بيش از نيمي از مردم روش صحيح مسواك زدن را نمي‌دانند

۱۳۸۹/۱۰/۰۶ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 22517
بيش از نيمي از مردم روش صحيح مسواك زدن را نمي‌دانند
به گزارش سلامت نیوز ليلا نصيري خانلر در گفت‌وگو با  فارس  اظهار داشت: برخي افراد با شدت بسيار مسواك را بر روي دندان و لثه‌هاي خود مي‌كشند كه منجر به خونريزي مي‌شود و باعث صدمات سطحي به لثه مي‌شود كه اين امر كاملاً اشتباه است.

* ناآگاهي روش مسواك زدن صحيح باعث عدم تميزي دندان‌هاي آسياب

نصيري خانلر افزود: بسياري از افراد تنها به تميز كردن دندان‌هاي جلويي و در نهايت دندان‌هايي كه در رديف مقابل دهان وجود دارد اكتفا مي‌كنند و در بسياري از مواقع دندان‌هاي آسياب و عقب دهان خود را تميز نمي‌كنند.

اين دنداپزشك ترميمي‌ گفت: افراد در وهله نخست بايد مسواك مناسبي كه از جنس مرغوب باشد تهيه كنند و در گام بعد يك مسواك بايد نرمي خاصي داشته باشد تا حتي با شدت عمل دست‌ها بر روي مسواك لثه‌ها صدمه نبيند و در نهايت نيز بتواند جرم‌هاي دندان را به خوبي پاك كند.

نصيري خانلر ادامه داد: موهاي نايلوني در قسمت‌هاي مختلف سر مسواك با زاويه‌هاي متفاوت بايد قرار گرفته باشد تا توانايي بهتري در تميز كردن نواحي مختلف دندان داشته باشد همچنين برش‌هاي متفاوتي به دسته موهاي نايلوني بايد داده شود تا بهتر روي سطوح دنداني قرار گيرد.

وي تصريح كرد: بلندي و كوتاهي دسته‌هاي مو در قسمت‌هاي مختلف سر مسواك نيز مي‌تواند در بهتر تميز كردن دندان‌ها موثر واقع شود.

* حداقل3 دقيقه زمان مناسب براي مسواك زدن صحيح

نصيري خانلر بيان كرد: در يك مسواك زدن صحيح بايد حداقل 3 دقيقه زمان صرف شود زيرا در غير اين‌ صورت فلورايد خمير دندان تأثير واقعي خود را بر روي دندان‌ و لثه‌ها بر جا نخواهد گذاشت.

وي اظهار داشت: تميز كردن و جرم‌گيري دندان‌هاي آسياب بسيار پر اهميت‌تر از دندان‌هاي جلويي دندان هستند زيرا بيشترين عملكرد و وظايف جويدن مواد غذايي بر عهده اين گروه از دندان‌ها است و متعاقباً مواد غذايي و جرم بيشتري در سطح و بين اين دندان‌ها رسوخ مي‌كند.

* عدم مسواك زدن صحيح باعث بيشترين ترميم‌ بر روي دندان‌هاي آسياب

اين دندانپزشك ترميمي گفت: بيشترين ترميم‌هاي دنداني نيز بر روي دندان‌هاي آسياب صورت مي‌پذيرد كه يكي از عوامل اصلي پوسيدگي‌هاي اين دندان‌ها عدم آگاهي صحيح افراد در روش و استفاده كردن از مسواك براي تميز كردن دندان‌هاست.

نصيري خانلر خاطرنشان كرد: در مسواك زدن، افراد بايد توجه بيشتري براي تميز كردن دندان‌هاي آسياب و عقبي دندان‌هاي خود صورت دهند و بدون هيچ‌گونه عجله و شدتي به صورت بسيار آرام و طبق آموزش‌هاي صحيح مسواك زدن، دندان‌هاي خود را تميز و عاري از ميكروب كنند و آگاه باشند كه فشار بر روي مسواك و در نهايت خونريزي‌هاي لثه به هيچ‌ وجه روش صحيح مسواك زدن دندان‌ها نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.1887s, 18q