طرح امداد رسانی زمستانی اورژانس کشور فعال می شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۷ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 22554
طرح امداد رسانی زمستانی اورژانس کشور فعال می شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از وزارت بهداشت ، دكتر سرور از آغاز طرح امداد زمستاني اورژانس كشور در بازه زمانی 15 آذر  تا20 اسفند ماه خبر داد و با اشاره به اقدامات انجام شده براي امداد زمستاني اورژانس كشور در سال جاري، گفت: به منظور امداد رساني زمستاني 727 مورد پايگاه شهري، يك‌هزار و 59 مورد پايگاه جاده‌اي و پنج پايگاه هوايي در نظر گرفته شده است.
وي ادامه داد: اين در حالي است كه سال گذشته تعداد كل پايگاه‌هاي اورژانس كشور يك‌هزار و 644 مورد با دو هزار و 951 آمبولانس و 14 هزار نيروي انساني بوده است.
وی امداد زمستاني را طرح مشتركي عنوان كرد كه با همكاري پليس، جمعيت هلال احمر، راهداري و امداد خودروها انجام مي‌شود و گفت: طبق سنوات گذشته، پليس فهرست گردنه‌ها و نقاط حادثه خيز را اعلام مي‌كند و طبق آن ديگر سازمان‌ها بايد وضعيت خود را اعلام كنند. در مجموع حدود 81 نقطه حادثه خيز اعلام شده كه اورژانس كشور تمام اين نقاط را پوشش مي‌دهد.
سرور با بيان اين كه هر سال همزمان با بحث امداد زمستاني دستورالعمل مربوطه به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور ابلاغ مي‌شود، ادامه داد: بر اساس اين دستورالعمل از دانشگاه‌ها خواسته مي‌شود تا پيش‌بيني‌ تمهيدات لازم جهت فراخوان نيروهاي خارج از شيفت براي مقابله با شرايط بحراني مرتبط با سرما و برف را داشته باشند. همچنين دانشگاه‌ها بايد با معاونان درمان هماهنگي لازم جهت آمادگي بيمارستان‌ها و مراكز درماني براي رسيدگي به مصدومان ناشي از حوادث زمستاني را داشته باشند.
وی افزود: اتخاذ تدابير لازم جهت دو گانه سوز كردن بيمارستان‌ها به منظور پيشگيري از مشكلات ناشي از قطع گاز يا سوخت رساني و همچنين تدابير لازم به منظور جلوگيري از يخ زدگي داروها و سرم‌هاي مصرفي در آمبولانس‌ها و پايگاه‌هاي اورژانس جاده‌اي از ديگر مواردي است كه بر اساس اين دستورالعمل به دانشگاه‌ها ابلاغ مي‌شود. همچنين دانشگاه‌ها بايد ذخيره مناسب موارد مصرفي اعم از دارو و لوازم مورد نياز در آمبولانس‌ها و پايگاه‌هاي جاده‌اي و همچنين تدابير لازم جهت دپوي مواد غذايي، دارويي و وسايل گرمايشي و تجهيزات در پايگاه‌هاي مستقر در گردنه‌هاي برف‌گير را داشته باشند. همچنين دانشگاه‌ها بايد تيم‌هاي نظارتي بر عملكرد پايگاه‌ها را تشكيل دهند.
 
امدادرساني به 441155 مورد حادثه در طرح زمستانی  سال گذشته
بنا بر اعلام ایسنا معاون فنی اورژانس کشور به آمار عملكرد اورژانس كشور از 15 آذر تا 20 اسفند سال گذشته اشاره كرد و گفت: در اين زمان 441 هزار و 155 مورد ماموريت توسط اورژانس كشور انجام و خدمات لازم به مصدومان ارائه شد. از ميان اين ماموريت‌ها يكصد هزار و دو مورد مربوط به ماموريت‌هاي تصادفي و دو هزار و 387 مورد از كل ماموريت‌ها مربوط به مسموميت با گاز CO بوده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14636s, 19q