايسنا اظهار كرد: مردم به اشتباه فكر مي‌كنند كه هر ضايعه‌اي در كف پا، ميخچه است اين در حاليست كه برخي از آنها زگيل است اما به علت قرار گرفتن در كف پا به طرف داخل پا برآمده شده و در ظاهر صاف است. زگيل چون ويروسي است معمولا متعدد است اما ميخچه بر اثر ويروس به وجود نمي‌آيد و بندرت بيش از يك ضايعه است.

وي افزود: برخي از بيماران زگيل را با ميخچه اشتباه مي‌گيرند و خودسرانه درمان مي‌كنند همين امر باعث افزايش تعداد زگيل مي‌شود.

اين متخصص پوست با اشاره به تبعات درمان خودسرانه زگيل و ميخچه گفت: بيماران‌ با اين كار به پوست خود آسيب مي‌رسانند و با وارد كردن خراش بر آن، باعث عفونت پوست مي‌شوند. در اين شرايط بيمار با عفونت و درد به پزشك مراجعه مي‌كند.

وي درباره علت به وجود آمدن ميخچه اظهار كرد: پوست به علت فشار مستمر بر نقاطي از بدن، ضخيم مي‌شود تا استخوان و اعصاب زير نقاط تحت فشار را از آسيب محافظت كند. گاهي اوقات در مركز پوست ضخيم شده، يك هسته ايجاد مي‌شود كه هنگام تحت فشار قرار گرفتن با اعصاب زيرين خود برخورد مي‌كند و فرد احساس درد مي‌كند اين هسته، ميخچه است.

اين متخصص پوست درباره درمان ميخچه گفت: گاهي اوقات با اسيد، چسب ميخچه و حتي جراحي، ميخچه به روش علامتي درمان مي‌شود. در اين شرايط ممكن است دوباره ميخچه تشكيل شود اما در درمان علتي، علل به وجود آمدن بيماري درمان مي‌شود. در اين مرحله بيمار به ارتوپد مراجعه مي‌كند تا پزشك مدل پا را تصحيح كند، به اين ترتيب فشار از نقطه‌اي كه باعث ايجاد ميخچه مي‌شود، برداشته مي‌شود.

وي افزود: ارتوپد مي‌تواند اين كار را با تجويز كفش طبي يا انجام جراحي در صورت لزوم انجام دهد اما گاهي اوقات پزشك به علت بالا بودن سن بيمار قادر به جراحي او نيست بنابراين چنين بيماري را تنها مي‌توان به روش علامتي درمان كرد.

طباطبايي در پايان درباره علت دير بهبود پيدا كردن زخمهاي پوستي برخي از افراد گفت: عوامل ژنتيك، ابتلا به بيماريهايي مانند كم خوني فقر آهن و ديابت، ضعف سيستم دفاعي بدن، ميزان عمق و ضخامت زخم،‌ تداوم پيدا كردن يا نكردن عامل ايجاد كننده زخم در دير بهبود پيدا كردن زخمهاي پوستي موثر هستند. در اين شرايط با كنترل بيماريهاي زمينه‌اي مي‌توان روند بهبود زخمهاي پوستي را تسريع كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.0017s, 19q