75درصد لوازم آرايشي موجود در بازار تقلبي است

۱۳۸۹/۱۰/۰۵ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 22449
75درصد لوازم آرايشي موجود در بازار تقلبي است
سلامت نیوز:معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: قاچاق عمده لوازم آرايشي از کشورهاي همسايه صورت مي‌گيرد.

به گزارش(ايسنا)  دکتر ناصر وحدتي در جلسه اجراي دستورالعمل پيشگيري و مبارزه با محصولات آرايشي و بهداشتي تقلبي و قاچاق، مشکل عمده در بخش قاچاق لوازم آرايشي به کشور را همجواري ايران با کشورهاي اصلي توليد و قاچاق اين لوازم دانست.

وي افزود: متاسفانه کالاهاي بي‌کيفيت آرايشي با پوشش برندهاي مطرح جهاني در کارگاه‌هايي در کشورهاي هند و پاکستان ساخته شده و به کشور قاچاق مي‌شود.

وي فرهنگ‌سازي در زمينه خريد و مصرف مواد آرايشي و بهداشتي استاندارد و باکيفيت را از ضروريات اين بخش دانست و گفت: مردم قبل از خريد هر گونه کالا ابتدا به تاييد وزارت بهداشت که بر روي محصولات استاندارد مندرج شده است، توجه کرده و سپس به خريد آن مبادرت ورزند.

وحدتي گفت: توزيع لوازم آرايشي در کشور به دو صورت انجام مي‌شود، دسته اول توسط واردکنندگان و دسته دوم توسط شرکت‌هاي پخش مجاز که معمولا دارو را نيز توزيع مي‌کنند.

وي ادامه داد: در مورد فعاليت دسته دوم معمولا مشکلي وجود ندارد اما در دسته اول اجناس معمولا به صورت قاچاق وارده شده و توسط پيک‌هاي موتوري در شهر توزيع مي‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي مشهد در مورد کارگاه‌هاي توليد مواد آرايشي و بهداشتي غيرمجاز در استان افزود: تعداد اين مراکز بسيار کم بوده و طي ماه‌هاي گذشته با يک کارگاه که مبادرت به ساخت و توزيع کپسول‌هاي ترک اعتياد گياهي در سطح شهر مي‌کرد، برخورد شده است.

اسلامي، نماينده اداره کل تعزيرات حکومتي خراسان رضوي نيز در اين جلسه گفت: بهترين شيوه مبارزه با قاچاق در زمينه‌هاي مختلف، اطلاع‌رساني و ارتقاي آگاهي مردم از مضرات استفاده از اين اجناس است.

وي ادامه داد: بيشترين قاچاق لوازم آرايشي به مقصد استان از طريق مناطق آزاد و کالاهاي حمل شده مسافران از خارج کشور، است.


اسلامي افزود: 3 شعبه در مشهد و 6 شعبه در شهرستان‌ها به منظور رسيدگي به پرونده‌هاي قاچاق استان راه‌اندازي شده است که تاکنون 69 پرونده توسط اين مراکز تشکيل و مورد رسيدگي قرار گرفته است.

وي جريمه اين افراد را پرداخت وجوه نقدي به عنوان جريمه، نصب پرده تخلف در محل کسب و ضبط کالا و اموال دانست.


***


دبير هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات صنفي سازمان بازرگاني خراسان رضوي:


75 درصد لوازم آرايشي موجود در بازار از برندهاي معمولي تقلبي است

دبير هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات صنفي سازمان بازرگاني خراسان رضوي گفت: آمار کشفيات اين اداره در 9 ماهه ابتدايي امسال نسبت به سال گذشته 500 درصد افزايش داشته است.

به گزارش ايسنا، مهدي مقدسي همچنين در جلسه اجراي دستورالعمل پيشگيري و مبارزه با محصولات آرايشي و بهداشتي تقلبي و قاچاق در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، ادامه داد: ارزش ريالي اين اقلام در حدود يک ميليارد و 600 ميليون ريال برآورد شده است.

وي خاطرنشان کرد: 95 درصد لوازم آرايشي موجود در بازار از برندهاي معمولي و روبه پايين بوده که 75 درصد آن‌ها بي‌کيفيت و تقلبي هستند.

