يک متخصص تغذيه خطاب به والدين: «غذا» ابزاري براي تشويق و تنبيه کودکان نيست

۱۳۸۹/۱۰/۰۱ - ۱۴:۴۴ - کد خبر: 22339
سلامت نیوز:يک متخصص تغذيه با بيان اينکه اصرار کردن و فشار آوردن به کودک براي خوردن غذا موجب شرطي شدن او مي شود، گفت: کودک بايد ياد بگيرد غذا تنها براي رفع گرسنگي و نياز بدن است و والدين بايد بدانند غذا ابزاري براي تشويق و تنبيه کودک نيست.

دکتر نسرين اميدوار، عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با  ايسنا  اظهار كرد: بدغذايي کودکان يکي از مهمترين مشکلاتي است که والدين با آن روبرو هستند، مسئله اي که در سنين پيش از دبستان بويژه کودکان 2 تا 5 ساله ديده مي شود.

وي افزود: بد غذايي در اين سن به ويژگي هاي شخصيتي و تکاملي کودکان باز مي گردد که کودکان به تنهايي باعث بوجود آمدن آن نيستند بلکه در اثر تاثير پذيري از عادات غلط غذايي والدين خود به اين مشکل دچار مي شوند.

اين متخصص تغذيه گفت: اگر والدين از آغاز سن دو سالگي يعني زماني که کودک شروع به غذا خوردن مي کند در کنار سفره و همراه با ساير اعضاي خانواده به او غذا بدهند باعث مي شود کودک با آداب غذا خوردن آشنا شود و اگر با عدم تمايل کودک به برخي غذاها و يا خوردن تعدادي خاص از آنها روبرو شدند والدين نبايد اصرار بيش از حد براي خوردن داشته باشند يا مانع از خوردن کودک شوند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي اظهار داشت: غذا را نبايد وسيله اي براي تشويق و تنبيه بچه ها قرار داد و حتي نبايد با تشويق بچه ها را وادار به غذا خوردن کرد. بلکه بايد به کودکان آموزش داد که فقط براي رفع گرسنگي خود غذا بخورند. و در کنار اين والدين، برنامه غذايي خانوداه را به گونه اي منظم کنند که کودک نيز همراه با ساير اعضاي خانوداه غذاي خود را مصرف کند.

وي تصريح کرد: زماني که کودک علاقه اي به استفاده از يک غذا ندارد والدين بايد براي او حق انتخاب باقي بگذارند و در کنار اين انتخاب ها غذايي که مورد علاقه کودک نيست را به او پيشنهاد بدهند قطعاٌ اين کار پاسخ بهتري نسبت به فشار آوردن در پي خواهد داشت.

وي ادامه داد: کودکان بايد در روز سه وعده غذاي اصلي و سه ميان وعده داشته باشند تا نياز بدن آنها در شبانه روز تامين شود. همچنين والدين بايد در تهيه غذاها به شکل، رنگ غذا نيز توجه داشته باشند. به طور مثال نبايد غذا را آن قدر مايع و رقيق درست کرد که کودک در هنگام خوردن آن دچار مشکل شود.

وي ادامه داد: اگر کودک زماني تمايلي به غذا ندارد با بايد انتخاب را به عهده خود آنها بگذاريم زيرا اصرار بيش از حد و يا مجبور کردن بچه ها به غذا خوردن باعث شرطي شدن آنها در غذا خوردن مي شود و ديگر از روي ميل به سراغ غذا نمي آيند. بلکه کودکان بايد هر وقت پيام گرسنگي را دريافت کردند براي رفع گرسنگي به سراغ غذا بروند.

اين متخصص تغذيه در پايان خاطر نشان کرد: والدين بايد از دو سالگي به بعد يعني زماني که کودک توانست به راحتي غذا بخورد اجازه بدهند که کودک به طور مستقل غذا بخورد و مانع از حرکات هنگام غذا خوردن کودک نشوند اين کار اشتياق آنها را براي خوردن بيشتر خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1193s, 18q