سزارین راه مقابله با انتقال ایدز از مادر به فرزند

۱۳۸۹/۱۰/۰۵ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 22484
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، طبق آمار اعلام شده توسط مرکز تحقيقات ايدز ايران، تقريبا 37 ميليون نفر از افراد بالغ در دنيا به اين بيماري مبتلا هستند که 50 درصد آنها زنان و حدود دو سوم اين تعداد ساکن صحراي آفريقا هستند. از ميان مبتلايان به ايدز 2ميليون و500 هزار کودک زير 15 سال نيز به اين بيماري مبتلا هستند.

تماس جنسي شايع‌ترين نوع انتقال ايدز در سراسر دنيا بويژه کشورهاي در حال توسعه است. علاوه بر اين راه خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده، انتقال از مادر به جنين در بارداري و دوران شيردهي و مصرف مواد مخدر بخصوص استفاده از سرنگ مشترک در مواد دخاني تزريقي از جمله راه هاي انتقال اين ويروس است.

اعتياد تزريقي و استفاده از وسايل مشترک تزريق مانند سوزن، سرنگ و حتي خالکوبي از جمله مهمترين راه‌هاي انتقال ويروس ايدز هستند.

انتقال ويروس از مادر به کودک که از آن به عنوان روش انتقال عمودي نيز ياد مي‌شود از مهمترين علل افزايش آمار مبتلايان به اين بيماري است که مي توان با بکارگيري برخي روش‌ها مانند دادن شيرخشک به نوزاد به جاي شيرمادر، مصرف داروي ضد HIV در طول بارداري و هنگام زايمان، انتخاب زايمان سزارين، درمان کوتاه مدت نوزاد با داروهاي ضد HIV، راههاي جلوگيري بيماري ايدز از مادر به فرزند است.

آزمايش پادتن آنتي بادي ضد ويروس HIV به مدت يک ماه و نيم، 3 و 6 ماه پس از رفتار خطرناک و يا احتمال ابتلا به مراجعه کنندگان توصيه مي‌شود كه آزمايش استاندارد HIV تست اليزا است. در اين آزمايش مستقيماً خود ويروس جستجو نمي‌شود بلکه ميزان پادتن‌هايي که بدن شخص آلوده عليه HIV توليد شده مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

ابتلا به عفونت‌هاي اوليه نخستين علامت براي تشخيص ايدز است که حدود يک تا شش هفته پس از تماس و وارد شدن ويروس به بدن با علائمي شبيه سرماخوردگي با علائمي مانند تب، خستگي، ضايعات پوستي، بزرگي گره‌هاي لنفاوي، گلو درد، ضعف، کاهش وزن، درد عضلاني، درد مفاصل، سردرد، مننژيت اسهال، تهوع، استفراغ، بزرگي کبد، طحال، برفک دهان و عصبي شدن فرد ظاهر مي‌شود.

اين دوره يک تا سه هفته طول کشيده و خود به خود بهتر مي‌شود. با در نظر گرفتن احتمال بدون علامت بودن اين مرحله توجه و شک پزشکان به عفونت اهميت خواهد داشت. در اين مرحله فرد آلوده هيچ گونه علامت مشخصي ندارد و در بسياري از اوقات به طور تصادفي با مثبت شدن يک آزمايش خون تشخيص داده مي‌شود.

در عفونت علامت دار اضطراب، اختلالات خلقي، برخي اختلالات غدد درون ريز، خستگي زودرس وکاهش توانايي در انجام کارهاي روزانه در بيمار ديده مي‌شود. همچنين بيماري‌هاي تنفسي شايع‌ترين عارضه عفونت ايدز است.

تماس‌هاي اجتماعي روزمره شامل دست دادن، روبوسي، ورزش، خوابيدن در يک اتاق، نفس کشيدن در هواي مشترک، ظروف غذا يا نوشيدني مشترک، آب دهان انداختن، عطسه و سرفه، لمس دستگيره در استفاده از آب مشترک در شستشو، شنا در استخر مشترک، عرق بدن و اشک، گزش پشه يا حشرات ديگر عامل انتقال اين بيماري نيستند.

35 تا 75 درصد از بيماران مبتلا به عفونت HIV که تحت درمان قرار دارند افزايش تري گليسيريد، کلسترول و نيز افزايش قند خون، چاقي تنه به صورت افزايش در بعضي از بيماران مجموعه مختصري از تغييرات شکل بدن مانند محيط شکم، ايجاد بالشتک چربي در پشت گردن و بزرگ شدن پستان‌ها ديده مي‌شود که به ليپوديستروفي خوانده مي‌شود.

پخش سرنگ استريل بين معتادان تزريقي، تجويز متادون براي معتادان تزريقي به صورت سرپايي، استفاده از سوزن يا سرنگ يکبار مصرف از راههاي موثر در جلوگيري ويروس ايدز است.

افراد در هيچ شرايطي از سوزن سرنگ قاشق پنبه و ساير وسايل تزريق که قبلا توسط ديگران مصرف شده است نبايد استفاده کنند.

نخستين دارويي که براي پيشگيري از انتقال HIV از مادر به جنين به کار برده شد زيدوودين بود. همچنين عمل سزارين انتقال HIV از مادر به فرزند را کاهش مي‌دهد. در کشورهايي که زيدوودين به طور گسترده طي بارداري استفاده مي‌شود اثرات چشمگيري در کاهش انتقال HIV از مادر به جنين داشته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60082s, 19q