اگر باران نمي‌آمد جنگل‌ها همچنان مي‌سوخت

۱۳۹۶/۰۶/۱۹ - ۰۹:۲۳ - کد خبر: 223717
اگر باران نمي‌آمد جنگل‌ها همچنان مي‌سوخت

سلامت نیوزر پي بارندگي شديد چند روز اخير در محدوده جغرافيايي شمال کشور چند شهرستان استان گيلان از جمله لنگرود، لاهيجان و فومن که بيشترين ميزان بارندگي نيز در اين شهرها ثبت شده، دچار آبگرفتگي شديد معابر و سيل در بعضي مناطق روستايي شدند.

به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: همچنين سيل در دو روستاي تالش محله و ديو شل باعث خسارات فراواني شد. علاوه بر سيلاب نيز جنگل‌هاي شمال درگير آتش‌سوزي گسترده‌ای شده‌اند. اداره کل هواشناسي گيلان با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد که با شمالي‌شدن جريانات، شرايط براي بارندگي و وزش باد، کاهش دما، رعدوبرق و احتمال تگرگ فراهم مي‌شود. درهمين‌راستا در پي بارش شديد باران امدادگران جمعيت هلال‌احمر استان گيلان 120 خانوار مسافر را در ورزشگاه اصلي لاهيجان، 50 خانوار مسافر را در رودسر و 70 خانوار مسافر را در لنگرود اسکان دادند.


سقوط خودرو به رودخانه


مديرعامل جمعيت هلال‌احمر گيلان از امدادرساني به حادثه‌ديدگان در پي سقوط دو دستگاه خودرو به رودخانه‌اي در روستاي سطلسر شهرستان لاهيجان واقع در شرق استان خبر داد. مهدي ولي‌پور گفت: «دو تيم از امدادگران هلال‌احمر گيلان، دو دستگاه خودروي پرايد و پيکان وانت را از رودخانه بيرون کشيدند. اين حادثه، مصدوميت يا تلفات جاني‌ای نداشته است. تمامي روستاهاي دهستان سطلسر شامل روستاهاي عليسرود پايين، کت شال بالا و پايين، بيجار‌باغ، کوه‌بيجار و چلک مشکلي ندارند و تنها در روستاي عليسرود بالا در انتهای روستا، يک‌ مورد رانش زمين اتفاق افتاده و فقط مسير تردد يک منزل در انتهاي آن بسته شده و برق منطقه نيز قطع است.»

در همين رابطه، مدير‌عامل جمعيت هلال‌احمر گيلان گفت: «در پي بارش شديد باران، مسافران شهرستان‌هاي رودسر و لنگرود در شرق استان، در مساجد و امامزادگان اسکان يافتند. 50 خانوار از مسافران رودسر در مسجد 72 تن و سرپل اين شهرستان اسکان يافتند و پتو و آذوقه اوليه به اين تعداد از خانوارها ارائه شد.» او افزود: «‌با گزارش آبگرفتگي منزل دو خانواده در کنارآب رودسر، براي اسکان اين خانواده‌ها در مسجد نيز اقدام شد. شاهد آبگرفتگي مغازها و بانک‌ها هستيم که هلال‌احمر و آتش‌نشاني براي رفع اين مشکل حضور دارند.» ولي‌پور در ادامه تشريح اقدامات جمعيت هلال‌احمر گيلان در پي بارش شديد باران گفت: «70 خانوار مسافر نيز در شهرستان لنگرود اسکان يافتند که پتو و آذوقه اوليه به آنها ارائه شد. از اين تعداد، 50 خانواده در بقعه متبرکه آقاسيد محمد کليد‌بر، 10 خانواده در آقا‌سيد کياکلايه و 10 خانواده نيز در آقاسيد محمد سفيد آستانه اسکان يافتند.»


