اقدامات اورژانسی در مواجهه با بیمار مسموم

۱۳۹۶/۰۷/۰۲ - ۱۲:۰۴ - کد خبر: 225250
اقدامات اورژانسی در مواجهه با بیمار مسموم

سلامت نیوز:کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور به تشریح چگونگی مواجهه با فردی که دچار مسمومیت شده است پرداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رادیو سلامت، محسن لعل حسن‌زاده با بیان اینکه سموم از راه‌های مختلف وارد بدن می‌شوند، گفت: سموم از راه‌های مختلف از قبیل خوراکی، از طریق دهان و دستگاه گوارش؛ استنشاق، بخار یا گاز از طریق ریه‌ها جذب، عصاره شیمیایی یا گیاهی از طریق پوست و تزریق، از طریق عبور از پوست مانند گزیدگی، گاز گرفتگی، سرنگ و ...؛ وارد بدن می‌شوند.

وی در مورد علائم مسمومیت گفت: تهوع یا استفراغ، اسهال، تعریق شدید، درد شکمی، بیهوش شدن یا تغییر سطح هوشیاری،تشنج و مشکلات تنفسی از جمله علائم مسمومیت به شمار می‌روند.

کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در مورد چگونگی مدیریت مسمومیت‌ها اظهار کرد: قبل از نزدیک شدن به بیمار برای کمک، از امنیت خود بیمار و دیگران اطمینان حاصل کنید و در صورت ایمن بودن صحنه، مصدوم را به یک منطقه امن انتقال دهید.

وی با بیان اینکه در مسمومیت با سموم استنشاقی مراقب باشید خودتان دچار مسمومیت نشوید، ادامه داد: به موارد مرتبط با مواد مسمومیت‌زا مانند قرص‌ها، مواد ناشناخته و هر گونه علامت مشکوک توجه کنید و آنها را یادداشت کنید.

حسن‌زاده گفت: سطح هوشیاری بیمار را بررسی کنید. اگر در صورت بیهوش بودن، بیمار تنفس طبیعی دارد او را به یک پهلو قرار دهید و اگر تنفس ندارد باید احیای قلبی ریوی را شروع کنید. در صورتی که بیمار هوشیار است و دچار سوختگی دهان ناشی از سموم خورنده و سوزاننده است، ناحیه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

این کارشناس آموزش سازمان اورژانس کشور در ادامه با تاکید بر اینکه هنگام مواجه با مسمومیت و فرد مسموم با اورژانس تماس بگیرید، تصریح کرد: به بیمار هوشیار یا نیمه‌هوشیار برای در آوردن لباس‌های آلوده کمک کنید و سموم را از روی پوست بشویید. اگر سموم به صورت پودری است ابتدا آن را از سطح پوست پاک کنید.

وی اظهار کرد: در مسمومیت‌های تزریقی در بیماران هوشیار ممکن است بیمار به سرعت تبدیل به فردی پرخاشگر و خشن شود. بنابراین از تماس مستقیم با وی پرهیز کنید و از راه دهان به بیماران مسموم چیزی نخورانید.
نخستین جشنواره کشوری «پیشگیری از سوانح و حوادث» به همت شبکه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یکم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir یا سایت جشنواره به نشانی www.jpsh.ir ارسال کنند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43475s, 19q