سالانه حدود30 هزار مورد جديد ابتلا به سالك در ايران ثبت مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۸ - ۱۳:۴۰ - کد خبر: 22601
به گزارش سلامت نیوز ، دكتر عليرضا فيروز در گفت‌وگو با ايسنا افزود: سالك در همه نقاط ايران كم و بيش ديده مي‌شود اما كانون‌هاي اصلي آن استانهاي اصفهان، ‌خراسان، ‌فارس و كرمان هستند. با توجه به آن كه ايران يكي از مراكز اپيدميك سالك به شمار مي‌رود، يافتن راهي براي درمان اين بيماري از اولويت‌هاي وزارت بهداشت و مركز آموزش و پژوهش بيماري‌هاي پوست و جذام است اين در حالي است كه تاكنون درماني قطعي براي سالك در جهان كشف نشده است.

معاون پژوهشي مركز آموزش و پژوهش بيماري‌هاي پوست و جذام درباره تحقيقات صورت گرفته براي درمان اين بيماري گفت: انگل «لشمانيا»، عامل ايجاد سالك است و تاكنون تمام پژوهش‌هاي انجام شده در جهان بر نابود كردن اين انگل تمركز داشته و بر روش‌هاي بهبود زخمهاي ايجاد شده بر اثر ابتلا به اين بيماري، توجهي نشده است؛ بنابراين در مركز آموزش و پژوهش بيماري‌هاي پوست و جذام علاوه بر تلاش براي درمان انگل و استفاده از پانسمان پلي يورتان، پانسمان نقره را به‌ كار گرفتيم چرا كه نقره، فلزي است كه به ترميم زخم‌ها كمك مي‌كند اما اين پانسمان‌ها تاثيري در بهبود درمان سالك نداشتند.

وي درباره فعاليت‌هاي اين مركز تحقيقاتي گفت: با فراهم شدن تجهيزات جديد توانسته‌ايم تحقيقات بيشتري روي محصولات درماني، آرايشي و بهداشتي انجام دهيم و بدين ترتيب تغييراتي كه به دنبال استفاده از اين محصولات روي رنگدانه‌ها و ضخامت پوست ايجاد مي‌شود را به گونه موثري مطالعه كرده‌ايم.

وي با اشاره به افزايش زمينه‌هاي كاري «درمالب» اظهار كرد: ارايه سرويس به بيماران يكي از وظايف اين مركز آزمايشگاهي و درماني است به گونه‌اي كه بسياري از متخصصان پوست پيش از آغاز درمان بيمار خود با اين مركز مشورت مي‌كنند تا پس از چند ماه درمان بتوانند زودتر بهبود بيمار خود را ارزيابي كنند علاوه بر آن اين مركز طرح‌هاي پژوهشي را در زمينه تغييرات پوست افراد سالم و بيماران اجرا مي‌كنند.

فيروز در پايان گفت:«درمالب» به شركتهاي توليد و وارد كننده محصولات آرايشي و بهداشتي در زمينه ميزان بي خطر بودن محصولاتشان مشاوره مي‌دهد علاوه بر آن به عنوان آزمايشگاه همكار معاونت درمان وزارت بهداشت به رسميت شناخته شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31396s, 19q