در زمستان چشم ها هم خشک میشوند

۱۳۸۹/۱۰/۰۵ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 22441
در زمستان چشم ها هم خشک میشوند
به گزارش سلامت نیوز دکتر عامری در این باره میگوید : وظیفه اصلی اشک چشم، مرطوب نگه داشتن و شستشوی مداوم سطح کره چشم و رساندن اکسیژن و مواد غذایی به قرنیه است.
 
اشک چشم از سه لایه تشکیل شده است:
لایه موکوسی عمقی: این لایه روی قرنیه و ملتحمه را می پوشاند و به پخش شدن لایه آبکی اشک در سطح چشم کمک می کند.
لایه آبکی میانی: این لایه قسمت اصلی اشک را تشکیل می دهد. بخش عمده این لایه از آب و بقیه آن از املاح و پروتئین ها تشکیل شده است. قسمت عمده لایه آبکی اشک از غده اشکی ترشح می شود که در قسمت خارج و بالای کره چشم زیر پلک فوقانی قرار گرفته است.
لایه چربی سطحی: این لایه که از غده های موجود در لبه پلک ترشح می شود روی لایه آبکی را می پوشاند و از تبخیر سریع این لایه جلوگیری می کند.
 
با هر نوبت پلک زدن لایه اشکی روی چشم گسترده می شود. اشک اضافی از طریق دو سوراخ کوچک در گوشه داخلی پلک ها به داخل بینی تخلیه می شود. (به همین علت گریه کردن باعث آبریزش از بینی می شود.)
 
قرار گرفتن در معرض باد وسایل گرم ‌کننده (مثل فن کوئل) در منزل و محل کار، استفاده نکردن از وسایل مرطوب ‌کننده هوا (مثل دستگاه بُخور) و نخوردن آب به مقدار کافی از عواملی هستند که خشکی چشم را تشدید می‌کنند.
 
خشکی چشم باعث خارش، سوزش و قرمز شدن چشم‌ها می شود و با به کاربردن راهکار‌های ساده می توان از آن جلوگیری کرد.
متخصصان توصیه می‌کنند افراد از قرار گرفتن طولانی مدت در باد و هوای سرد خودداری نمایند و در محیط‌های بسته حتما دستگاه بخور را روشن کنند.
 
مصرف مواد غذایی حاوی چربی امگا 3 مثل ماهی، و نوشیدن آب و مایعات فراوان نیز به جلوگیری از خشک شدن چشم‌ها کمک می‌کند.
 
در صورتی که از کاربران دائم رایانه هستید، پلک زدن را فراموش نکنید.
 
دود سیگار هم در بروز حساسیت‌های چشمی از جمله خشکی چشم موثر است؛ پس تا می توانید از قرار گرفتن در مجاورت دود سیگار پرهیز کنید.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1835s, 18q