با انجام دو روز خدمات رایگان بیهوشی؛

پایبندی متخصصين بيهوشی بر عهد با بیماران/اعتراضات تا كنون به جایی نرسیده است

۱۳۹۶/۰۶/۲۸ - ۱۴:۵۱ - کد خبر: 224814
پایبندی متخصصين بيهوشی بر عهد با بیماران/اعتراضات تا كنون به جایی نرسیده است

سلامت نیوز:روزهاي يكشنبه و دوشنبه گذشته متخصصین بیهوشی کشور در اغلب بیمارستان ها و کلینیک های جراحی بیماران را بطور رایگان بیهوش کردند. نوشته ای که در پایین اغلب برگه های بیهوشی دیده می شد بیانگر دو مطلب بود، «بيهوشي رايگان براي بيمار عزيز» و «در اعتراض به کاهش تبعیض آمیز تعرفه بيهوشي».

به گزارش سلامت نیوز از چند ماه قبل اخباری مبنی بر ویرایش جدید کتاب ارزش نسبي سلامت ٩٦ شنیده شد و همزمان زمزمه هایی از کاهش تعرفه در بعضی رشته ها نیز به گوش رسید. جامعه بیهوشی و راديولوژي دو رشته تخصصی بودند که مشمول این جرح و تعدیل عمده شدند و این در حالی بود که قبل از آن هم تعرفه های بیهوشی در قیاس با دیگر رشته هاي تخصصي چندان زیاد نبود.

از همان زمان جامعه بیهوشی با محوریت انجمن بیهوشی و مراقبت های ویژه در راستای رفع کاهش تعرفه ها شروع به رایزنی با نهادهای مسئول در امر تعرفه های سلامت نمود. ده ها جلسه بحث و کارشناسی با مسئولین مختلف از جمله وزراي بهداشت و رفاه و نامه های متعدد با امضای الکترونیک به وزرای دست اندرکار و حتی ریاست جمهوری نوشته شد تا این معضل برطرف شود.

اعتراض متخصصين بيهوشی تا كنون به جایی نرسیده است

دكتر محمد عاشوری دبير انجمن بيهوشي استان خراسان رضوی و عضو هيات مديره انجمن بيهوشی ايران، گفت: پس از مدت ها تبادل نظر و ارسال نامه به مراجع ذی صلاح در اعتراض به تبعیض بین رشته ای و ظلم مسلم به رشته بیهوشی در کاهش ۲۵ درصد تعرفه خدمات درمانی سال ۹۶، بر آن شده ایم که در احقاق حق جامعه چهار هزارنفری بیهوشی در سطح کشور به اعتراضات مدنی خود ادامه دهیم.

وی ادامه داد: حرکت به حق و اعتراضی جامعه بیهوشی در حقیقت واکنش به تضییع حقوق مردم است، اما کژاندیشانی مغرض آن را پول دوستی نامیده اند و متخصصين بيهوشی شهر مشهد برای زدودن هر گونه شائبه مالی از این حرکت صنفی و در متابعت از انجمن کشوری و بطور سراسری در روزهای یکشنبه و دوشنبه مقارن با ۲۶ و ۲۷ شهریور ماه خدمات بیهوشی خود را به صورت رایگان انجام داديم.

عاشوري افزود: امیدواریم مسئولین امر با شنیدن صدای اعتراض ما و انتقال به حق آن به مراجع بالاتر، موجبات حل و فصل منطقی این مشکل را فراهم آورند.

چندی پیش بخشی از جامعه بیهوشی از جمله شيراز و كرمان در حرکتی اقدام به عدم شرکت در بیهوشی بیماران غیر اورژانس در خارج از ساعت اداري کردند و این در حالی بود که به طور ۲۴ ساعته در خدمت بیماران اورژانس بودند. بعضی جريان ها این اقدام را تعبیر به منفعت طلبی و پول پرستی این گروه از متخصصین کردند.

