کاهش روند شيوع عفونت اچ آي وي در بين معتادان تزريقي کشور

۱۳۸۹/۱۰/۰۵ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 22461
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايرنا ، دکتر ‌ محمد مهدي گويا ‌در آيين گشايش نوزدهمين کنگره بيماري هاي عفوني و گرمسيري ايران گفت‌: به رغم کند شدن روند شيوع عفونت اچ آي وي در بين اين قبيل معتادان هنوز هم شيوع اين عفونت در بين آنها به صورت متمرکز وجود دارد.
وي همچنين اظهارداشت :‌ هر چند نظام سلامت کشور شاهد کاهش چشمگير روند شيوع اچ آي وي در معتادان تزريقي است، اما نمي توان گفت که ما از اين کاهش راضي هستيم .
گويا از سوي ديگر به تغيير الگوي انتقال عفونت اچ آي وي در کشور اشاره کرد و گفت‌: اين عفونت در بين زنان و راه انتقال از طريق روابط جنسي رو به افزايش است که بايد در اين راستا مداخله مناسبي صورت بگيرد.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي ،‌‌افزايش کيفيت خدمات به ويژه براي نسل جوان را به عنوان يکي از را ه هاي مهم کاهش آسيب مورد تاکيد قرار داد.
وي همچنين افزايش ساماندهي مراقبت و درمان سرپايي و بستري ،مشاوره هاي رواني ، پيشگيري و درمان بيماري هاي آميزشي ، پيشگيري و درمان به موقع سل را از ديگر راهکاري کاهش آسيب عفونت اچ آي وي در کشور عنوان کرد .
گويا خاطر نشان کرد که به جاي اينکه فوکال پوينت درمان يا پزشک مسوول درمان در مراکز استان ها براي اچ آي وي وجود داشته باشد ، بايد در هر شهرستان پزشک مسوول درمان نيز در رابطه با اچ آي وي فعاليت داشته باشد.
وي توجه جدي تر به مواد محرک و اعتياد آور ، سل مقاوم به دارو و همچنين افزيش کيفيت و کميت برنامه هاي مراقبت از زنان آسيب پذير را از ديگر راه کارهاي کاهش آسيب بيان کرد.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي به استراتژي هاي درمان اشاره کرد و گفت:‌ آنچه که استراتژي درمان را داراي اهميت مي کند اين است که تعداد بيماران مبتلا به عفونت اچ آي وي ‌نيازمند درمان رو به افزايش است که در اين راستا سياست هاي درمان اچ آي وي در دنيا به دليل اينکه موارد مرگ ناشي از اچ آي وي کاهش يافته و در مقابل ، نياز به درمان بيشتر شده ، تغيير کرده است.

*** عملکرد سه استان در مبارزه با مالاريا در حد معجزه بوده است

گويا در بخش ديگري از سخنانش در مورد مالاريا که کانون آن در استان هاي سيستان و بلوچستان ،‌جنوب کرمان و استان هرمزگان است، گفت: امسال دو هزار و 476 مورد ابتلا به اين بيماري در مناطق داراي انتقال محلي اين بيماري گزارش شده است.
وي گفت ‌: اين کاهش 45 درصدي ابتلا، به سادگي ميسر نبوده و عملکرد سامانه بهداشتي سيستان و بلوچستان ، هرمزگان و کرمان براي اين کاهش در حد معجزه بوده است.
گويا گفت‌: کشور در حالي دو هزار و 476 مورد ابتلا به مالاريا را در مناطق داراي انتقال محلي در سالجاري داشته که در سال 2008 اين ميزان به 18 هزار مورد و در سال 2009 به شش هزار و 123 مورد مي رسيد.
وي افزود: بررسي ها نشان داده که سهم موارد بومي ابتلا به مالاريا 73 درصد و 27 درصد موارد نيز از خارج کشور وارد شده است.
گويا اضافه کرد:‌ 78 درصد مبتلايان به مالاريا در کشور از 28 شهرستان استان هاي سيستان و بلوچستان،‌ جنوب کرمان و هرمزگان گزارش شده است .
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي در خصوص وضعيت جهاني مالاريا نيز گفت‌: روش هاي پيشگيري از اين بيماري طي سه سال گذشته نشان مي دهد از سال 2008 تا 2010 هر سال از ابتلاي 200 ميليون نفر به مالاريا جلوگيري شده است .
گويا اظهارداشت ‌: به نظر مي رسد در سال هاي آينده تحولات عظيمي را در کنترل بيماري مالاريا در دنيا به دليل وجود روش هاي کنترل جديد ، علمي تر و حساب شده تر ، شاهد باشيم ؛ اين در حالي است که قبل از سال 2008 وضعيت مالاريا در دنيا بدتر بود.

