جراحي ترميمي، خشونت و فرکانس صوتي صدا را اصلاح مي‌کند

۱۳۸۹/۱۰/۰۷ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 22572
به گزارش سلامت نیوز از ايسنا  : دكتر احسان خديوي در نشست خبري كه پيرامون مسائل گوش، حلق، بيني در دانشگاه علوم پزشكي مشهد برگزار شد، با اشاره به امكان برداشت نصف حنجره براي درمان تومورها به جاي كل حنجره افزود: در روش‌هاي جديد توانسته‌ايم براي درمان سه چهارم حنجره را برداريم به طوري كه بيمار بتواند بعد از عمل، تنفس عادي خود را داشته باشد و همچنين بتواند با ته صدايي با ديگران ارتباط برقرار كند.

وي افزود: طول عمر اين جراحي‌ها در جهان به 10 تا 15 سال و در كشور به 4 تا 5 سال مي‌رسد. در اين نوع جراحي تمام عضله تيروئيد كه بزرگترين قسمت حنجره است و حدود سه چهارم حنجره را دربرمي‌گيرد، برمي‌دارند و ميزان جراحي‌هاي منجر به برداشت كل حنجره را به نصف كاهش مي‌دهد.

خديوي تصريح كرد: از ديگر كارهايي كه مي‌توان به انجام آن اشاره كرد حذف راديوتراپي در مواردي است كه جراحي نصف حنجره را انجام مي‌دهيم؛ در اين روش اگر برداشت كامل حنجره صورت گيرد مريض را راديوتراپي نمي‌كنيم؛ اين عمل علاوه بر اينكه عوارض راديوتراپي را در بيماران كاهش مي‌دهد، اين امكان را مي‌دهد كه در مراحل بعدي درمان اگر با گذشت زمان، بيماري دوباره عود كرد روش درماني امتحان شده‌اي براي درمان بيمار داشته باشيم.

وي اظهار داشت: راه‌حل‌هاي جديد ديگر براي انجام جراحي‌ها استفاده از بافت‌هاي بدن است؛ استفاده از بافت‌هاي چربي بدن فرد، قرار دادن آن در حنجره كه سبب كم شدن مشكلات بيماران مي‌شود و استفاده از پروتز‌هاي فلزي تيتانيومي كه در شكستگي‌هاي حنجره به كار مي‌رود و بيمار مي‌تواند پس از جراحي توانايي صوتي خود را باز يابد.

دكتر خديوي افزود: بحث ديگر نوآوري‌ها در جريان حنجره استفاده از ليزر مي‌باشد؛ ليزر در حقيقت يك چاقوي جراحي است و در برخي جراحي‌هاي حنجره كه فاصله جراح تا محل جراحي بيش از 30 سانتي‌متر باشد و يا براي برداشت ضايعات خوش‌خيم و يا حذف تومورهاي بدخيم كوچك در مراحل اوليه‌ سرطان به كار مي‌رود.

وي ادامه داد: براي درمان تنگي‌هاي حنجره ناشي از تصادفات و يا كساني كه به مدت طولاني در ICU بودند، نيز مي‌توان از ليزر كمك گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62342s, 18q