كسب مهارت هاي لازم در كاربرد ليزر جواز استفاده از آن در پزشكي است

۱۳۸۹/۱۰/۰۲ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 22359
كسب مهارت هاي لازم در كاربرد ليزر جواز استفاده از آن در پزشكي است
عليرضا زالي روز پنجشنبه در پنجمين همايش سالانه انجمن پزشكي ليزر ايران در بيمارستان ميلاد افزود: سازمان نظام پزشكي براي استفاده از ليزر در درمان سه خط قرمز تعريف كرده است.
وي با بيان اينكه كسب مهارت هاي لازم يكي از اين خطوط است اظهار داشت: گذراندن دوره آموزشي مورد تاييد مراجع قانوني متخصص و رعايت منشور حقوق بيماران و نكات ايمني براي تيم درمان و بيمار خط قرمزهاي ديگر است كه بايد مورد توجه متخصصان قرار گيرد.
معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان نظام پزشكي كشور اظهارداشت: در زمينه ساماندهي استفاده از ليزر ، بهره وري و تشخيص انجمن ليزر ايران اقدامات خوبي انجام داده است.
وي تاكيد كرد: اينكه بخواهيم نگاه فانتزي به ليزر و درمان به كمك آن داشته باشيم يك نگاه اغواگرانه و به دور از مفاهيم مبتني بر شواهد است ، امروزه در طب تشخيص و درمان بيماري ها حتما بايد از دالان علمي تشخيص مبتني بر شواهد عبور كند اگر غير از اين باشد ، تفكر استفاده از ليزر به يك اغواگري تبديل مي شود.
به گفته وي معمولا كساني اين تفكر را ترويج مي كنند كه آشنايي لازم با ليزر ندارند ، با روش هاي آن آشنا نيستند و موجب ايجاد يك نگاه غير علمي مي شوند.
زالي گفت: مرز بين نگاه علمي ، غير علمي و اغواگري بهره وري مناسب ليزر و تشخيص و درمان بسيار باريك است و در برخي نقاط هم پوشاني دارند بنابراين بايد با دقت بيشتري پيگيري و استفاده شوند.
وي با بيان اينكه خوشبختانه در كشور شاهد استفاده از روش هاي جديد با ليزر در انواع مختلف بيماري ها هستيم افزود: ليزر در بخش هاي مختلف شناخته شده و جايگاهش را در بخش هاي پزشكي باز كرده است.
زالي گفت: شايد بيشترين جذابيت استفاده از ليزر در بحث پوست باشد زيرا ضايعات پوستي در برخي موارد موجب انزواي فرد در جامعه مي شود.
معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان نظام پزشكي كشور ادامه داد: نكته مهمي كه در استفاده از ليزر در درمان وجود دارد ؛ متانت پزشك و بيمار است اينكه پزشك يا بيمار فكر كنند با يك جلسه تمام مشكلات مرتفع مي شود تفكر غلطي است.
وي گفت: در واقع اثر بخشي 100 درصد ليزر به خصوص در مواردي مانند پوست وجود ندارد ، اين مسئله بايد به صورت واقعي براي بيمار روشن و به بيمار و همراه منتقل شود.
زالي افزود: اصولا ايراني ها سبزه هستند و يا كساني كه پوست خود را برنز مي كنند نامزدهاي خوبي براي ليزر نيستند زيرا در آينده دچار مشكلاتي مي شوند ، اينكه چه زماني و براي چه كساني از ليزر استفاده كنيم و اينكه چه زماني درمان قطع شود نكات بسيار ظريفي است كه بايد رعايت شود.
وي اظهارداشت: ليزر مي تواند معجزه آفرين باشد به شرطي كه روش آن مشخص و استفاده از آن بر اساس مباني مبتني بر شواهد باشد.
پنجمين همايش سالانه انجمن پزشكي ليزر ايران دوم و سوم دي ماه در سالن دكتر غرضي بيمارستان ميلاد بر پا است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14113s, 19q