تفكيك پزشكان بخش دولتي و خصوصي سبب افزايش پيشرفت آموزشي، پژوهشي و درماني پزشکان نمي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۴ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 22407
به گزارش سلامت نیوز دکتر عباس رباني  اظهار کرد: بودجه‌اي كه دولت و مجلس در حال حاضر براي بخش درمان و آموزش اختصاص داده تامين كننده نياز پزشکاني که تمام وقت مي‌شوند، نيست.

وي ادامه داد: فارغ التحصيلاني که در شهرستان‌ها مشغول به کار مي‌شوند طبق قانون تمام وقت هستند اما حقوق اين افراد به دليل كمبود بودجه در بيمارستانهاي كشور با تاخيرهاي يک ساله پرداخت مي‌شود.

رئيس بخش جراحي مجتمع بيمارستاني امام خميني(ره) تصريح كرد: تفكيك پزشكان بخش دولتي و خصوصي امكان پذير نيست مگر اين كه براي اين كار بودجه زيادي پيش بيني شود.

رباني اظهار داشت: هدف از وضع قانون تفكيك پزشكان بخش دولتي و خصوصي اين است که از پتانسيل‌هاي موجود در بخش دولتي به طور كامل استفاده كنند و با دادن حقوق خوب و وضع تعرفه عالي و از بين بردن دغدغه مالي پزشکان، راندمان كار درمان و پژوهش و آموزش را افزايش دهند.

رئيس بخش مجتمع بيمارستاني امام خميني(ره) با تاكيد بر اين كه تفكيك پزشكان بخش دولتي و خصوصي سبب افزايش پيشرفت آموزشي پژوهشي و درماني پزشکان نخواهد شد، افزود: سالهاست در بيمارستان امام خميني(ره) پزشکان حقوق ناچيزي دريافت مي‌كنند و تمام وقت هم نيستند اما عملكرد آموزشي و پژوهشي اين افراد بسيار بيشتر از پزشكاني است كه در برخي بيمارستانها با حقوق بسيار عالي به صورت تمام وقت فعال هستند بنابراين قانون در حال حاضر تضمين كننده هدف قانون گذاران مبني بر ارتقاي فعاليتهاي درماني و آموزشي در شرايط فعلي نيست.

 پزشکاني که توان ماندن در بخش خصوصي را داشته باشند از بخش دولتي خارج مي‌شوند

وي با بيان اينكه تجربه نشان داده است که قوانين در کشور ما ضمانت اجرايي درستي ندارد، گفت: هر پزشکي که قدرت و امكانات ماندن در بخش خصوصي را داشته باشد از بخش دولتي خارج مي‌شود به دليل اينکه در ايران با تغيير تركيب مجلس، وزير بهداشت و مسئولان دانشگاه قوانين براساس سليقه آنها تغيير مي‌كند.

رباني در گفت‌وگو با ايسنا ادامه داد: اگر هم اكنون تعرفه‌ها تغيير کند ممکن است با عوض شدن يک مسئول، قانون جديدي وضع و تعرفه‌هاي قبلي جايگزين شود که هيچ ضمانت قانوني در اين باره وجود ندارد.

وي با اشاره به اينکه سوابق و تجربه‌هاي گذشته نشان مي‌دهد با مرور زمان افراد به سمتي مي‌روند كه همزمان در بخش خصوصي و دولتي کار کنند، افزود: در قبل از انقلاب در دانشگاه شيراز تمام پزشكان در اين دانشگاه فقط در بخش دولتي فعاليت داشتند به دليل اين که در آن زمان شرايط خوب بود و همه به فعاليت در بخش دولتي ادامه مي‌دادند اما بعد از انقلاب مسئولان همان دانشگاه که گرداننده دانشگاه و متولي به کارگيري پزشکان در بخش دولتي بودند، بيمارستان خصوصي ساختند.

