مرگ و مير مواد مخدر در روسيه به سالي 100 هزار نفر رسيد

۱۳۸۹/۱۰/۰۶ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 22529
به گزارش سلامت نیوز  خبرنگار بهداشت و درمان فارس ويكتور ايوانوف با انتشار كتابچه‌اي كه در ديدار با دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر كشورمان در اختيار خبرنگاران قرار داد با بيان اينكه تعداد قربانيان هروئين افغانستان طي 10 سال اخير به بيش از يك ميليون نفر رسيده است اعلام كرد: تروريسم در افغانستان عملاً وجود ندارد زيرا در داخل افغانستان حداكثر 50 نفر از طرفداران القاعده باقي مانده‌اند در حالي‌كه حدود 3 ميليون كشاورز افغان در كار توليد مواد مخدر در اين كشور جذب شده‌اند.

وي گفت: سازمان پيمان امنيت جمعي پاييز امسال خاطر نشان كرد كه گسترش مواد مخدر افغانستان چنان دامنه‌اي پيدا كرده است كه تهديدي براي صلح و امنيت بين‌‌المللي است، لذا اين سازمان از شوراي امنيت خواسته است مسئله ارزيابي توليد مواد مخدر در افغانستان به عنوان تهديد براي صلح و امنيت بين‌المللي تلقي شود.

وي مي‌افزايد: سازمان پيمان امنيت جمعي از شوراي امنيت خواسته است مسئله گسترش نقش و اختيارات نمايندگان سازمان ملل متحد را با توجه به تجربياتي كه آنها در اين عرصه در كشورهاي ديگر اندوخته‌اند، ارتقاء بخشد.

ايوانف تصريح مي‌كند: تجزيه و تحليل اوضاع كنوني اين امكان را فراهم مي‌آورد كه عملكرد 2 نوع ماده مخدر شامل كوكائين كه منشاء آن آمريكاي لاتين است و هروئين كه از آسياي مركزي و مخصوصاً از افغانستان مي‌آيد. در كل جهان گسترش يافت و مرزهاي جغرافيايي را درنورديده است.

وي اضافه مي‌كند: جهاني‌شدن مواد مخدر فرامرزي نه فقط به دليل تقاضاي تعداد بيشمار معتادان در بسياري از كشورهاست، بلكه دليل ديگر آن به وجود آمدن كسب و كار براي ميليون‌ها نفر در عناوين حمل كنندگان مواد مخدر، ترانزيت كنندگان، فروشندگان و همچنين علاقه‌مندي سازمان‌هاي مافيايي كه با ايجاد شعبات خود در سراسر جهان و با تأمين پشتيباني مديريتي و مالي همسو با سيستم اقتصاد جهاني در اين راستا فعاليت مي‌كنند.

* 72 درصد از موارد گردش پول غيرقانوني و پولشويي به مواد مخدر مربوط مي‌شود

ايوانف ادامه مي‌دهد: واقعيت اين است كه از كل ميزان درآمدهاي غيرقانوني گروه‌هاي جنايتكار، درآمدهاي حاصل از مواد مخدر همواره مقام اول را دارد و طبق محاسبات بانكي حدود 72 درصد از موارد گردش پول غيرقانوني و پولشويي به مواد مخدر مربوط مي‌شود. در حالي كه خريد و فروش غير قانوني اسلحه، قاچاق انسان و مهاجرت غير قانوني فقط 22 درصد از درآمدهاي غير قانوني را تشكيل مي‌دهند.

وي مي‌گويد: حجم و قدرت پول حاصل از مواد مخدر كه براي تروريسم و اقتصاد سرمايه‌گذاري شده است، بيانگر اين واقعيت است كه در سال 2009 ميلادي در بحبوحه بحران مالي جهاني، بنا به گفته آنتونيئو كاست معاون وزارت امور خارجه آمريكا، در بانك‌هاي چند كشور جهان به عنوان سرمايه نقدي براي جبران ضررهاي مالي حدود 352 ميليارد دلار بوده است.

