خلاصه ایی از دو مقاله در رابطه با سلامت روان و رسانه

۱۳۸۹/۱۰/۰۲ - ۱۶:۴۶ - کد خبر: 22362
خلاصه ایی از دو مقاله در رابطه با سلامت روان و رسانه
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،  دكتر هادي خانيكي - عضو هيات علمي گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي - در خلاصه مقاله ارانه شده خود به همایش سلامت روان و رسانه آورده است: رسانه‌اي شدن زندگي روزمره بخشي از واقعيت جهان پيش روي ماست‌، اما آيا رسانه در آن نقش سازنده دارد يا ويرانگر و يا هر دو؟ اين پرسش امروز در همه زمينه‌ها فراگير است و عرصه«سلامت روان و رسانه» نيز از اين قاعده بر كنار نيست.

بر اساس مقاله وي، براي درك ميزان تاثيرگذاري رسانه بر سلامت روان و انگ زدايي از بيماري رواني، اين موضوع بايد دست كم در سه سطح روانشناسي رسانه‌، سايبر سايكولوژي و ارتباطات سلامت مطالعه شود.

در خلاصه مقاله اين عضو هيات علمي گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي آمده است: در روانشناسي رسانه چگونگي درك‌، تفسير و به‌كارگيري رسانه از سوي افراد مد نظر است، اما سايبر سايكولوژي معطوف به مطالعه آثار روانشناختي رسانه‌هاي جديد و فضاي مجازي و شبكه‌اي بر روان فردي است. ارتباطات سلامت نيز حوزه نويني است كه تمركز خود را بر نقش قدرتمند ارتباطات انساني و رسانه به صورت همزمان قرار داده است تا بتواند با رويكردي چند وجهي سطح سلامت شهروندان را ارتقا دهد. بر اين پايه ارتباطات سلامت و پيام‌هاي سلامت از توانايي جلب مشاركت مخاطبان در همه فرآيندهاي پيشگيري و درمان برخوردار هستند و مي‌توانند علاوه بر تغيير نگرش، اصلاح رفتار مخاطبان را نيز هدف قرار دهند.

بايد افزود، بهاالدين خرمشاهي - نويسنده، روزنامه‌نگار و شاعر، نيز در مقاله خود كه در اين همايش عرضه شد، درباره انگ زدايي، نوشته است: انگ زدايي فعاليتي است پزشكان ،استادان، بيماران و مراكز درماني براي عادي نمايي و علمي نگري بيماري‌هاي رواني با همكاري يكديگر انجام مي‌دهند تا مراجعه به روان پزشك طبيعي و ضروري به نظر آيد البته در اصلاح ديد جامعه در زمينه مراجعه به روانپزشك فعاليت رسانه‌اي، نگارش مقاله و كتاب ، برگزاري همايش و مستند سازي موثر است.

دكتر محمد مهدي لبيبي - مديركل اداره پژوهش‌هاي راديو- در خلاصه مقاله خود درباره نقش صداو سيما در انگ‌زدايي آورده است: صداو سيما (راديو و تلويزيون)، از جمله اثرگذارترين رسانه‌هاي شنيداري و ديداري در زمينه فرهنگ سازي و اصلاحات فرهنگي در جامعه است. كاركردهاي صدا و سيما در اين زمينه در برگيرنده بخش‌هاي گوناگوني است و به شيوه هاي مختلفي تحقق مي‌يابد.

بر پايه اين مقاله، برچسب زدن به افراد، سازمان‌ها، نهادها و جريان‌هاي گوناگون معرف توجه به اهداف خاصي است كه رسانه‌ با توجه به ارزش‌هاي حاكم، آن را دنبال مي‌كند و اين اقدام محدود به كشور يا نظام سياسي خاصي نيست. در واقع از اين طريق رسانه‌ها به عنوان يك واسط، سرعت دستيابي به هدف را بيشتر مي‌كنند و در عين حال در ثبات معنايي آن نقش عمده‌اي ايفا مي‌كنند. در مقابل، زدودن برچسب‌ها يا انگ زدايي اگرچه اقدامي مخالف تلقي مي‌شود، اما اين پديده نيز در جهت هدف كلي جامعه معنا پيدا مي‌كند.

همچنين در ادامه مقاله لبيبي آمده است: تشخيص اين موضوع كه در چه مواردي اطلاق يك عنوان، مفيد و در چه مواردي حذف يك عنوان، ضروري است، تنها در چارچوب يك نظام سياسي صورت نمي‌گيرد‌، بلكه در جامعه مدرن امروزي با پيشرفت علم، تخصصي شدن رشته‌هاي علمي و درك عميق و گسترده از ابعاد گوناگون آسيب‌هاي اجتماعي و انواع كاستيهاي جسمي و روحي نوع برخورد با چنين مواردي از برخوردهاي حذفي و غير منطقي به برخوردهاي جذبي و منطقي همراه با تاكيد بر قابليت‌ها و كمرنگ‌ كردن ناتواني‌ها تغيير پيدا كرده است.

اين مقاله مي‌افزيد: حوزه‌هاي تخصصي و به ويژه انجمن‌هاي علمي در هر زمينه خاص از نقش اساسي و مبنايي برخوردار هستند، زيرا در تركيب اين انجمن‌ها افراد متخصص و كارشناسان حوزه‌هاي خاص حضور دارند و اين فرصت مطلوبي براي اعمال قدرت از طريق قدرت معنايي و واژگاني در جامعه است كه رسانه‌ها مي‌توانند عامل اجرا و در نهايت تثبيت معاني آن باشند. در حوزه روانپزشكي اين موضوع اهميت دو چندان مي‌يابد، چرا كه متخصصان اين حوزه بيش از ساير حوزه‌ها از توانمندي‌هاي لازم براي تاثيرگذاري بر افكار عمومي و تغيير نگرش‌هاي فردي برخوردار و به تكنيك‌ها و روش‌هاي موثر در اين زمينه نيز آشنا هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21513s, 19q