بيماري گاستروآنتريت اين روزها شايع شده است

۱۳۸۹/۱۰/۰۴ - ۱۴:۱۲ - کد خبر: 22419
سلامت نیوز:رئيس جامعه متخصصان داخلي گفت: شيوع ابتلا به گاستروآنتريت كه در چند روز اخير شايع شده ربطي به آلودگي‌ها ندارد و اسهال، تب و سرفه از مهمترين علائم آن است.

ايرج خسرو‌نيا در گفت‌‌وگو با  فارس، با اشاره به بيماري كه اين روزها بيشتر مردم را مجبور به رفتن به نزد پزشك كرده است اظهار داشت: در سال گذشته نيز بيماري گاستروآنتريت در همين مواقع سال شيوع پيدا كرد كه بيماران به دلايل مشكلاتي در سيستم تنفسي و گوارشي به پزشك مراجعه مي‌كردند.

وي افزود: عامل ابتلا به اين بيماري ويروسي است كه موجب سرفه، تنگي نفس، اسهال و حالت تهوع مي‌شود و بيمار با تب، لرز بي‌حالي و ضعف عمومي به پزشك مراجعه مي‌كند.

خسرونيا تصريح كرد: در برخي از افراد علائم اين عارضه واضح نيست ولي در افرادي كه سيستم ايمني ضعيف و تغذيه نامناسب دارند علائم واضح است و بايد چند روزي تحت درمان قرار گيرند.

وي با بيان اينكه اين بيماري ربطي به آلودگي هوا ندارد خاطر نشان كرد: گاهي اوقات بيمار فقط به علت علائم گوارشي يعني اسهال و استفراغ به پزشك مراجعه مي‌كند و گاهي علائم تنفسي آن زياد‌تر از علائم گوارشي است.

وي اضافه كرد: اين بيماري ممكن است خود به خود خوب شود اما از طريق دست، هوا و مواد غذايي آلوده از شخصي به شخص ديگر منتقل خواهد شد.

وي افزود: در مكان‌هايي كه به صورت تجمعي زندگي مي‌كنند مانند سربازخانه‌ها و مراكز نگهداري سالمندان اين بيماري شيوع بيشتري دارد لذا استفاده از ليوان، حوله و ظرف مشترك و دست‌دادن به هم توصيه نمي‌شود.

خسرونيا يادآور شد: درمان اين عارضه بيشتر علامتي است و استراحت و تقويت بدن مهمترين عامل كمك‌كننده به بهبودي زود هنگام است.مهمترين راه پيشگيري از آن رعايت بهداشت عمومي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.14296s, 18q