رباني ادامه داد: در تهران نيز در برخي بيمارستانها مانند بيمارستان قلب شهيد رجايي پزشکان به طور قانوني تمام وقت هستند و درآمدهاي بسيار بالا از بيمارستان دريافت مي‌كنند و طبق قانون بايد تنها در بيمارستان فعاليت كنند اما همين پزشكان در بخش خصوصي تجارت و ساختمان سازي مي‌کنند و بيمارستانهاي خصوصي مي‌سازند.

رئيس بخش جراحي مجتمع بيمارستاني امام خميني(ره) اظهار داشت: مسئولان نبايد فعاليت در بخش خصوصي و دولتي را مرزبندي کنند و اگر در كشور اين پتانسيل وجود دارد كه افرادي که در رفاه مالي هستند به بخش خصوصي مراجعه کنند نبايد جلوي اين کار گرفته شود.

وي با بيان اينکه هم اکنون بيمارستان‌هاي دولتي در بخش تجهيزات نمي‌توانند با بخش خصوصي رقابت كنند، گفت: بسياري از افراد علاقه‌اي به مراجعه به بخش دولتي ندارند و نمي‌خواهند با ازدحام مواجه شوند و يک دانشجو يا يک رزيدنت آنها را معاينه کند وهر فردي که توان مالي داشته باشد بخش خصوصي را انتخاب مي‌كند بنابراين نمي‌توان اين حق را از مردم سلب كرد.

رباني افزود: ترديدي نيست که مسئولان کميسيون بهداشت و درمان و وزارت بهداشت، هدفشان از اين تصميم گيري اين است که کيفيت کار درمان را در بخش دولتي افزايش دهند اما براي اين کار اعضاي هيات علمي و پزشکان اولين و ساده‌ترين فاکتورهايي هستند که مي‌شود براي اين کار از آنها استفاده کرد.

برخي تخصص‌ها پتانسيل درآمدزايي در بخش دولتي ندارند

نبايد پزشکان را از خدمت رساني به مردم در بخش دولتي محروم کرد

رئيس بخش جراحي مجتمع بيمارستاني امام خميني(ره) با اشاره به اينكه پيامد تفكيك پزشكان بخش دولتي از خصوصي در رشته‌هاي مختلف متفاوت است، گفت: ممكن است بتوان در برخي رشته‌ها يا تخصص‌ها مانند راديولوژي اين قانون را عملي کرد و درآمدي در بخش دولتي براي پزشکان ايجاد کرد اما در برخي تخصص‌ها كه پتانسيل درآمدزايي در بخش دولتي وجود ندارد، اين امر امكان پذير نيست.

رباني اظهار داشت: مرزبندي بخش دولتي و خصوصي اشتباه است و افرادي كه در بخش خصوصي کار مي‌کنند دشمن اين مملکت نيستند و حق و حقوقي دارند كه نبايد ناديده گرفته شود.

وي ادامه داد: برخي پزشكان هم اکنون در بخش خصوصي فعاليت مي‌کنند و مطب دارند در اين بخش براي زندگي خود برنامه‌ريزي دارند و به راحتي نمي توانند برنامه خود را تغيير دهند. از طرفي از بخش دولتي نيز نمي‌خواهند خارج شوند زيرا بسياري از اطبا به عنوان يك نيت خيرخواهانه در بخش دولتي فعاليت مي‌كنند و علاقه‌مندند از پتانسيل هاي خود در بخش دولتي براي مردم استفاده كنند.

رباني در پايان اظهار داشت: بسياري از پزشكان اگر تنها در بخش خصوصي کار کنند درآمد زيادي كسب خواهند كرد و وقت آزاد بيشتري خواهند داشت ولي نمي‌خواهند بخش دولتي را رها کنند به دليل اينكه بخش دولتي را مکاني براي خود قرار داده‌اند تا از اين طريق خدمتي به مردم كنند و نبايد پزشكان را از اين خدمت محروم کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41958s, 18q