بخاري بدون كلاهك با پس زدن دود باعث مرگ مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۶ - ۱۴:۲۶ - کد خبر: 22522
به گزارش سلامت نیوز كبري كوهستاني در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: مهمترين نكته ايمني در مورد بخاري و آبگرمكن گازي نصب دودكش و حصول اطمينان از خروج گازهاي سمي ناشي از سوختن گاز به فضاي خارج از ساختمان است.

وي افزود: متأسفانه برخي از مردم بنا بر تصورات غلط فكر مي‌كنند استفاده از بخاري يا آبگرمكن گازي بدون نصب دودكش و كلاهك به دليل عدم رويت دوده و تميز بودن ظاهري سوخت گاز هيچگونه ايرادي ندارد.

كوهستاني تصريح كرد: اين در حالي است كه متأسفانه بر اساس آمارهاي موجود بيشترين تلفات جاني در بخش حوادث وسايل گاز‌سوز مربوط به عدم نصب هواكش و دود‌كش و بسته بودن در و پنجره‌هاي ساختمان بوده است كه وقايع تلخ و ناگواري را به دنبال داشته است.

* الزام نصب دودكش و هواكش براي هر نوع بخاري

اين مربي داوطلب جمعيت هلال‌احمر اظهار داشت: در اين راستا نصب دودكش بخاري و آبگرمكن اعم از نفتي و گازي همراه با كلاهك مربوطه الزامي است.

كوهستاني ادامه داد: بخاري بدون كلاهك مي‌تواند با پس زدن دود به مكان مورد استفاده عاملي براي مسموميت شديد و در نتيجه مرگ افراد شود.

* انفجار بر اثر جرقه‌‌هاي كوچك در فضاي مشتعل شده گاز

وي با اشاره به اينكه حوادث مربوط به گاز معمولاً به دو صورت واقع مي‌شود،‌ افزود: اين دو مورد شامل آتش‌سوزي و انفجار ناشي از نشت گاز و در نهايت گاز گرفتگي يا استنشاق گازهاي حاصله از وسايل گازسوز است.

كوهستاني گفت: در اين گونه حوادث ابتدا به عللي گاز نشت مي‌كند و فضاي آشپزخانه يا تمام منزل را فرا مي‌گيرد و سپس عاملي مانند جرقه يا شعله‌اي بسيار كوچك كافي است تا گاز را مشتعل سازد و سبب انفجار و آتش‌سوزي ‌شود.

* ممنوعيت استفاده از شيلنگ‌هاي بيش از 1،5 متر و لوله مسي بيش از 5 متر

وي به علل آتش‌سوزي و انفجار‌ ناشي از نشت گاز اعم از مهار نكردن شيلنگ وسايل گازسوز به وسيله بست فلزي و استفاده از شيلنگ‌هاي با طول بيش از 1،5 متر و لوله مسي بيش از 5 متر اشاره كرد و افزود: همچنين در معرض حرارت قرار گرفتن و ايجاد صدمات فيزيكي شيلنگ‌ها نيز مي‌تواند باعث آتش سوزي شود.

كوهستاني خاطرنشان كرد: فرسوده و غيراستاندارد بودن شيلنگ‌ها، درپوش نداشتن شيرهاي گاز مصرفي كه از آنها استفاده نمي‌شود، دخالت افراد بي‌اطلاع در تعمير و دستكاري وسايل گازسوز، استفاده از وسايل گازسوز غير استاندارد و غيرمجاز و در نهايت نداشتن ترموكوپل و پيلوت از عوامل آتش‌سوزي و انفجار ناشي از نشت گاز به حساب مي‌آيند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36243s, 18q