بدشکلي ستون فقرات و بي‌تحرکي زنگ خطر پوکي استخوان در سنين پايين است

۱۳۸۹/۱۰/۰۴ - ۱۰:۲۰ - کد خبر: 22384
بدشکلي ستون فقرات و بي‌تحرکي زنگ خطر پوکي استخوان در سنين پايين است
سلامت نیوز:متخصصان غدد و متالوليسم اعلام كردند ابتلا به فلج مغزي، تالاسمي، نحوه زندگي، بيماري‌هاي غدد و سيستم ايمني از مهمترين علل بروز پوکي استخوان در سنين پايين است که با علائمي همچون شکستگي‌هاي مکرر در پي ضربه‌هاي خفيف، بدشکلي ستون فقرات و بي تحرکي خود را نشان مي‌دهد.

به گزارش ايسنا بر اساس اعلام اين متخصصان در دانشگاه علوم پزشكي تهران با توجه به شيوع بيماري‌هاي مزمن در کودکان، حداکثر تراکم استخوان عامل مهمي در پيش بيني احتمال بروز شکستگي در بزرگسالي است. بيماري‌هاي خاص در کودکان از جمله فلج مغزي، بيماري‌هاي سيستم ايمني، تالاسمي، کاهش هورمون رشد و مصرف داروها از جمله عوامل مهم زمينه‌اي در کاهش تراکم استخوان هستند که با شکستگي‌هاي مکرر، شکستگي با ضربات خفيف، بدشکلي ستون فقرات، سوء تغذيه و بي تحرکي خود را بروز مي‌دهند.

بيماري‌هاي سيستم عصبي عضلاني نظير فلج مغزي و ديستروفي دوشن، بيماري‌هاي التهابي مزمن نظير بيماري‌هاي سيستم ايمني و التهابي روده، مشکلات خوني و يا پيوند اعضا، تالاسمي، بيماري‌هاي غدد نظير کمبود هورمون رشد و سندرم ترنر و مصرف داروهايي مثل کورتون، ضد تشنج‌ها و هپارين از جمله فاکتورهاي موثر در ايجاد اين بيماري محسوب مي‌شوند.

متخصصان غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين مصرف روازنه لبنيات، سبزيجات، انجام فعاليت‌هاي بدني منظم و پرهيز از مصرف نوشيدني‌هاي کافئين دار و استعمال سيگار براي کاهش ابتلا به پوکي استخوان در سنين پايين مفيد است. همچنين شيوه‌هاي ناصحيح زندگي از جمله تغذيه نادرست، بي‌اشتهايي عصبي، ورزش‌هاي بدني شديد که منجر به بي‌نظمي در سيکل قاعدگي مي‌شوند و بستري شدن به مدت طولاني از ديگر عوامل موثري هستند که ريسک ابتلا به اين بيماري را افزايش مي‌دهند.

اين محققان اظهار كردند: براي تشخيص پوکي استخوان در کودکان علاوه بر بررسي تراکم استخوان با انجام معاينات باليني و شرح حال‌گيري از بيمار براي شناسايي بيماري‌هاي ژنتيکي، تاريخچه باليني شکستگي‌ها از جمله شکستگي استخوان بلند اندام تحتاني، شکستگي مهره‌ها از نوع فشرده شدن، شکستگي دو استخوان و يا بيشتر در اندام فوقاني و سنجش تراکم استخوان‌ها از راه‌هاي مهمي هستند که در تشخيص اين بيماري به پزشک کمک مي‌کنند. پس از شناسايي علت بروز بيماري، درمان پيشگيرانه با کلسيم و ويتامين«د» آغاز مي‌شود.

در مواردي که علت زمينه‌اي مانند فلج مغزي قابل برطرف کردن نيست، از داروهاي قويتري نظير بيسفسفونات‌ها استفاده مي‌شود؛ ولي در بيماري‌هايي مثل آرتريت نوجوانان با علت ناشناخته، بهبود بيماري زمينه‌اي و قطع داروهاي مضر براي استخوان به بهبود تراکم استخوان مي‌انجامد و به درمان بيشتر نياز نيست؛ همچنين تغيير درمان دارويي مانند کاهش دوز کوتيکواستروئيد در شرايطي که مصرف دارو سبب بيماري شده باشد از راه‌هاي ديگر درماني به حساب مي‌آيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32845s, 18q