باور و نگرش معتاد در انتخاب روش درمان مهم است

۱۳۸۹/۱۰/۰۷ - ۱۵:۰۴ - کد خبر: 22566
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس آذرخش مكري در سمپوزيوم جايگاه درمان‌هاي آلترناتيو و مكمل در سوءمصرف مواد مخدر با بيان اينكه همدلي، حمايت رواني، بازتواني، نگرش انساني به درد و رنج بشري، همسويي با باورهاي فرهنگي و تقليل استرس از موارد كمك‌كننده به درمان بيماري‌هاي رواني از جمله اعتياد است،‌ اظهار داشت: از گذشته اعتقاد روند درمان بيماري‌هاي جسمي اينگونه بود كه عامل بيماري موجب تخريب و آسيب به فرد مي‌شد پس از آن علائم بيماري ظهور پيدا مي‌كردند كه با كمك پزشك درمان حاصل مي‌شد.

وي افزود: اين موضوع در روانپزشكي به نوع ديگري است به طوري كه باور بيمار به عامل بيماري در روانپزشكي مهم است اما باور بيمار به اينكه مثلاً يك ميكروب مي‌تواند بيماري فلج اطفال را ايجاد كند اصلاً مهم نيست. بلكه نوع تخريب و علائمي كه عامل بيماري رواني ايجاد مي‌كند نيز مهم است و اينكه فرد چطور مي‌تواند بهبود يابد از اهميت بالايي برخوردار است.

مكري گفت: در تعريف بيماري رواني و اعتياد، كاركرد نقش مهمي دارد و در علامت شناسي بيماري رواني، باور و فرهنگ نيز از درجه اهميت بالايي برخوردار است.

وي اضافه كرد: از سال 1920 تا 1960 عصري كه در زمينه بيماري‌هاي رواني شايع بود عصر اضطراب ناميده شده بود كه در آن علت قسمت عمده‌اي از بيماري‌هاي رواني مربوط به اضطراب مي‌شد.

مكري ادامه داد: به دلايلي كه اصلاً معلوم نيست از دهه 80 به بعد عصر افسردگي ايجاد شد كه در كلمات عامه مردم مواردي مانند خسته‌شدن، نااميد شدن، پايين آمدن روحيه و درخواست مردن ديده مي‌شد.

وي يادآور شد: اين در حالي بود كه در يك سوم نسخه‌هاي پزشكان، چه پزشكان رواني و چه پزشكان جسمي قرص ضد افسردگي وجود داشت.

مكري گفت: نوع مداخله براي بهبود بيماري رواني را جامعه تعريف مي‌كند به طوري كه اگر فردي باور دارد كه اعتيادش با وارد كردن متادون به صورت آرام درمان مي‌شود بايد آن را با متادون درمان كرد و اگر باور كسي اينگونه است كه با نشستن در بين دوستان و كم‌شدن وسوسه اعتيادش برطرف مي‌شود بايد به كمك اين باور اعتياد او را درمان كرد.

وي اضافه كرد: در حوزه روانپزشكي به خصوص در موضوع بحث انگيزه اعتياد عوامل باور و نگرش بيمار چه در ايجاد علامت و چه در درمان آن نقش پر رنگي دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.88789s, 18q