شدت فشار هنگام دست دادن نشان طول عمر افراد است

۱۳۸۹/۱۰/۰۷ - ۱۵:۲۳ - کد خبر: 22575
به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ايسنا ، در اين مطالعه دانشمندان ارتباط تعادل افراد، قدرت دست آنها و توانائيشان در برخاستن از صندلي را با خطر مرگ زودهنگام بررسي کردند.

به گزارش نشريه پزشکي بريتانيا، کساني که اين اقدامات را بهتر انجام داده‌اند عمر بيشتري داشته‌اند. دانشمندان اميدوارند که اين آزمايش‌هاي ساده به پزشکان کمک کند تا بيماران در خطر را تشخيص دهند.

اين مطالعه توسط انجمن پزشکي بريتانيا انجام شده و هزينه آن را «واحد افزايش سن و سلامتي مادام‌العمر» تامين کرده است.

در اين مطالعه نتيجه به دست آمده از بيش از 30 پروژه تحقيقاتي ديگر را ترکيب کرده که در مجموع آنها ده‌ها هزار نفر روي رابطه بين "توانايي جسمي" و مرگ و مير تحقيق کردند. بيشتر کساني که مورد مطالعه قرار گرفتند بالاي 60 سال سن داشتند اما به جاي زندگي در بيمارستان‌ها و خانه‌هاي سالمندان در جامعه زندگي مي‌کردند.

محققان دريافتند که ميزان مرگ و مير در دوران انجام اين مطالعات در کساني که قدرت فشار دست پايين‌تري داشته‌اند 67 درصد بيشتر از کساني بوده که فشار دست‌شان قوي‌تر بوده است. روند مشابهي هم در ديگر اندازه‌گيري‌ها ديده شده است از جمله کساني که آرام راه مي‌روند احتمال مرگ‌شان تقريبا سه برابر کساني است که تند راه مي‌روند. کساني که آرام‌تر از صندلي بلند مي‌شوند ميزان مرگ و ميرشان دو برابر کساني بوده که سريع‌تر از صندلي بلند مي‌شدند. حتي به نظر مي‌رسد که توانايي حفظ تعادل بر روي يک پا با کاهش احتمال مرگ ارتباط دارد.

بيش‌تر اين تفاوت‌ها را نحيف شدن بعد از بيماري و به طور کلي کاهش ميزان سلامتي مي‌توان توضيح داد اما در مورد شدت فشار دست موضوع متفاوت است. تفاوت ميزان مرگ و مير در افراد با شدت فشار دست متفاوت حتي در کساني که زير 60 سال سن داشتند و هيچ گونه عوارض بيماري هم در آنها مشاهده نمي‌شد قابل توجه بوده است.

دکتر ريچل کوپر، مسؤول اين تحقيقات مي‌گويد که پزشکان مي‌توانند براي پيش بيني اين که کدام يک از بيماران ممکن است کمک يا نظارت بيشتري نياز داشته باشند از اين سنجش‌هاي آسان استفاده کنند. با اين حال او گفت براي اثبات سودمند بودن اين سنجش‌ها تحقيقات بيشتري نياز است.

وي گفت: آن چه که ما به آن دست يافته‌ايم شايد راهي براي تشخيص افرادي باشد که احتمال بروز مرگ زودهنگام در آنها بيشتر است.

کوپر افزود: با اين حال تحقيقات بيشتري به ويژه در جوانان، نياز است تا از وجود اين ارتباطات جالب مطمئن شويم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.95437s, 18q