فريب تبليغات ماهواره‌اي مكمل‌هاي غذايي را نخوريد!

۱۳۸۹/۱۰/۰۸ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 22597
فريب تبليغات ماهواره‌اي مكمل‌هاي غذايي را نخوريد!
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دكتر غلامعلي عكاشه افزود: داروهاي ضد التهابي بر درمان آرتروز تاثير غيرمستقيم مي‌گذارد و موجب مي‌شوند بيمار بهتر بتواند حركت كند اما اين اثر موقتي است.

وي در ادامه گفت: مردم، فريب اين تبليغات را نخورند چون بيشتر مكملهاي غذايي تبليغ شده در شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي‌ زبان بر مبناي علمي ساخته نشده‌اند بنابراين بهتر است مردم از مكملهاي تاييد شده در داخل كشور به مقدار كم و در كوتاه مدت مصرف كنند علاوه بر آن ورزش كنند و وزن خود را در حد تعادل نگه دارند.

اين جراح ارتوپد تاكيد كرد: مكملهاي غذايي در زمينه كاهش درد آرتروزهاي پيشرفته نقشي ندارند و تنها راه درمان آنها، تعويض مفصل است.

عكاشه با بيان اينكه تخريب قسمتهاي غضروفي مفصل را آرتروز گويند، اظهار كرد: اين بيماري به عللي مانند افزايش سن، ابتلا به بيماري و ضربه خوردن مفاصل به وجود مي‌آيد. آرتروز در اندام تحتاني مانند مچ و انگشتان پا، زانو،‌لگن و مفاصل بيش از اندام فوقاني مثل شانه، آرنج به وجود مي‌آيد چون اندام‌هاي تحتاني وزن بيشتري را تحمل مي‌كنند.

وي با بيان اينكه بهداشت مفاصل بايد رعايت شود، تاكيد كرد: به اين منظور بايد ورزش كرد و از وارد كردن فشار زياد روي مفاصل خودداري نمود. به عنوان نمونه چهار زانو نشستن باعث وارد شدن فشاري معادل چند برابر بدن به زانوان مي‌شود. علاوه بر آن استفاده از توالت ايراني موجب تحت فشار قرار گرفتن زانوها مي‌شود.

رييس انجمن جراحان ارتوپدي اضافه كرد: شنا، ورزش مناسبي براي تمام مفاصل است اما اگر امكان انجام اين ورزش را نداريم، مي‌توانيم با حركات ورزشي ساده، مفاصل خود را تقويت كنيم. به عنوان نمونه بالا و پايين بردن مچ و انجام حركات دوراني يا خم و راست كردن زانو باعث تقويت عضلات اطراف اين عضوها و كاهش فشار روي آنها مي‌شود بنابراين بايد ورزش را در برنامه روزانه خود گنجاند چرا كه چاقي باعث وارد شدن فشار زيادي به مفاصل مي‌شود.

وي درباره افرادي كه بر اثر وارد شدن ضربه به مفاصل دچار آرتروز شده‌اند، گفت: پس از مدت كوتاهي از وارد شدن صدمه به مفصل، مي‌توان اقدامات درماني انجام داد به گونه‌اي كه اگر غضروف شكسته باشد، جراح ارتوپد مي‌تواند مفصل يا غضروف را جا بيندازد و ترميم كند و در صورت كمبود غضروف از نقطه ديگر از بدن شخص به محل آسيب ديده غضروف پيوند زده شود.

عكاشه در پايان در زمينه نقش بيماريهاي مفصلي در بروز آرتروز اظهار كرد: بيماريهاي مفصلي مانند روماتيسم، عفونتهاي مفصلي و سل مفصلي باعث تخريب استخوان مي‌شود بنابراين در صورت ابتلا به اين بيماريها مي‌توان آنها را درمان كرد. سرعت در درمان بيماريهاي عفوني مفصل، كامل كردن درمان مفصل از عواملي است كه باعث به حداقل رسيدن آرتروز يا به تعويق افتادن اين بيماري مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12369s, 19q