تلويزيون صبح‌ها انگ‌زدايي و شبها انگ زايي مي‌كند /بيماران رواني شهرونداني فراموش شده هستند

۱۳۸۹/۱۰/۰۲ - ۱۶:۴۷ - کد خبر: 22363
دكتر سيد مهدي حسن زاده در همايش سلامت و رسانه، اظهار كرد: در برخي از سريال‌هاي سيما به بدترين و منفورترين شخصيت‌ها با پرخاش گفته مي‌شود:« تو بايد خودت را به روانپزشك نشان بدهي» در حالي كه اين كار نوعي انگ‌زايي درباره مراجعه‌كنندگان به روانپزشكان است.

وي با بيان اينكه 99 درصد افراد مبتلا به اختلالات رواني به پزشك ‌مراجعه نمي‌كنند، تاكيد كرد: دليل اصلي اين كار، ترس از انگ يا برچسب (استيگما) است، در واقع استيگما در جهان به عنوان بزرگترين مانع دسترسي مردم به خدمات روان پزشكي به شمار مي‌رود.

اين فلوشيپ روانپزشكي فرهنگي اجتماعي افزود: 400 نوع اختلال روان پزشكي وجود دارد كه برخي از آنها اضطراب‌، افسردگي و آلزايمر هستند و علت عمده‌اي از ناسازگاري‌ها به علت ابتلا به اختلالات روان پزشكي است.

وي درباره انگ گفت:‌ اين واژه به دوران برده‌داري باز مي‌گردد كه با آهن گداخته‌اي روي بدن برده‌ها را علامت گذاري مي‌كردند. در حال حاضر افراد با آهن گداخته نشانه گذاري نمي‌شوند، بلكه انگ بر جان آنها زده مي‌شود نه بر جسم آنها.

حسن‌زاده با بيان اينكه سازمان‌هاي بيمه‌گر هزينه‌هاي درمان اختلالات رواني را تقبل نمي‌كنند، اظهار كرد:‌ اگر فردي اقدام به خودكشي كند، از نگاه بيمه يك جاني است و نبايد هزينه‌اي براي اين كار خود پرداخت كند، در حالي كه چنين فردي مبتلا به اختلالات رواني است.

وي با اشاره به برخي باورها و رفتارهاي رايج درباره بيماري‌هاي رواني گفت:‌ پزشكان بيماري‌هاي جسمي به بيماران رواني توجه كافي نمي‌كنند، علاوه بر آن داروهاي روانپزشكي خواب آور و اعتياد آورنده محسوب مي‌شوند. از سوي ديگر كمترين بودجه به بيماري‌هاي رواني اختصاص داده مي‌شود. به گفته وي همچنين بيماران رواني مورد تمسخر قرار مي‌گيرند و حتي درباره آنها لطيفه ساخته مي‌شود و در واقع اين بيماران، شهرونداني فراموش شده و مطرود هستند.

حسن‌زاده درباره راه‌هاي انگ زدايي اظهار كرد:‌ در كليه مدارس و دانشگاه‌ها دو واحد درسي به نام سلامت روان را با تاكيد بر «انگ» گنجانده و از طريق رسانه‌ها و هنرمندان آموزش غيررسمي در اين زمينه داده شود. تغييراتي در درس‌ نامه روان پزشكي كشور داده شود، چرا كه حتي در دانشكده‌هاي پزشكي،‌ دانشجويان و دستياران روان پزشكي، آموزشي درباره انگ نمي‌بينند.

وي ادغام خدمات روان پزشكي در كلينيك‌ها و بيمارستان‌ها، تاسيس موسسات مردم نهاد و خود ابرازي (معرفي) چهره‌هاي سرشناس دچار مشكلات رواني را از جمله راه‌هايي دانست كه مي‌تواند به انگ زدايي كمك زيادي كنند.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين مراسم دكتر محمد باقري صابري - عضو هيات علمي انستيتو روان پزشكي تهران - درباره راهبردهاي حوزه سلامت روان در انگ زدايي اظهار كرد:‌ بيماري‌ها و از جمله اختلالات روان پزشكي به خودي خود موجب تبعيض نمي‌شوند، بلكه نگراني از ننگ اين بيماري‌هاست كه مشكل ساز شده است. در واقع يكي از عوامل مهم و تاثيرگذار در مراجعه نكردن مبتلايان به بيماري‌هاي روانپزشكي و خانواده هايشان به روانپزشك، نگراني از انگ خوردن است، اين در حاليست كه افزايش تعداد مبتلايان به اختلالات رواني باعث بالا رفتن هزينه‌هاي بهداشتي مي‌شود.

وي افزود:‌ ترس ديگران از بيماري‌هاي روانپزشكي باعث كاهش اعتماد به نفس مبتلايان مي‌شود و در نهايت ممكن است بيمار تلاش كند با پرخاشگري از جامعه انتقام بگيرد.

