رئیس شبکه هپاتیت ایران:

حدود نیمی از ایرانیان واکسن هپاتیت B را دریافت کرده اند

۱۳۹۶/۰۷/۰۱ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 225103
حدود نیمی از ایرانیان واکسن هپاتیت B را دریافت کرده اند

سلامت نیوز: رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به اینکه حدود 50 درصد ایرانی ها واکسن هپاتیت B را دریافت کرده اند، گفت:واکسن این بیماری تاکنون به 35 میلیون ایرانی تزریق شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،سید موید علویان افزود: برنامه واکسیناسیون در سال جاری هم با قوت ادامه پیدا می کند که از جمله آن می توان به تزریق واکسن این بیماری به اهدا کنندگان خون و زندانیان اشاره کرد.


وی ادامه داد که حدود 98 درصد کسانی که این واکسن را دریافت می کنند، در برابر ویروس هپاتیت B مصونیت دارند.
علویان به تعداد مبتلایان به هپاتیت B در کشور اشاره کرد و گفت: حدود یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به این بیماری هستند که امیدواریم بموقع شناسایی شده و اقدامات درمانی برروی آنها انجام شود.


رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به اینکه بیماری در مراحل اولیه علامت ندارد، اظهار کرد: بهتر است در این مراحل آنها را شناسایی و نسبت به درمان این افراد اقدام شود.


وی ادامه داد که عمده مبتلایان به هپاتیت B افراد بالای 28 سال هستند که واکسن این بیماری را تزریق نکرده اند و اغلب این افراد از طریق مادر به این بیماری مبتلا شده اند.


علویان ادامه داد: از سال 1373 که واکسن هپاتیت B را به نوزادان تزریق می کنیم راه انتقال این بیماری متوقف شده و ما تقریبا در افراد زیر 23 سال ایرانی این بیماری را نداریم و کمتر از 28 سال هم بیماری هپاتیت B بسیار کاهش یافته است.
متخصص گورارش و کبد بیان کرد: حدود 186 هزار نفر مبتلا هپاتیت C هم در کشور داریم که عمده این افراد بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی یا دارای سایقه اعتیاد تزریقی هستند.


علویان افزود: برنامه ریشه کنی برای هپاتیت C در بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی تا سه سال دیگر تحقق پیدا و در مورد تمام ایران هم در تلاش هستیم تا 1410 این بیماری را ریشه کن کنیم.


وی با اشاره به اینکه همه مقدمات این کار اعم از داروهای قابل استفاده، دانش فنی و بهره گیری از توان و تجربیات متخصصان صاحب نام غیر ایرانی فراهم است، بیان کرد: داروهای این بیماری با قیمت مناسب و تحت پوشش بیمه در اختیار بیماران قرار می گیرند.


رئیس شبکه هپاتیت ایران، تنها مانع در این زمینه را شناسایی افراد مبتلا اعلام کرد و گفت: اکثر این افراد شناخته نشده اند و لازم است با اطلاع رسانی بموقع و صحیح نسبت به شناسایی و در نهایت کاهش این بیماری کمک کنیم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.70887s, 19q