وي دليل عمده استفاده از لوازم آرايشي در کشور را جمعيت جوان کشور، معضلات فرهنگي و حس زيبايي دانست و خواستار فرهنگ‌سازي در اين زمينه شد.


***


کشف و انهدام 3 باند قاچاق لوازم آرايشي و بهداشتي در خراسان رضوي؛


دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خبر داد:


کاهش 74 درصدي قاچاق لوازم آرايشي

دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالاو ارز استان خراسان رضوي گفت: قاچاق لوازم آرايشي به استان، نسبت به مدت مشابه سال قبل 74 درصد کاهش يافته است.

به گزارش ايسنا، پرويز فروزان‌فر نيز در جلسه اجراي دستورالعمل پيشگيري و مبارزه با محصولات آرايشي و بهداشتي تقلبي و قاچاق، در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، افزود: افراد سودجو به منظور کسب سود اقتصادي بالا مبادرت به قاچاق کالا به داخل کشور مي‌کنند که سبب ضربه به اقتصاد و افزايش فساد و بيکاري در کشور مي‌شود.

وي ادامه داد: کالاهايي که استفاده آن‌ها در کشور ممنوع است، بيشتر مورد توجه قاچاقچيان قرار دارد که از آن جمله مي‌توان به مشروبات الکلي، سيگار و گيرنده‌هاي ماهواره اشاره کرد.

فروزان‌فر در ادامه به موضوع قاچاق لوازم آرايشي و بهداشتي به کشور اشاره کرد و ادامه داد: 15ميليون مصرف کننده لوازم آرايشي در خاورميانه وجود دارد که سهم ايران از اين تعداد 14 ميليون نفر پيش‌بيني مي‌شود.

وي افزود: طبق بررسي‌هاي انجام شده سرانه مصرف لوازم آرايشي هر بانوي ايراني در سال حدود 150 دلار است.

وي ادامه داد: سالانه حدود 2 ميليارد دلار لوازم آرايشي به داخل کشور قاچاق مي‌شود که 90 درصد آن‌ها تقلبي و غيربهداشتي و داراي برندهاي مطرح جهاني هستند.

وي گفت: اکثر لوازم آرايشي قاچاق از کشورهاي ترکيه، چين و کره به کشور ما قاچاق مي‌شوند که از نظر کيفيت در حد بسيار پايين و غيرقابل مصرف هستند.

وي به همشهريان توصيه کرد از خريد لوازم آرايشي و بهداشتي قاچاق به شدت پرهيز کرده و در صورت مشاهده فروش اين لوازم توسط فروشندگان در سطح شهر مراتب را به مراجع ذيصلاح گزارش دهند.***


کشف و انهدام 3 باند قاچاق لوازم آرايشي و بهداشتي به استان

محمد حسين اميري، رييس پليس مبارزه با قاچاق کالاو ارز استان هم در اين جلسه گفت: قاچاق لوازم آرايشي و بهداشتي در هشت ماهه نخست امسال، نسبت به سال گذشته 74 درصد کاهش داشته که نشان دهنده فعاليت گسترده پليس در اين زمينه است.

وي از کشف و انهدام 3 باند قاچاق لوازم آرايشي و بهداشتي در استان خبر داد و گفت: طي اين مدت شهرستان مشهد با 154 هزار و 143 قلم کالاي قاچاق در رتبه اول استان بوده و بعد از مشهد، سبزوار با 49 هزار، تربت جام با 42 هزار و 240 و نيشابور با 2965 قلم کالاي کشف شده در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

وي گفت: سياست ما در اين بخش شناسايي عوامل اصلي توزيع و قاچاق لوازم آرايشي به داخل استان است و برخورد با خرده فروشي‎ها در دستور کار ما نيست.


اميري با بيان اينکه مردم با مشاهده عرضه لوازم آرايشي قاچاق در فروشگاه‌ها مراتب را به پليس مبارزه با قاچاق اطلاع دهند، ادامه داد: همکاران ما اين گزارشات را دريافت کرده و از اين طريق مبادرت به شناسايي باندهاي توزيع اين لوازم در استان مي‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.67478s, 18q