حساسيت تزريق بوتاکس کمتر از عمل جراحي نيست

۱۳۸۹/۱۰/۰۵ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 22480
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا تزريق توکسين بوتولينیوم با کاربرد زيبايي که در کشور به بوتاکس نيز معروف شده است ، چند سالي است که مورد استقبال برخي هموطنان به ويژه بانوان قرار گرفته است. برطرف کردن چين و چروک هاي صورت به ويژه در بخش بالاي صورت از جمله کاربردهاي زيبايي اين دارو به شمار مي آيد .
هر چند تب تزريق توکسين بوتولينیوم يا بوتاکس چند صباحي است در کشور بالا گرفته ، اما به نظر مي رسد برخي افراد از آنجا که استفاده از اين دارو براي مصارف زيبايي جنبه تزريقي دارد، آن را فقط يک تزريق ساده تلقي کرده و ممکن است تزريق داروي ياد شده را به دست هر فرد غير متخصص و غير پزشکي سپارند .
به گزارش ايرنا، در زمان حاضر نه تنها افراد غير متخصص بلکه حتی عده ای غیرپزشک در بعضی از آرایشگاه ها از جمله افرادي هستند که اقدام به تزريق توکسين بوتولينیوم براي برخی از مردم بی اطلاع مي کنند .
اين در حالي است که دکتر "‌ محسن نراقي " ضمن هشدار به اين دسته از افراد که استفاده از توکسين بوتولينیوم يا بوتاکس را فقط يک تزريق ساد ه مي انگارند تاکيد کرد که حساسيت تزريق توکسين بوتولينیوم کمتر از حساسيت يک عمل جراحي نيست .
وي گفت: نحوه تزريق توکسين بوتولينیوم يا بوتاکس از مهمترين نکات کاربرد اين دارو محسوب مي شود.
نراقي گفت :‌ گزينش بيمار،‌ نحوه تزريق و اينکه در کدام نقطه از صورت اين تزريق انجام شود از ديگر نکات بسيار مهم استفاده از اين دارو براي مصارف زيبايي به شمار مي آيد .
اين جراح فوق تخصص بيني گفت: از آنجا که آناتومي عضلات در هر فردي تفاوت دارد کسي که اين تزريق را انجام مي دهد بايد از تخصص لازم و دانش کافي برخوردار بوده و تزريق را در محلي انجام دهد که باعث بروز عوارض نشود.
عضو آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا اظهار داشت:‌ کبودي و ورم بیش از حد ، افتادگي ابرو و پلک ، ايجاد دو بيني و اختلال در اشک چشم از جمله عوارض تزريق نادرست توکسين بوتولينیوم يا بوتاکس به شمار مي آيد.
نراقي همچنين با بيان اينکه تزريق بوتاکس براي خطوط و چين هاي بالاي صورت به علت اينکه حالت عضلاني دارد، مناسب تر از چين هاي پايين صورت است گفت:‌ در بخش پايين صورت از جمله دور لب ها به جاي استفاده از بوتاکس بايد از فيلرها يا پرکننده هاي طبيعي استفاده کرد؛ زيرا تزريق بوتاکس به موضعي از بدن به علت اينکه آن موضع را براي مدتي به طور موقت فلج مي کند براي مناطقی از صورت که چین وچروک ها علتی غیر از انقباض عضلات دارند مناسب نيست .
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت :‌ به عنوان نمونه تزريق توکسين بوتولينیوم يا بوتاکس در اطراف لب باعث مي شود که فرد در حرکات صورت حالت طبيعي نداشته باشد .
وي در عين حال گفت ‌:‌ هر چند تزريق بوتاکس براي نواحي بالاي ابرو مناسب است، اما بايد اين موضوع را نيز در نظر بگيريم که خطوط و چين هاي پيشاني اگر بر اثر انقباض عضلات ايجاد شود ، براي تزريق مناسب است.
نراقي افزود:اين در حالي است که اگر چين هاي بالاي صورت بر اثر شل شدن پوست و يا افتادگي آن ايجاد شده باشد تزريق اين ماده توصيه نمي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63961s, 18q