شواهدي از اثربخشي هيپنوتيزم در درمان اعتياد وجود ندارد

۱۳۸۹/۱۰/۰۷ - ۱۵:۰۱ - کد خبر: 22564
شواهدي از اثربخشي هيپنوتيزم در درمان اعتياد وجود ندارد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس علي فرهوديان در سمپوزيوم جايگاه درمان‌هاي آلترناتيو و مكمل در سوءمصرف مواد مخدر با اشاره به تاريخچه هيپنوتيزم درماني اظهار داشت: در قرن 16 يوهان جوزف گاسنر، كشيش عقيده داشت بيماري‌ها 2 دسته طبيعي و جسمي هستند كه نوع اول را پزشكان جسمي درمان مي‌كنند و نوع دوم بيماري‌هاي مافوق طبيعي است كه بايد توسط كشيش‌ها درمان شود و دليل ايجاد اين بيماري‌ها ورود شيطان به بدن انسان است.

وي افزود: در اين روش بيمار قبل از ورود به مطب توسط اطرافيان اين كشيش مراحلي را بايد طي مي‌كردند كه طي آن به فرد گفته مي‌شد، وقتي بيمار با صليب كشيش تماس پيدا مي‌كند به زمين مي‌افتد، سپس مي‌ميرد، پزشك نبض او را مي‌گيرد و مرگش را تأييد مي‌كند، سپس كشيش گاسنر بر بالين او حاضر مي‌شود، جن‌گيري مي‌كند و شيطان را از بدن او دور مي‌كند و بيمار خوب مي‌شود.

فرهوديان تصريح كرد: پس از آن فرد ديگري اعتقاد داشت از طريق امواج مغناطيسي مي‌تواند بيماري‌هاي رواني را درمان كند او ادعا مي‌كرد، با دادن محلول حاوي آهن به بيماران و قرار دادن آهنربا در آن قسمتي از بدن بيمار كه درد وجود دارد مي‌تواند بي‌نظمي امواج مغناطيسي را به نظم تبديل كند و او را درمان كند.

وي ادامه داد: پس از آن نيز فرد ديگري به نام آنتوان مسمر جراح عقيده داشت كه هيپنوتيزم مي‌تواند از طريق احساسات انتقال يابد و او از هيپنوتيزم به جاي كلروفرم به منظور بيهوش‌كردن بيماران استفاده مي‌كرد.

فرهوديان يادآور شد: هيپنوتيزم موردي است كه در آن تغييراتي اتفاق مي‌افتد كه دريافت‌ها، احساسات، افكار و رفتار فرد را تحت تأثير قرار مي‌دهد اما به معناي به خواب رفتن نيست بلكه در آن گستره توجه فرد كوتاه اما عمق آن زياد مي‌شود و ديگر فرد به آنچه كه خودش مي‌خواهد توجه مي‌كند و اين افزايش توجه موجب احساس آرامش در فرد مي‌شود.

وي ادامه داد: تغييرات حركتي مانند راه رفتن بي‌اراده، تغيير حافظه، به خاطر سپردن مطالب و يادآوري مطالب گذشته و كاهش ترس و افزايش آرامش از علائم فرد هيپنوتيزم شده است.

عضو مركز ملي مطالعات اعتياد خاطرنشان كرد: القاي هيپنوتيزم از 30 ثانيه تا 45 دقيقه طول مي‌كشد اما بايد در نظر داشت هيپنوتيزم يك درمان نيست بلكه يك روش براي كمك به درمان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15171s, 18q