اين عضو هيات علمي انستيتو روان پزشكي تهران درباره نقش رسانه‌ها در زمينه انگ زدايي اظهار كرد:‌ افزايش سطح سواد و ارتباطات اجتماعي در دنياي كنوني به امري مهم تبديل شده است، بنابراين رسانه‌ها به عنوان بخش جدايي ناپذير فرهنگ، تاثير زيادي در ايجاد يا رفع انگ مي‌توانند داشته باشند.

وي درباره راهكارهايي كه نظام سلامت مي‌تواند براي انگ‌زدايي اتخاذ كند، گفت: انگ زدايي از بيماري‌هاي رواني بايد در دستور كار همه سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط با سلامت قرار گيرد. اطلاعات نادرست و ناكافي باعث انگ زني مي‌شود و اين مشكل با افزايش آگاهي بيماران، خانواده‌ها‌، مردم و دست اندركاران پزشكي و بهداشتي مرتفع مي‌شود.

صابري اضافه كرد: آگاهي و اطلاع رساني درباره علت و ماهيت‌ و درمان بيماري و اعتراض نسبت به بيان مطالب نادرست از سوي افراد و رسانه‌ها از موضوعاتي است كه در جهت انگ زدايي در دستور كار سازمان‌هاي مختلف و از جمله وزارت بهداشت است.

وي در ادامه گفت: بررسي پيشينه تاريخي انگ و شناسايي عوامل اجتماعي‌، فرهنگي و تاريخي مرتبط و بررسي‌ روش‌هاي موثر و در كاهش آن و تقويت نقش رسانه‌ در جهت افزايش آگاهي‌هاي عمومي راهبرد ديگري است كه لازم است مدنظر سياستگزاران قرار گيرد. توسعه بخش‌هاي رواني و ايجاد تخت‌هاي روانپزشكي در مجموعه بيمارستان‌هاي عمومي كه از ساليان گذشته از اولويت‌هاي كاري وزارت بهداشت بوده است نيز نقش به سزايي در كمرنگ كردن اين انگ دارد.

صابري اظهار كرد: آگاه سازي از نقش تخريبي استفاده از كلماتي مثل ديوانه‌، رواني يا تيمارستان و دارالمجانين‌، چه در گفت‌وگوهاي عادي‌، رسانه‌اي‌ و چه فيلم و سريال و بويژه در متون قانوني و حقوقي بايد مورد توجه دست اندركاران امر باشد و با دقت بيشتري به آن پرداخته شود.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين مراسم دكتر احمد جليلي - مشاور عالي انجمن علمي روان پزشكان ايران - درباره انگ زدايي و اخلاق اظهار كرد:‌ روان پزشكي در حال حاضر يك شاخه از علم پزشكي است بنابراين روان پزشكان با روح سرو كار ندارند.

وي افزود:‌ روان كاركرد مغز است و هر وقت به طور طبيعي فعاليت كند، فرد از نظر رواني سالم است. در واقع ديدن، عمل چشم و روان عمل مغز است. در اين شرايط روان مربوط به علم پزشكي است. تا حدود 60 سال پيش درماني براي بيماري‌هاي رواني وجود نداشت، اما در حال حاضر اين گونه بيماري‌ها را مي‌توان به طور كامل درمان و يا آنها را كنترل كرد.

جليلي درباره تفاوت بيماري‌هاي رواني و جسمي گفت:‌ بيماري‌هاي رواني نيز از جمله بيماري‌هاي جسمي است، اما شناخت از بيماري‌هاي رواني نه تنها در جامعه بلكه در بين برخي از روان پزشكان نيز مطلوب نيست كه اين امر از ضعف اطلاع رساني و جديد بودن رشته روانپزشكي نشات مي‌گيرد.

مشاور عالي انجمن علمي روان پزشكان ايران با بيان اينكه انگ مانع از درمان به موقع است، اظهار كرد:‌ اگر بيمار در زمان طلايي براي درمان مراجعه كند، مي‌توان او را درمان كرد، اين در حاليست كه يكي از دلايل مراجعه نكردن بيماران، انگ است البته انگ نه تنها باعث مراجعه نكردن بيمار به روانپزشك مي‌شود، بلكه مانع از پيگيري‌هاي درماني نيز مي‌شود، اما در حال حاضر وضع ايران از نظر مراجعه مبتلايان به اختلالات روانپزشكي به روانپزشك بهتر شده است.

وي درباره پيامدهاي انگ گفت:‌ مزمن شدن بيماري، تخريب ساختار شخصيت بيمار، قطع رابطه با ديگران و مشكلات شغلي و اجتماعي از جمله تبعات انگ است.

جليلي در پايان در زمينه رابطه اخلاق و انگ گفت: بهتر است شرايطي را فراهم كنيم كه افراد بيمار بتوانند راحت و آسان به امكانات درماني دسترسي پيدا كنند، بنابراين لازم است انگ زدايي كنيم، چرا كه انگ باعث پايمال شدن حقوق مردم مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44731s, 19q