درمان نشدن يبوست در كودكان به اختلالات كليوي منجر مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۶ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 22492
درمان نشدن يبوست در كودكان به اختلالات كليوي منجر مي‌شود
سلامت نیوز : الهام طلاچيان در گفت‌وگو با  فارس  در خصوص عوارض بيماري "يبوست " در كودكان اظهار داشت: يبوست بيماري است كه در مراحل اوليه با مداخله رژيم غذايي مناسب برطرف مي‌شود و اگر به اين بيماري توجه نشود براي كودك آزاردهنده خواهد بود.

وي بي‌اشتهايي، دردهاي شكمي، بي‌قراري و بدخلقي را از مهمترين عوارض بيماري يبوست در كودكان دانست و افزود: در موارد شديد‌تر اين بيماري منجر به نشت مدفوع به لباس زير و بي‌اختياري مدفوع در كودك مي‌شود؛ اين مسئله بدترين عارضه يبوست است.

اين فوق‌تخصص بيماري‌هاي دستگاه گوارش ادامه داد: بسياري از والدين‌ بي‌اختياري مدفوع كه ناشي از بيماري يبوست است را به حساب شيطنت كودك مي‌گذارند در صورتي كه بايد بدانند اين مسئله آگاهانه نيست.

طلاچيان ايجاد توده مدفوعي در روده كودك را از عوارض طولاني‌مدت اين بيماري دانست و افزود: در اين شرايط با ماندن مدفوع در روده و جذب آب آن اختلالات كليوي به وجود مي‌آيد و كودك هنگام مدفوع پاهاي خود را سيخ كرده و از دفع جلوگيري مي‌كند.

وي گفت: اين مشكل منجر به سفت‌تر‌ و دردناك‌تر شدن مدفوع بعدي مي‌شود كه در نهايت درد شكم، بي‌اشتهايي، بي‌قراري مي‌شود و اگر مدفوع به لباس زير نشت پيدا كند مسائل روحي را براي كودك به وجود مي‌آورد.

وي خوراندن آب سيب، گلابي، هلو، استفاده از مواد غذايي فيبردار و مصرف مايعات فراوان به كودك را موجب بهبود بيماري يبوست دانست و اظهار كرد: اطرافيان بايد به كودك كمك كنند به مدت 10تا 15 دقيقه سر توالت بنشيند و با اين كار عادت دفع در كودك را به وجود مي‌آورد.

استاد‌يار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي افزود: اگر كودك مبتلا به يبوست با اقدامات غذايي درمان نشد بايد درمان‌‌هاي دارويي انجام شود، متأسفانه بعضي از داروها نظير "شربت سنا "براي درمان يبوست متداول شده است؛ اين داروها اثرات تحريك‌پذيري در روده دارد اما داروي هيدروكسيد منيزيم، لاكتوز وپودر پيتر‌ولاكس بي‌ضرر است.

طلاچيان ادامه داد: قطع دارو در كودكان مبتلا به يبوست بايد به تدريج صورت گيرد و الگوي دفع بايد به حالت طبيعي برگردد در غير اين صورت ممكن است يبوست عود كند و سال‌ها بماند.

اين فوق تخصص گوارش كودكان به بيماري يبوست در دانش‌آموزان اشاره كرد و افزود: يبوست در دانش‌آموزان ممكن است از سال‌ها قبل باشد؛ شرايط مدرسه و سرويس بهداشتي نامناسب موجب مي‌شود دانش‌آموزان از رفتن به آنجا خودداري كنند و مدفوع خود را نگه دارند، اين كار سيكل معيوب در آنها به وجود مي‌آورد.

وي عدم اجازه معلم به دانش‌آموز براي خارج شدن از كلاس را از ديگر عوامل تشديد يبوست در دانش‌آموزان دانست و خاطرنشان كرد: دانش آموزي كه بيماري يبوست دارد بايد والدين وي به اولياء مدرسه اطلاع دهند، تا با دانش‌آموز همكاري‌‌هاي لازم را داشته باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03599s, 18q