فرزند اول بيشتر تحت فشار و زير ذره بين والدين است

۱۳۸۹/۱۰/۰۷ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 22555
به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب دا دكتر معصومه افسري كارشناس اداره روان وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: والدين از فرزند اول توقع بيشتري داشته و نسبت به او حساسيت بيشتري دارند. برخي از والدين براي هر اشتباهي فرزند اول  را تنبيه مي كنند و او را هميشه تحت مراقبت قرار مي دهند و مي خواهند راه درست را در هرچيز به او نشان دهند.
وي افزود: با اين كه فرزند اول باهوش تر از بقيه فرزندان است و انگيزه پيشرفت او بيشتر است اما كمتر از فرزندان ديگر پيشرفت مي كند، ‌او احساس تنهايي مي كند و در معرض افسردگي است زيرا به او فرصت تجربه داده نمي شود.
دكترافسري با اشاره به اين كه تربيت فرزندان بر شخصيت آنها مؤثر است تصريح كرد:  معمولاً آزمون و خطا بر روي فرزند اول بيشتر صورت  مي گيرد و  راههاي تربيتي  اتخاذ شده راهگشاي فرزندان ديگر است چون والدين تجربه يك فرزند را قبلاً داشته اند با فرزند دوم راحت تر كنار مي آيند و كارهاي نادرست فرزند اول بيشتر از بقيه فرزندان به چشم مي آيد زيرا فرزند اول پرچم خانواده و معرف والدين است پس اگر اشتباهي كند خانواده زير سئوال مي رود.
به گفته وي معمولاً فرزند اول كمال گرا ، مغرور و خودپسند، ‌سلطه جو و باهوش تر از فرزندان ديگر است و فكر مي كند كه هميشه حق با اوست و فقط خودش همه چيز را مي داند و بايد در هر كاري اولويت با او باشد.
كارشناس اداره روان وزارت بهداشت خاطر نشان كرد: براي برخورد مناسب با فرزند اول، به والدين توصيه مي­شود در مراقبت از فرزند كوچكتر به او مسئوليت دهند و با او به اندازه كافي وقت بگذارند همچنين والدين مي­توانند به او توصيه كنند كه نسبت به خواهر و برادرهاي كوچكتر خود همانند پدر و مادر رفتار حمايتگر داشته باشد.
وي گفت: به ترتيب از فرزند اول تا فرزند آخر از ميزان انگيزه پيشرفت فرزندان كاسته مي شود و فرزند اول بيشترين انگيزه پيشرفت و موفقيت را دارد زيرا والدين براي فرزندان بعدي وقت كمتري را صرف كرده و بيشتر توجه و حوصله خود را معطوف به فرزند اول مي كنند.
دكتر افسري در پايان تاكيد كرد: فرزندان برحسب ترتيب تولد آنقدر از لحاظ شخصيتي با هم تفاوت دارند كه فرزند اول از نظر شخصيتي بيشتر از آن كه شبيه خواهرها و برادرهاي خود باشد شبيه فرزندان اول خانواده هاي ديگر است و فرزند آخر بيشتر از آن كه شبيه خواهر و برادرهاي خود باشد شبيه فرزندان آخر خانواده هاي ديگر است
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61914s, 19q