شوك علت مرگ حدود نيمي از كودكان است

۱۳۸۹/۱۰/۰۱ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 22325
شوك علت مرگ حدود نيمي از كودكان است
سلامت نیوز:رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: شوك علت مرگ حدود نيمي از كودكان است و پس از آن عوارضي مانند تشنج و تروما قرار مي‌گيرد.

به گزارش  ايسنا، دكتر محمدرضا رزاقي در ششمين كنگره اورژانس‌ها و بيماريهاي شايع طب كودكان كه امروز در دانشكده پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد، اظهار كرد: يكي از اتفاقات مهم در سنين چهار پنج سالگي تروماست. تروما امروزه در كشور ما شايع‌تر شده البته تروماي كودكان با بزرگسالان متفاوت است.

وي در ادامه اظهار كرد: يكي از سرمايه‌هاي اصلي هر كشوري اطفال است و يكي از شاخص‌هاي پيشرفت كشورهاي مختلف حفظ سلامت مادر و كودك محسوب مي‌شود. هر كشوري در زمينه حفظ سلامت مادر و كودك هنگام بارداري و سلامت كودك پس از تولد موفق‌تر باشد پيشرفته‌تر محسوب مي‌شود.


رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي افزود: آمار مرگ و مير كودكان زير يك سال در كشورهاي پيشرفته به طور سالانه 4 در هزار است اما اين آمار در كشورهاي جهان سوم بسيار بيشتر است به گونه‌اي كه اين رقم به 110 در هزار مي‌رسد. البته در ايران تلاشهاي خوبي براي كاهش تعداد مرگ و مير كودكان صورت گرفته و در حال حاضر اين آمار حدود 27 هزار در كشور است.

وي افزود: اين آمار نسبتا خوب است ولي مطلوب نيست چرا كه همانگونه كه ما در جهان طلايه‌دار دين اسلام هستيم بايد در زمينه حفظ و ارتقاي سلامت، بهداشت و درمان جامعه به ويژه كودكان سرآمد باشيم. چون تحقق اين امر باعث رشد اقتصادي بيشتر كشورمان مي‌شود.


وي افزود: كاهش بيماري و مشكلات بهداشتي درماني در هر كشوري به شكوفايي اقتصاد آن كمك مي‌كند.

رزاقي در ادامه گفت: يك كودك پس از تولد بين 60 تا 70 سال مي‌تواند عمر كند و ما وظيفه داريم مسير زندگي او را در زمينه بهداشت و درمان تسهيل كنيم اما كودك ممكن است از يك سال اول زندگي تا 14 – 15 سالگي دچار مسائل متعددي شود بنابراين توجه به اورژانس اطفال بسيار مهم است.


در بخش ديگري از اين مراسم دكتر علي اكبر سياري رييس كنگره اظهار كرد: كودكان جزو آسيب پذيرترين گروه‌ها هستند و اورژانس‌هاي اطفال مكان‌هايي هستند كه كودكان به علت عوارضي مانند مشكلات تنفسي و شوك به آنها مراجعه مي‌كنند. در اين شرايط احتمال مرگ كودك به 20 درصد مي‌رسد. بنابراين بايد تلاش كنيم كه به اورژانس‌هاي اطفال بيشتر بپردازيم.

وي با بيان اينكه قلب پزشكي ارتباط با والدين بيمار، بيمار و اطرافيان است، تاكيد كرد: هنگامي كه پدر و مادر كودك بيمار به ما مراجعه مي‌كنند بايد به سه نكته توجه كنيم. اول مسئله آنها به مسئله ما تبديل مي‌شود دوم مسئله كودك را بايد حل كنيم و سوم به مسئله والدين او بپردازيم. براي تحقق اين اهداف پزشكان نياز به آرامش دارند بنابراين ما متخصصان اطفال بايد صبور باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.98258s, 19q