اختصاص 3 درصد از درآمد ناخالص ملی به پژوهش در نقشه علمی کشور

۱۳۸۹/۱۰/۰۵ - ۱۳:۳۷ - کد خبر: 22475
به گزارش سلامت نیوز دکتر محمد باقر لاریجانی افزود: بر اساس برنامه ما بايد در پايان پنج سال افزايش دانش آموختگان را در دوره كارشناسي به بيست درصد برسانيم كه خوشبختانه در زمينه پزشكي وضعيت ما بهتر است.
وی با اشاره به تاكيد مقام معظم رهبري مبني بر رسيدن به اهداف سند چشم انداز 20 ساله بوسيله نقشه جامع علمي كشور گفت: بايد راهبردهاي عملياتي و برنامه ريزي زمان دار و منظمي را براي اين كار طراحي كنيم.
لاریجانی از نقشه جامع علمي كشور به عنوان يك مجموعه جامع، هماهنگ و پويا از اهداف و سياستها و نيز الزامات برنامه ريزي تحولات راهبردي فناوري و نوآوري مبتني بر ارزشهاي اسلامي و ايراني با يك نگاه بلند مدت به آينده براي دستيابي به اهداف كشور ياد كرد.
رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به آخرين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سي ام  آذر افزود: نقشه جامع علمي كشور در شورايعالي انقلاب فرهنگي تصويب شده  و تاكيد آن بر نقش آفريني موثر چرخه علم، فناوري و نوآوري  به ويژه در حوزه علوم پزشكي و حوزه سلامت است و در روزهاي آينده با حضور رييس جمهور رونمايي مي شود.
دكتر لاريجاني با بيان اين كه دفتر پايش نقشه جامع علمي كشور در دبيرخانه شوراي انقلاب فرهنگي طراحي شده و يك مميزي در رشته هاي تخصصي در معاونت علمي رييس جمهور راه اندازي شده گفت: در برنامه پنجم توسعه بسياري از نكات محوري نقشه جامع علمي كشور لحاظ شده است.
وي همچنين توانمند سازي بخش هاي غيردولتي براي مشاركت كشور در توليد علم و فناوري را در اين برنامه يادآور شد و گفت: تحول در نظام آموزشي و پژوهشي و تحول در ارتقاي علوم انساني  و نيز گسترش حمايتهاي هدفمند مادي و معنوي از نخبگان در اين نقشه مورد تاكيد قرار گرفته است.
رييس شوراي سياستگذاري وزرات بهداشت با بيان اينكه چرخه علم، فناوري و نوآوري چرخه به هم پيوسته اي است افزود: ما در نقشه جامع علمي كشور نقشه حوزه سلامت را تدوين كرده ايم و هم اكنون دانشگاه ها بايد در مسير اين نقشه و چارچوب هاي آن پيش روند.
رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با ابراز خرسندي از اينكه در اين حركت دانشگاههاي علوم پزشكي  پيش روتر از جاهاي ديگر هستند گفت: همه ما بايد خود را با اين نقشه بيشتر انطباق دهيم و متناسب با اين امر رشته هايمان را توسعه بدهيم .
دكترلاريجاني با اشاره به اينكه دستورالعمل وزارتخانه اين تكليف را براي همه مشخص كرده افزود: اكثر دانشگاهها براي حوزه آموزش چارچوب هايي را تهيه و ارسال كرده اند.
وي با تاكيد بر ايجاد تحول در اجراي اين نقشه بر بازبيني آن هم تاكيد كرد و گفت: انتظار ما اين است كه نقشه دانشگاهها چشم انداز داشته باشد، توسعه علم و فناوري را درمنطقه خودشان شناسايي كرده باشند، شاخص هايي را براي به تصوير كشيدن وضعيت موجود داشته باشند و اهداف بلند و وضع مطلوب را تدوين و سياست هايشان را طراحي كنند.
دكتر لاريجاني به نكاتي از فرمايشات مقام معظم رهبري در 24 شهويور سال 89 دراين خصوص هم اشاره كرد و گفت: نكته اول اين بود كه كشور نيازمند به اين نقشه جامع علمي كشور است و مسوولان اجرايي بايد آن را عملياتي كنند و ديگر اين نقشه بايد زنده، پويا و به روز باشد.
دكتر لاريجاني تبعيت آموزش عالي از نقشه در برنامه 5 ساله  و ايجاد سازو كار قوي براي نظارت و توسعه آموزش عالي در جهت اين هدف ها و پرهيز روسا از توسعه هدفمند را از ديگر نكات سخنراني آن معظم له در خصوص اين نقشه عنوان كرد و گفت: اين نشان مي دهد كه مسوولان مصمم به اجراي اين نقشه هستند./
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24788s, 18q