بارندگي رگباري، آتش جنگل‌ها را خاموش کرد


با اينکه بارندگي‌ها سبب ايجاد سيل و مشکل براي مردم و مسافران اين منطقه شد اما نکات مثبتي هم داشت.بارندگي شديد بامداد روز جمعه آتش‌سوزي روزهاي اخير در مناطقي از عرصه‌هاي جنگلي و مرتعي مازندران به‌ويژه مناطق مرتفع و صعب‌العبور را خاموش کرد. در چند روز اخير به علت افزايش دما و خشکي هوا و همچنين بي‌احتياطي کشاورزان، شکارچيان و گردشگران مناطق مختلفي از جنگل‌ها و مراتع مازندران در غرب، مرکز و شرق آن دچار آتش‌سوزي شد. آتش‌سوزي‌هاي عرصه‌هاي جنگلي در غرب مازندران بيشتر در ارتفاعات بالاي دو هزار و 500 متر از سطح دريا و صعب‌العبور رخ داد که سبب شد براي بيشتر از 48 ساعت ادامه يابد و در شرق مازندران هم با وجود مهار موقت آتش، حرارت باقي‌مانده زير خاکستر دوباره شعله‌ور مي‌شد.

بارندگي بامداد جمعه در مناطق کوهستاني ادامه داشته و سبب شد تا آتش‌سوزي مناطق صعب‌العبور غرب خاموش شود و به‌کارگيري بالگرد براي خاموش‌کردن آن که در دستور کار بود، منتفي شده است. در شرق و مرکز مازندران هم بارندگي خاکسترهاي داغ و باقي‌مانده آتش زير آن را خاموش و سرد کرده است. مديرکل منابع طبيعي و‌ آبخيزداري استان مازندران منطقه نوشهر به ايرنا گفت: «‌علاوه بر بارندگي روز جمعه، تلاش شبانه‌روزي نيروهاي يگان حفاظت و نيروهاي مردمي سبب شد تا از پيشروي سطحي آتش‌سوزي در چند نقطه از عرصه‌هاي جنگلي منطقه دلير و پيله‌کوه فيروزآباد جلوگيري و در نهايت سبب خاموشي آن شود.» سيد‌وجيه‌الله موسوي افزود: «آتش‌سوزي جنگل‌هاي جمند نزديکي روستاهاي ويسر و لشکنار بخش کجور نوشهر نيز با ريزش شديد باران تا حدودي مهار شده ولي آتش خفيف در کنده‌هاي درختان قطور، ريشه‌ کن و خشک سرپا همچنان ديده مي‌شود.» او اظهار داشت: «‌هر چند با اعزام يک فروند بالگرد آتش جنگل‌هاي پيله‌کوه فيروزآباد تا حدودي مهار شد ولي اگر باران نمي‌آمد به يقين اين آتش‌سوزي در اين منطقه ادامه داشت.» مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مازندران منطقه نوشهر گفت: «اين استان در برخورداري از پايگاه هوايي اطفاي حريق جنگل‌ها بي‌بهره است و چنين وضعيتي سبب شده تا عمليات اطفا با هدف کاهش ميزان خسارت به مراتع و جنگل‌ها به کندي انجام گيرد. آمارهاي موجود نشان مي‌دهد که گستره زيادي از عرصه‌هاي مرتعي و جنگلي مناطق مرتع و سخت‌گذر به علت تأخير در اعزام بالگرد براي اطفاي حريق در آتش سوخته است.» او براي حل اين کمبود از مسئولان سطوح استاني و کشوري خواست تا تدبيري بينديشند.

احتمال بروز سيلاب در شهرهاي مازندران


با ريزش باران در شهرهاي شمالي کارشناس اداره کل هواشناسي استان مازندران از بارش باران در شهرهاي آن خبر داد و گفت که احتمال بروز سيلاب وجود دارد. سيداحمد ميرساداتي در مورد نکات مهم سامانه بارشي اظهار کرد: «زمان نفوذ سامانه ناپايدار طبق خروجي مدل‌هاي هواشناسي از نيمه‌شب به بعد خواهد بود، باوجوداين احتمال جابه‌جايي زماني آن وجود دارد. يکي از ويژگي‌هاي اين‌ گونه سامانه بارشي در اين موقع از سال وقوع وزش باد شديد و موقتي حدود نيم ساعت، رگبار، باران و رعدوبرق است. ازاين‌رو، با توجه به وقوع بارش‌هاي رگباري در بازه زماني کم و نبود بارندگي قابل‌توجه طي سه ماه اخير و خشکي زمين پيامدهايي از قبيل آبگرفتگي معابر عمومي، جاري‌شدن روان‌آب و سيلاب در مسيل‌ها و بالاآمدن آب رودخانه‌ها دور از انتظار نخواهد بود.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38964s, 19q