9 دارو براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج وارد بازار مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۱ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 22340
سلامت نیوز:وزير بهداشت گفت: 9 داروي ساخت ايران براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج در دهه فجر سال جاري وارد بازار مي‌شود.

به گزارش  فارس، مرضيه وحيد دستجردي صبح امروز در نشست علم تا عمل كه در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: ما در زمينه‌هاي دارويي پيشرفت‌هاي بزرگي كرديم كه بسياري از اين پيشرفت‌ها را مرهون تحريم‌هايي هستيم كه در طي 30 سال اخير بر روي كشورمان اعمال شده است.

وي افزود: ما 96 درصد داروها را در داخل كشور خودمان توليد مي‌كنيم. با توجه به پيشرفت‌هايي كه كرده‌ايم اما هنوز 4 درصد باقي داروها را از خارج از كشور وارد مي‌كنيم.

وزير بهداشت گفت: اين 4 درصد نزديك به 35 درصد اعتبارات دارويي ما را مصرف مي‌كنند. در ابتداي سال گذشته با حمايت خانم سلطان‌خواه و همكاري معاونت علمي قرارداد توليد داروهاي وارداتي و راديوداروها را بسته‌ايم.

وي ادامه داد: ما امروز در شرف اين هستيم كه تعداد زيادي از داروهاي گران‌قيمت براي بيماران صعب‌العلاج و بيماران سرطاني را تجاري كنيم و وارد بازار كنيم تا مردم ما از خدمات آن بتوانند استفاده كنند.

دستجردي افزود: براي ساخت و توليد هر دارويي كه در داخل كشور شروع كرديم كمپاني‌هاي خارجي حاضر شدند اين داروها را با قيمت پايين‌تر در اختيار ما قرار دهند.

وي خاطر نشان كرد: در دهه فجر سال جاري 9 قلم از داروهاي ساخت متخصصان ايراني براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج وارد بازار مي‌شوند.

وي با اشاره به مشكلاتي كه در زمينه تجهيزات پزشكي در كشور داريم، گفت: هم‌اكنون 10 هزار ميليارد تومان تجهيزات پزشكي در كشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه البته با توجه به تحريم‌هايي كه شده است ما ديگر نمي‌توانيم بسياري از تجهيزات پزشكي را وارد كشور كنيم و به ويژه تجهيزاتي كه براي تشخيص بيماري‌هاي سرطان به كار گرفته مي‌شود.

دستجردي افزود: راديوداروها نيز از موارد تحريم هستند و بيماران صعب‌العلاج براي تشخيص نياز به كيت‌هاي تشخيصي دارند كه به همين دليل ما با كمك معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري قرارداد توليد اين راديوداروها را بستيم كه توسط سازمان انرژي اتمي انجام شد.

وي افزود: در زمينه تجهيزات پزشكي نيز با همكاري معاونت علمي رياست جمهوري قراردادي را امضا كرده‌ايم كه يك برنامه 3 ساله با فناوري بالا را براي كشور فراهم كنيم.

وي افزود:امروز در كشور نياز به دستگاه شتاب‌دهنده خطي براي تشخيص بيماري سرطان داريم كه اين دستگاه به دليل تحريم وارد ايران نمي‌شود و دستگاه‌هاي قديمي ديگر مؤثر نيستند به همين دليل قصد داريم در برنامه خود در طي سال اول با اين قرارداد دستگاه MRI‌ و دستگاه شتاب‌دهنده خطي را توليد كنيم و در سال دوم تجهيزاتي براي بيماران قلبي را با همكاري دانشگاه شريف و دانشگاه امير كبير توليد كنيم و در سال سوم نيز قصد داريم دستگاه‌هايي در زمينه تخصصي لنزهاي داخل چشمي كه به شدت مورد نياز هستند را توليد كنيم.

وي با اشاره به طرح استفاده از سلول‌درماني براي بيماري‌هاي صعب‌العلاج گفت: ما در اين زمينه به موفقيت‌هاي خوبي دست پيدا كرده‌ايم و محققان ما در زمينه بيماران ديابتي بسيار موفق بوده‌اند.

دستجردي گفت: تحريم ما براي ما تهديد نيست بلكه فرصت است و به ما كمك مي‌كند تا گام‌هاي مهم و مؤثرتري را در زمينه خدمت به مردم از طريق دانش و فناوري بومي برداريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27615s, 18q