در همين رابطه دكتر رضا آخوند زاده دبير انجمن بيهوشی استان خوزستان، گفت: طرح تحول سلامت با اهداف و شعارهای بزرگ، گرچه در کاهش هزینه های پرداختی بیماران نقش بسزایی داشت ولی با شعار عدالت بین رشته ای نهایتا به کاهش تعرفه بیهوشی منجر شد که نشانه ای از اقدامی غیر کارشناسی و غیر عادلانه است.

وی افزود: طرح تحول سلامت در ابتدا با افزایش ارقام کتاب تعرفه، پزشکان را متهم به افزایش نجومی درآمدها کرد ولی پس از چندی وزارت بهداشت سهم دریافتی خود را از عملکرد پزشکان به روش های متفاوت تا ۳.۵ برابر نسبت به گذشته افزایش داد و سهم پزشکان را کاهش و هم اکنون با کاهش تعرفه بیهوشی، متاسفانه متخصصین بیهوشی را قربانی تصمیمات غیر کارشناسانه و نا عادلانه نموده است که نتیجه آن می تواند منجر به خروج بسیاری از متخصصین بیهوشی از مناطق محروم و تمام وقت گردد و نهایتا منجر به کاهش کیفیت و کمیت درمان شود.

آخوندزاده تصريح كرد: پیشنهاد کاهش تعرفه بیهوشی زمانی مطرح شد که انجمن بیهوشی و مراقبت های ویژه ایران مکاتبات و پیگیری های فراوانی را مبنی بر عدم تناسب خدمات بیهوشی با تعرفه های موجود به صورت مسالمت آمیز پیگیری می نمود لذا این اقدام کاهش K بیهوشی نشان از نبود گوش شنوا و نگرش یکسونگر به مسائل درمان و تصمیمات غیر کارشناسی نسبت به خواست و مطالبات این گروه تخصصی دارد و لذا چاره ای جز اقدامات قهری را باقی نگذاشت.

وی افزود: از آن سو، اقدام متخصصین بیهوشی در روزهای اخیر مبنی بر رایگان کردن خدمات بیهوشی به بیماران گواه بر صداقت آنان دارد که اعتراض شان نه به دلیل دیدگاه مالی بلکه اعتراض به بی عدالتی در تصمیمات وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر است.

آخوندزاده گفت: شاید اجرای کاهش تعرفه بیهوشی منجر به ذخیره اندک منابع سازمان های بیمه گر گردد، ولی بازنده واقعی وزارت بهداشت و متولیان سلامت کشور خواهند بود زیرا نه تنها اعتماد جامعه متخصصین تلاشگر و پاکدست بیهوشی را از دست خواهند داد بلکه هزینه های غیر مستقیم را بالا خواهند برد و امنیت سلامت بیماران را به خطر خواهند انداخت که قابل جبران نخواهد بود.

جامعه بیهوشی در پاسخ به ادعای منفعت طلبی و نیز اثبات حقانیت خواسته خود كه رفع بی عدالتی بین رشته ای بود در حرکتی نمادین اقدام به بیهوشی بیماران بطور رایگان در روزهای ۲۶ و ۲۷ شهریور در عموم شهرها و استانها، در مراکز دانشگاهی، دولتی، غیر دانشگاهی و حتی خصوصی نمودند تا بنابر گفته خودشان مردم و بیماران بدانند آنچه مهم است جان بیمار و تكريم اوست.

گزارش های موثق و مستند از استان های گيلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبي، البرز، آذربايجان شرقي و غربي، زنجان، مركزي، خوزستان، كرمان، كرمانشاه، لرستان، كردستان، بوشهر، سيستان و بلوچستان، سمنان، همدان، يزد ، ايلام، قزوين و ساير استان ها مويد وفاي به عهد بيهوشي ها و رایگان کردن حق بیهوشی توسط متخصصین بیهوشی حاضر در اتاق های عمل در روزهاي ٢٦ و ٢٧ شهريور است.

مطابق با آخرين موضع گيري وزارت بهداشت، نامه اعضاي هيات بورد بيهوشي مبني بر توقف و بازنگري در تعرفه هاي ٩٦ از طرف معاون اول رئيس جمهوری به وزير رفاه جهت كار كارشناسي ارجاع شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.01117s, 19q