عقد قرارداد با پزشكان خانواده در 17 شهر آغاز شد

۱۳۸۹/۱۰/۰۶ - ۱۳:۱۰ - کد خبر: 22518
به گزارش سلامت نیوز محمد شريعتي در گفت‌و‌گو با  فارس افزود: با عقد قرارداد بين وزارت بهداشت و وزارت رفاه اجراي طرح پزشك خانواده در شهرها آغاز شده است و مرحله اول آن در 17 شهر زير 50 هزار نفر در 3 استان خوزستان، سيستان و بلوچستان و كهگيلويه و بويراحمد عملياتي شده و تا پايان امسال به اتمام مي‌رسد.

وي ادامه داد: در اين طرح پزشكان خانواده به عنوان سرتيم پزشك خانواده تنها افرادي هستند كه به طور مستقيم از نظر مالي با وزارت بهداشت در ارتباط هستند و بقيه 16نفر ديگر عضو تيم سلامت طي قرارداد با پزشك خانواده مسائل مالي خود را پيگيري مي‌كنند اما وزارت بهداشت از نظر رعايت استانداردها و پروتكل‌هاي تعيين شده بر كار كل اعضاي تيم سلامت پزشك خانواده نظارت دارد.

شريعتي گفت: نرم افزاز پرونده الكترونيك سلامت نيز در اختيار تمام مراكز پزشك خانواده قرار گرفته و تمام مراحل ويزيت، پذيرش و ثبت اطلاعات در اين سيستم ذخيره مي‌شود. آموزش استفاده از اين نرم افزار نيز آغاز شده و در حال انجام است.

رئيس مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت افزود: اكنون هيچ منعي براي اجراي طرح پزشك خانواده در شهرها وجود ندارد و بيش از 85 درصد نيروهاي مورد نياز براي اين 17 شهر نيز تأمين شده است حتي در برخي شهرها به طور آزمايشي پذيرش بيماران نيز شروع شده است.

شريعتي گفت: در هر تيم پزشك خانواده 17 نفر حضور دارند كه علاوه بر پزشك عمومي، ماما، پرستار، متخصص تغذيه، روانشناس، متخصص بهداشت خانواده، بهداشت محيط و... هم هستند كه براي تأمين آنها در اين شهرها كمبود جدي نداريم.

وي ادامه داد: به زودي طي همين ماه يك برنامه خبري مراسم افتتاح رسمي اجراي طرح پزشك خانواده با حضور وزير بهداشت برگزار مي‌شود و در اين برنامه سعي مي كنيم از تهران با مراكز پزشك خانواده در شهرها ارتباط زنده تصويري نيز داشته باشيم.

قائم مقام معاون بهداشتي وزارت بهداشت گفت: نحوه پرداخت به پزشكان خانواده نيز به صورت سرانه است يعني به ازاي پذيرش و مراقبت از سلامت هر فرد 28 هزار تومان به پزشك خانواده پرداخت مي‌شود، هر پزشك خانواده نيز مي تواند حداكثر 2500 نفر فرد تحت پوشش داشته باشد و در هر مركز پزشك خانواده نيز 4 پزشك خانواده مستقر مي‌شود كه حدود 10 هزار نفر جمعيت را پوشش مي دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13046s, 18q