*** معرفي دو داروي جديد درمان سل مقاوم به دارو

گويا در بخش ديگري از سخنانش به بيماري سل به عنوان يکي ديگري از بيماري هاي واگير دار اشاره کرد و اين خبرخوش را نيز به پزشکان اعلام کرد که بزودي دو داروي جديد براي درمان سل مقاوم به دارو در دنيا معرفي مي شود .
گويا گفت‌: همچنين از 38 مورد داروي جديد براي درمان سل که در دست تحقيق است، اثر بخشي 9 دارو نيز مسلم شده و همچنين درمان سل مقاوم به دارو از دو سال به 9 ماه تغيير مي يابد.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت ،‌درمان و آموزش پزشکي در راه بودن چهار فناوري جديد تشخيص سل در دنيا را نيز از جمله خبرهاي خوش درمان اين بيماري عنوان کرد که بزودي در دنيا معرفي مي شود.
وي خاطرنشان کرد: حذف سل يا رسيدن موارد سل به کمتر از يک مورد به ازاي هر يک ميليون نفر جمعيت از جمله اهداف مبارزه با اين بيماري تا سال 2050 به شمار مي آيد.
وي گفت ‌: هر چند در زمينه تشخيص و درمان سل پيشرفت هاي در دنيا ايجاد شده اما هنوز بخش قابل توجهي از بيماران پس از تشخيص ، بد حال هستند و هنوز دسترسي به تشخيص ودرمان صحيح و شانس بهبودي به سادگي در جهان ميسر نيست .
وي با بيان اينکه تا سال 2015 ميزان کشف موارد جديد ابتلا به سل بايد به حداقل 84 درصد برسد گفت‌: اين در حالي است که اين ميزان در حال حاضر در دنيا حدود 63 درصد است .
گوياگفت : همچنين تا 2015 بايد موفقيت درمان سل به 90 درصد برسد که اين ميزان در زمان حاضر در دنيا به 86 درصد مي رسد .
وي به يکي از اهداف جهاني براي مبارزه با سل اشاره کرد و گفت :‌ بايد در 90 درصد شهر هاي جهان امکان تشخيص ميکروسکوپي سل نه تنها وجود داشته باشد بلکه هر کشور ، به ازاي هر صد هزار نفر جمعيت يک آزمايشگاه ميکروسکوپي سل را دارا باشد .
گويا در بخش ديگري از سخنانش به ارتباط سل و اچ آي وي اشاره کرد و گفت :‌ در سال 2009 ، 400 هزار نفرا ز کساني که به عفونت اچ آي وي مبتلا بودند بر اثر ابتلاي به بيماري سل جان خود را ازدست دادند؛ بنابراين براساس اعلام سازمان بهداشت جهاني تمام افراد مبتلا به عفونت اچ آي وي حتما بايد از نظر سل نيز تحت آزمايش قرار گيرند .
نوزدهمين کنگره بيماري هاي عفوني و گرمسيري ايران که امروز در معاونت پژوهشي يا دفتر مطالعات وزارت خارجه آغاز به کار کرد تا هشتم دي ماه به کار خود ادامه مي دهد .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30823s, 19q