استرس‌ در تخريب اندام‌هاي اسكلتي نقش مهمي دارد

۱۳۸۹/۱۰/۰۶ - ۱۳:۱۱ - کد خبر: 22519
به گزارش سلامت نیوز سيد‌ مجيد هراتي  اظهار داشت: در بسياري از مواقع اندام‌ها و مفاصل به طور غير صحيح تحت استرس‌هاي مكرر و مضر هستند كه اين مسئله به مرور زمان موجب تغييرات تخريبي در سطح مفاصل و پيدايش بيماري آرتروز و بيماري‌هاي التهابات تاندوني در افراد مي‌شود.

وي افزود: در مشاغلي كه در آنها فعاليت‌هايي تكراري وجود دارد مانند مونتاژ‌كاري كه به صورت نشسته يا ايستاده فعاليت مي‌شود بايد از فشار بر روي مفاصل به جِد پرهيز كرد زيرا در اين صورت اندام‌هاي تحتاني و ستون فقرات تحت فشار بيش از حد قرار گرفته و در نهايت باعث تخريب سطح مفاصل مي‌شود.

* زنان شاغل در كارگاه‌هاي بافندگي بيشترين مراجعه كننده به ارتوپد و فيزيوتراپ

هراتي از ديگر معايب‌ فعاليت‌هاي تكراري را تغييرات تخريبي استخوان‌ها و تاندون‌ها در مچ، انگشت و آرنج‌ها عنوان كرد و گفت: به عنوان مثال خانم‌هايي كه در كارگاه‌هاي بافندگي فعاليت مي‌كنند از مراجعان متعدد به درمانگاه‌هاي ارتوپدي و فيزيوتراپي هستند كه بيشتر با دردهاي كمر و ديسك كه بر اثر جا‌به‌جايي مكرر قطعات سنگين صورت مي‌پذيرد، مواجه هستند.

وي با اشاره به اينكه مهمترين و بهترين راه براي كاهش اين دردها و ناتواني‌ها كه علاوه بر ناراحتي فردي، هزينه‌هاي زيادي را براي دولت چه در درمان و چه در حوزه از كارافتادگي ايجاد مي‌كند، پيشگيري است، تصريح كرد: پيشگيري كم‌ هزينه ترين و آسانترين شيوه محسوب مي‌شود و در اين راستا آگاهي و اطلاع‌‌رساني به افراد در محيط كار مي‌تواند بسياري از اين نوع بيماري‌هاي بسيار آزار دهنده اسكلتي و ستون فقرات جلوگيري و در نهايت بهبود دهد.

* الزام آموزش‌هاي صحيح نشستن و ايستادن به افراد

هراتي در گفت‌وگو با  فارس  اظهار داشت: در اين راستا آموزش‌هاي صحيح نشستن، ايستادن، بلند شدن از حالت نشستن و بلند‌ كردن اشيا سنگين و در نهايت نرمش ساده در محيط كار بسيار مي‌‌تواند افراد را از مشكلات اسكلتي دور كند.

اين فيزيوتراپيست خاطرنشان كرد: مشكلات اندام‌هاي اسكلتي بر اثر حركات ناصحيح بدن در زمان‌هايي كه افراد مشغول فعاليت هستند صورت مي‌پذيرد و استرس‌هاي مكرر و متعدد بيشترين عامل تخريب اندام‌هاي اسكلتي كه منجر به بيماري‌هاي آرتروز و درد مفاصل مي‌شود به حساب مي‌آيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.05272s, 18q