ايوانف ادامه مي‌دهد: درآمدهاي بالاي مواد مخدر بالغ بر 500 ميليارد دلار سالانه (كه معادل 8 درصد تجارت قانوني جهان برابر با درآمد بخش نفت و گاز بود و 1.5برابر بيشتر از حجم تجارت صنايع خودروسازي است)، به نيروي محرك اصلي تبديل شده است كه باعث ايجاد بي‌ثباتي در نيمكره شرقي و غربي دنيا در كل جهان است.

*ترانزيت‌كنندگان مواد مخدر بازيگران اقتصاد جهان هستند

وي اضافه مي‌كند: كساني كه كار ترانزيت مواد مخدر را اداره مي‌كنند، امروز در حقيقت بازيگران مالي و اقتصادي جهان و رهبران پشت پرده جهان و خصوصا طراحان و بانيان واقعي بحران اقتصادي جهان هم هستند.

ايوانف يادآور مي‌شود: ضمن اشاره به خطرات ناشي از گردش غير قانوني مواد مخدر كه سلامت و نظم اجتماعي را تهديد مي‌كند، لازم است كه نقش ويژه مواد مخدر در ايجاد تهديدات عليه نظام جهاني به طور مشخص ارائه و معرفي شود.

وي مي‌افزايد: اين پديده‌هاي مخرب و منفي جهاني در مسيرهاي ترانزيت فرامرزي ميليون‌ها ماده مخدر اثر مخربي بر كشورها دارد و باعث بي‌ثباتي سيستم‌هاي سياسي مي‌شود و نوعي جنايتكاري سازمان يافته است كه مولد پديده‌هايي همچون تروريسم و افراط‌طلبي است.
بايد تأكيد كرد كه همين‌ها پايه و اساس اكثر مظاهر تروريسم در جهان را تشكيل مي‌دهند.

*صدور مواد مخدر ابعاد فعاليت تروريست‌ها را در دو نيمكره جهان تعيين مي‌كند

ايوانف خاطرنشان مي‌كند: جنگ مواد مخدر پارسال جان 30 هزار نفر را از جمله افراد غير نظامي و مأموران انتظامي و قضايي در مكزيك گرفت. بدين ترتيب، به طور واضح مي‌توان گفت كه صدور مواد مخدر قانون اساسي جنايي و ابعاد فعاليت‌هاي تروريستها را در دو نيمكره جهان تعيين مي‌كند.

وي مي‌افزايد: اگر صدور مواد مخدر غرب طي سالهاي اخير كاهش يافته است، اما صدور مواد مخدر شرق مخصوصاً در افغانستان در 9 سال اخير تا حد مرگبار بيشتر شده است و اگر عامل تروريسم را با مواد مخدر مقايسه كنيم؛ عامل تروريسم در مقايسه با مواد مخدر به مراتب ضعيف‌تر شده است.

*هزار و 500 سرباز ائتلافي براي يك عضو القاعده آماده‌باش هستند

رئيس كميته دولتي ضد مواد مخدر و رئيس سرويس فدرال كنترل مواد مخدر روسيه مي‌گويد: تنها نتيجه مهم حضور اين نيروهاي ناتو همان توليد عجيب مواد مخدر در افغانستان و هديه كردن آن به نيمكره شرق بوده است و نتيجه اين حجم خارق‌العاده از توليد مواد مخدر هم ميزان خارق‌العاده‌اي از مصرف بوده است. 711 تن مواد مخدر در سال در اروپا، 549 تن در روسيه و 212 تن در قاره آمريكا مصرف مي‌شود.

وي مي‌افزايد: تقريباً يك هزا و 500 سرباز ائتلافي ناتو فقط با يك نفر عضو القاعده در افغانستان آماده باش هستند و هزينه‌هاي سالانه ماليات پردازان براي نابود كردن يك نفر عضو القاعده حدود 300 ميليون دلار است.

