وزير بهداشت دستورالعمل اجراي قانون كاهش ساعت كاري پرستاران را ابلاغ كرد

۱۳۸۹/۱۰/۰۳ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 22369

غضنفر ميرزابيگي افزود: با ابلاغ وزير بهداشت عملاً ساعت كاري پرستاران مطابق با جداول اعلام شده بر اساس سابقه خدمت، سختي كار و كار در شيفت هاي غير متعارف تا 8 ساعت در هفته كاهش مي يابد و تا زماني كه پرستاران جديدالاستخدام بكارگيري شوند، مابه التفاوت كار اضافه پرستاران به آنان پرداخت مي شود.

وي گفت: البته همزمان با اين ابلاغ دستور برگزاري آزمون استخدام 23 هزار پرستار نيز كه پيش از اين با دستور رئيس جمهوري مجوز آن صادر شده بود نيز صادر شد و بر اين اساس آزمون استخدام اين پرستاران 29 بهمن امسال به صورت يكجا برگزار مي شود و تأكيد وزير بهداشت اين است كه حتماً اين پرستاران تا آخر امسال بكارگيري و مشغول به كار شوند.

رئيس كل سازمان نظام پرستاري ادامه داد: به اين ترتيب پرستاران شاغل در بخش دولتي مابه التفاوت كار بيش از حد تعيين شده در قانون ارتقاي بهره وري خدمات كاركنان باليني نظام سلامت را به صورت اضافه كار ويژه حداقل از ابتداي دي امسال تا آخر اسفند دريافت مي كنند و از سال آينده با شروع به كار پرستاران تازه استخدام عملاً شاهد كاهش ساعت كاري پرستاران تا 8 ساعت در هفته خواهيم بود.

ميرزابيگي  در گفت و گو با  فارس،  گفت: اجراي قانون ارتقاي بهره وري خدمات كاركنان باليني نظام سلامت و كاهش ساعت كاري پرستاران خواست بيش از 95 درصد پرستاران است كه طبق نظرسنجي هاي وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاري خواهان كاهش ساعت كار به جاي دريافت مابه التفاوت كار اضافه بودند.

وي ادامه داد: با اجراي اين قانون با توجه به اينكه پرستاران استخدامي در بخش دولتي از طريق اين آزمون به عنوان نيروهاي استخدام دولتي هستند و از امنيت شغلي بالايي برخوردار خواهند بود، بيمارستانهاي خصوصي نيز براي اينكه بتوانند پرستاران خود را نگه دارند بايد قانون كاهش ساعت كاري پرستاران را اجرا كنند و امتيازهاي تعيين شده در اين قانون مانند محاسبه اضافه كار با ضريب 1.5 در شيف شب و روزهاي تعطيل، منع اضافه كار مداوم بيش از 12 ساعت و مرخصي بيشتر براي پرستاران شاغل در بخش هاي رواني، سوختگي و... را اعمال كنند در غير اين صورت شاهد تخليه پرستاران از بخش غير دولتي و انتقال اكثر آنها به بخش دولتي خواهند بود.

وي اضافه كرد: اجراي اين قانون باعث مي شود فشار كاري پرستاران در كل كشور كم شود و پرستاران بتوانند با فراغ بال و استراحت بيشتر خدمات علمي و استاندارد پرستاري را به بيماران ارائه كنند در اين صورت هم مردم از خدمات پرستاران راضي تر خواهند بود و هم عده معدودي از فارغ التحصيلان پرستاري كه به علت سختي كار اين حرفه قبلاً تمايلي به فعاليت در حرفه پرستاري را نداشتند اكنون براي فعاليت در اين حرفه انگيزه پيدا مي كنند.

ميرزابيگي گفت: 23 هزار پرستار استخدامي در بخش دولتي ديگر نيروي قراردادي يا تبصره سه اي نيستند بلكه استخدام دولتي محسوب شده و به جاي قانون كار تحت شمول قانون مديريت كشوري قرار مي گيرند و از امنيت شغلي بالاتري برخوردار مي شوند.

وي ادامه داد: تنها نگراني ما اين است كه فقط پرستاران قراردادي و تبصره سه اي شاغل در بخش دولتي با شركت در اين آزمون استخدام دولتي شوند و در عمل نيروي جديدي به مجموعه اضافه نشود، اين مسئله دغدغه مسئولان وزارت بهداشت نيز هست و قرار است با نظارت دقيق دانشگاههاي علوم پزشكي و سازمان نظام پرستاري استخدام پرستاران به نحوي انجام شود كه در عمل شاهد افزايش 23 هزار پرستار به مجموعه مراكز درماني بخش دولتي باشيم و اگر قرار است از پرستاران قراردادي يا تبصره سه اي استخدام شوند بايد معادل تعداد آنان پرستاران قراردادي جديد بكارگيري شوند.

وي اضافه كرد: استخدام 23 هزار پرستار طي يك آزمون در مراكز درماني دولتي يك فرصت تاريخي و بي نظير است كه تكرار نمي شود و اگر دانشگاههاي علوم پزشكي در اين زمينه دقت لازم را نداشته باشند ممكن است اين فرصت تاريخي را بدون افزايش تعداد پرستاران شاغل خود از دست بدهند. در اين صورت فردا نبايد از كمبود نيرو گله اي داشته باشند.

رئيس كل سازمان نظام پرستاري گفت: نكته مهم ديگر اين است كه آزمون استخدام پرستاران بايد در نهايت دقت، امنيت و شفافيت برگزار شود و از هر گونه دخالت عوامل غير مجاز تأثيرگذار مانند رابطه بازي و سفارش در استخدام پرستاران بايد پرهيز شود تا شاهد برگزاري يك آزمون پاك براي استخدام پرستاران باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80232s, 18q