جرم‌هاي دنداني باعث بروز دردهاي مفصلي مي‌شوند

۱۳۸۹/۱۰/۰۶ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 22523
جرم‌هاي دنداني باعث بروز دردهاي مفصلي مي‌شوند
به گزارش سلامت نیوز دکتر عباس کمالي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا ، با اشاره به اين که جرم‌هاي ايجاد شده بر روي دندان‌ها، علاوه بر از بين بردن دندان‌ها باعث ايجاد بيماري‌هاي ديگر نيز مي‌شود، گفت: يکي از مهمترين عواملي که در ابتلا به بيماري‌هايي مانند انفارکتوس قلبي، بيماري مفاصل و دردهاي مفصل نقش دارد، جرم دندان است.

وي در ادامه افزود: 98 درصد ميکروب‌هاي موجود در جرم‌هاي دنداني، خطرناک هستند که در صورت عدم جرم گيري به موقع دندان‌ها باعث انهدام نسوج اطراف دندان و تحليل استخوان فک شده که اين امر باعث مي‌شود ميکروب‌ها به گردش خون وارد و باعث بروز بيماري در فرد شوند.

دکتر کمالي در ادامه يادآور شد: در بسياري از موارد، بيماراني که با دردهاي ورم مفاصل به پزشک معالج خود مراجعه مي‌کنند، درد آنها به علت وجود ميکروب‌هايي است که از اين طريق وارد گردش خون آنها شده که اغلب با مصرف طولاني مدت مسکن‌ها در آنها (به دليل عدم تشخيص عامل مولد بيماري)، درد استخوان و مفاصل برطرف نمي‌شود.

وي در ادامه با تاکيد بر اين که با جرم‌گيري ساده و به موقع دندان‌ها و حذف عامل بيماري از بدن گاهي کليه مشکلات بيماران و دردهاي استخواني آنها برطرف مي‌شود در خصوص جرم‌هاي دنداني که باعث بروز اين مشکلات و ايجاد بيماري مي‌شوند، گفت: جرم‌هاي دنداني کرم رنگ که در خط بالاي لثه مشاهده مي شوند، منشاء بزاقي داشته و به راحتي کنده مي‌شوند ولي جرم دنداني خطرناک و بيماري زا در محيط زير لثه تشکيل شده و محيط را براي رشد ميکروب‌هاي بي هوازي و خطرناک آماده ساخته، به مرور زمان خطرناک‌تر و بيماري زايي آنها نيز بيشتر مي‌شود. در اين صورت با ايحاد کانون عفوني در بدن به طور مداوم، سيستم ايمني بدن دچار اختلال شده و عوارض مختلفي را در فرد ايجاد مي‌کند.

اين جراح و متخصص لثه به افراد توصيه كرد: با جرم گيري ساده دندان‌ها به طور ساليانه مي‌توان به طور موثري از بروز بسياري از بيماري‌ها پيشگيري كرد.

دکتر کمالي در ادامه خاطرنشان کرد: در برخي از موارد به دليل آن که ترکيبات آهکي بزاقي و خوني در برخي افراد بيشتر است، مستعد ابتلا به جرم دندان و بيماري‌ها هستند. در اين افراد علي رغم مراقبت‌هاي بهداشتي و استفاده از نخ دندان، تشکيل جرم‌هاي دنداني سريع‌تر صورت مي‌گيرد که بايد بنا بر توصيه پزشک معالج از مسواک‌هاي بين دنداني استفاده کرده و زودتر از افراد عادي براي جرم‌گيري مراجعه کنند و همواره تحت کنترل پزشک (در زماني کمتر از يک سال) باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.61194s, 18q