*اقدامات ضدمواد مخدر ناتو به زحمت به صفر مي‌رسد

وي مي‌افزايد: در حالي كه اقدامات ضد مواد مخدر ناتو به زحمت به صفر مي‌رسد چنين نمونه ناجوري كه در قبال چنين بودجه‌ هنگفت كاري انجام نشود، در تاريخ ديده نشده است.

ايوانف مي‌گويد: تروريسم جهاني كه مولود و اشاعه‌شونده از مواد مخدر افغانستان است، به مسئله درجه دوم تبديل شده است. يعني تروريست‌ها به منظور تأمين اقتصاد خود باعث توليد مواد مخدر مي‌شوند و از طرفي هم خود مواد مخدر باعث به‌وجود آمدن تروريسم مي‌شود.

وي با بيان اينكه تحليل تحولات سياسي در افغانستان حركت سريع از تروريسم به مواد مخدر را نشان مي‌دهد اضافه مي‌كند: سيل عظيم آوارگان به تعداد متجاوز از 4 ميليون نفر ضمن اينكه يك فاجعه انساني تلقي مي‌شود و افراد مستعد براي اشتغال به قاچاق مواد مخدر ايجاد مي‌كند بلكه شاهد بحران اوضاع اجتماعي اين كشور نيز هست.

ايوانف ادامه مي‌دهد: در افغانستان نارضايتي فزاينده مردم به تشكيل اپوزيسيون گسترده سياسي متشكل از احزاب و گروه‌ها و نيز به درگيري مسلحانه شورشيان كه طالبان ديگر نقش كليدي در آن ندارد، انجاميده است. همچنين اپوزيسيون منسجم با حمايت از درگيري مسلحانه شديد موجب تحرك عظيم افزايش درگيري‌هاي مسلحانه در افغانستان شده است كه در نبود احياي نظم واقعي ايجادگر يك جنايتكاري سازمان‌يافته است.

وي يادآور مي‌شود: با تنگاتنگ‌شدن درگيري‌هاي مسلحانه، شرايط اقتصادي براي كشاورزان محصولات عادي كاملا مسدود و مشكل شده است، در حالي كه امتيازات رقابتي زيادي براي توليد خشخاش ايجاد شده است و ضربه به نسل‌هاي آينده مردم افغانستان از طريق اعتياد فراگير قابل مشاهده است.

ايوانف تصريح مي‌كند: اوضاع كلي افغانستان در ولايت هلمند افغانستان كه توليدكننده 65 درصد مواد مخدر جهان است به طور بارزتري ديده مي‌شود چرا كه بهار امسال دبير كل ناتو آقاي راسموسن عمليات مشترك را جهت آزاد‌سازي اين ولايت از دست شورشيان مسلح به عنوان «موفقيتي بزرگ» ارزيابي كرد در حالي كه هيچ تغيير واقعي در صفوف شورشيان اتفاق نيفتاده و حجم توليد مواد مخدر نه فقط كاهش نيافت بلكه افزايش هم يافته است.

رئيس كميته دولتي ضد مواد مخدر روسيه مي‌افزايد: مديريت واقعي مراكز مخفي قدرت نه از داخل ولايت هلمند بلكه از شمال محل استقرار سايت‌هاي توليد مواد و از خارج از كشور صورت مي‌گيرد.

وي مي‌گويد: در مورد سايت‌هاي مواد مخدر، در سال 2008 تعداد 13 سايت، در سال 2009 تعداد 25 سايت نابود شده است يعني اين اقدام 92 درصد افزايش داشته است. اما در سال 2010 تعداد تاسيس آنها به 425 عدد رسيده است يعني آهنگ رشد تعداد اين سايت‌ها بيش از آهنگ نابودسازي آنها است.

ايوانف خاطرنشان مي‌كند: طي سال‌هاي اخير به موازات رشد حجم توليد مواد مخدر در افغانستان تعداد مرگ و مير ناشي از مواد مخدر در روسيه افزايش يافته و سالانه به 100هزار نفر نزديك شده است كه گسترش اعتياد نه فقط به هروئين بلكه به حشيش هم افزايش يافته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.10801s, 18q