از هر پنج ايراني، يكي فشار خون دارد

۱۳۸۹/۱۰/۰۳ - ۱۳:۴۵ - کد خبر: 22380

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا ، دكتر صراف‌زادگان در همايش فرهنگ‌سازي مصرف آبزيان و نقش آن در سلامت، با بيان اينكه آمار مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي در كشور بالاست، افزود: در كشورهاي در حال توسعه و رو به رشد آمار مرگ و مير ناشي از اين بيماري ها نيز رو به افزايش است.

وي با بيان اينكه بيماري‌هاي قلبي و عروقي يكي از علل مرگ و مير در كشورهاي در حال رشد است، افزود: دو سوم آمار مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي مربوط به كشورهاي با درآمد متوسط و يا كم است.

رييس مركز تحقيقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با بيان اينكه سن، جنس و ژن‌ از عوامل موثر غيرقابل تغيير در بيماري قلبي و عروقي هستند، گفت: سيگار، نحوه تغذيه، استرس، عدم تحرك، مصرف الكل، عوامل رفتاري، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و محيطي از جمله عوامل موثر در بيماري هاي قلبي و عروقي است كه با تغيير در آنها مي توان از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي جلوگيري كرد.

به گفته صراف‌زادگان، 18 درصد جمعيت ايران مبتلا به فشار خون هستند يعني از هر 5 نفر در ايران يك نفر فشار خون دارد.

وي با بيان اينكه 7درصد جمعيت ايران مبتلا به ديابت، 50 درصد افزايش وزن و چاقي، 25 درصد افزايش چربي خون دارند ، اظهار داشت: 25 درصد مردان و 3 درصد زنان كشورسيگاري اند و 90 درصد نيز عدم تحرك دارند.

رييس مركز تحقيقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشكي اصفهان اصلاح شيوه زندگي، پيشگيري و كنترل عوامل بيماري‌زا، آموزش جامعه و هماهنگي بين بخشي و درون‌بخشي را موثر دانست و خاطر نشان كرد: اين موارد علاوه بر آگاهي بخشي به جامعه از بروز و وقوع آمارهاي تكا‌ن‌دهنده در ابتلا به بيماري و مرگ‌هاي قلبي و عروقي مي‌كاهد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.35446s, 18q