مهمترين چالش ايران در حوزه بهداشت باروري افزايش سزارين است

۱۳۸۹/۱۰/۰۸ - ۲۳:۰۸ - کد خبر: 22616

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، صندوق جمعيت ملل متحد فعاليت خود با ايران را در سال‌ 1970بر مبناي يك پروژه كاري آغاز كرد و از سال 1990 نيز 3 برنامه كامل كشوري با بودجه بالغ بر 30 ميليون دلار را به اجرا در آورد.

نخستين و دومين برنامه كشوري صندوق جمعيت به مسائل جمعيت و تنظيم خانواده مربوط مي‌شد و سومين برنامه كشوري اين صندوق نيز در 5 استان كه نياز بيشتري داشتند، متمركز شد؛ اين صندوق از آموزش بهداشت باروري به عنوان بخشي از برنامه درسي آموزشي رسمي و غير رسمي (وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سواد آموزي) حمايت كرد و كيفيت خدمات و اطلاعات مربوط به بهداشت باروري را بهبود بخشيد.

اين صندوق همچنين به ايجاد ظرفيت نهادي براي ادغام مسائل جنسيتي كمك كرد كه در اين راستا برنامه فوق در بخش جمعيت و توسعه ظرفيت ملي را در زمينه گردآوري و تجزيه و تحليل داده‌ها با كمك به ايجاد يك برنامه دوره دانشگاهي فوق‌ليسانس در زمينه جمعيت و توسعه در دانشگاه شيراز تقويت شد و در نتيجه اين اقدام كادرهاي متخصصان صلاحيت‌دار در زمينه جمعيت هر سال از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در اين راستا براي اطلاع از برنامه‌هاي جديد و همچنين عملكرد اين صندوق مصاحبه‌اي را با محمت هولكي اوز، نماينده صندوق جمعيت ملل متحد در ايران انجام است كه بيانگر اهداف، چشم‌انداز و برنامه‌هايي آينده صندوق جمعيت ملل متحد در ايران را شامل مي‌شود.

فارس: لطفاً در مورد برنامه‌هاي فعلي و آينده صندوق جمعيت ملل متحد در ايران توضيح دهيد.

هولكي اوز: صندوق جمعيت ملل متحد در حال اجراي 4 برنامه كشوري در جمهوري اسلامي ايران از سال 2005 است كه برنامه جاري در راستاي كمك‌هاي توسعه‌اي سازمان ملل متحد چارچوب (UNDAF) و اولويت‌ها طراحي شده است.

به منظور تقويت ظرفيت‌هاي ايران و توانايي‌ها براي دستيابي به اهداف توسعه هزاره (اهداف توسعه هزاره) تمركز اين برنامه كمك به هدف ملي بهبود كيفيت مردم ايران از زندگي از طريق دسترسي به بهبود كيفيت بهداشت باروري، بهبود ملي ظرفيت‌هاي آماري براي نظارت بر اهداف و آرمان‌هاي توسعه هزاره و ICPD و در نهايت توانمندسازي زنان را شامل مي‌شود.

فارس: لطفاً پروژه‌هاي مشترك و تحقيقاتي صندوق جمعيت ملل متحد با ايران را تشريح كنيد.

هولكي اوز: در اين چارچوب در گام نخست مي‌توان به 3 مورد از برنامه‌هاي ذكر شده قبلي اشاره كنم و در اين راستا صندوق جمعيت ملل متحد و شركاي آن از جمله ديگر آژانس‌هاي سازمان ملل با سازمان‌هاي دولتي و جامعه مدني ايران همكاري‌هاي متنوعي با اجراي طرح‌هاي مشترك و تحقيقاتي كه در نهايت باعث 8 خروجي مي‌شود را در حال انجام است.

افزايش در دسترس بودن خدمات و محصولات با كيفيت رطوبت، بهبود اطلاعات و خدمات دوستانه به جوانان،
بهبود اطلاعات و خدمات به بيماري‌هاي مقاربتي اچ آي وي/ايدز، افزايش آگاهي و ظرفيت‌سازي مربوط به سلامت جنسي و باروري، حقوق باروري و مسائل جنسيتي، تقويت ظرفيت‌هاي ملي و آمادگي براي پرداختن به مسائل نياز در مواقع اضطراري، افزايش ظرفيت براي نظارت بر اهداف و آرمان‌هاي توسعه هزاره ICPD، پژوهش و آموزش به همراه توسعه جمعيتي، نظارت بر قوانين خشونت مبتني بر جنسيت از برنامه‌هاي مشترك صندوق جمعيت ملل متحد در ايران است.

صندوق جمعيت ملل متحد در اين راستا حمايت‌هاي نيز از تحقيقات محققان سازمان‌هاي ايراني در زمينه‌هاي مختلف از جمله طرح ملي توسعه بهداشت باروري در شرايط اضطراري، توسعه پروتكل‌هاي مربوط به شرايط اضطراري، تهيه كتابچه راهنماي كاربران در شرايط اضطراري، آماده شدن سيستم اطلاعات جغرافيايي (جي اي اس) برنامه‌اي براي موارد اضطراري (انبارداري، تداركات) و توسعه، انتشار، چاپ و توزيع دفترچه‌هاي راهنماي و دستورالعمل‌ها براي پاسخ‌هاي سريع تيم (RRTs) را انجام داده است.

تهيه كتابچه‌هاي راهنماي آموزشي در مورد موضوعات مختلف RRTs، توسعه چارچوب نظارت بر اهداف توسعه هزاره، انتشار گزارشي در بررسي از روش جمع‌آوري اطلاعات براي اطمينان از سازگاري از داده توليد شده توسط مركز آمار، شناسايي موضوعات تحقيق و توسعه براي پروتكل‌هاي پژوهش،
و تهيه گزارش جمعيتي ايران در موضوع مهاجرت نيز از ديگر برنامه‌هاي صندوق جمعيت ملل متحد محسوب مي‌شود.

فارس: لطفاً توضيح بيشتري در مورد كاستي‌هاي ايران در زمينه‌هاي فقر، مرگ و مير مادران و نوزادان و بيماري ايدز ارائه كنيد.

هولكي اوز: صندوق جمعيت ملل متحد به جمع آوري و در دسترس بودن اطلاعات دقيق براي شاخص‌هاي توسعه اهميت زيادي مي‌دهد زيرا اين داده‌ها به سياستگذاران نظام مديريت در هر كشور كمك مي‌كند تا برنامه‌ريزي خود را در مسير كاستي‌هاي كشور متبوع خود صورت دهند.

صندوق جمعيت ملل متحد به همراه يونيسف و سازمان جهاني بهداشت در گزارش بسيار مهم جهاني تخمين زده است كه مرگ و مير مادران در ايران از 150 تا 80 مرگ در هر يك صد هزار تولد در سال 1990 به 30 مورد مرگ در يكصد هزار تولد رسيده است كه اين امر نشان مي‌دهد كه ايران در كاهش نسبت مرگ و مير مادران رشد چشمگيري داشته است.

اين دستاورد بزرگي براي نظام سلامت كشور ايران است و در اين راستا تعهد كامل دولت در جهت بهبود سلامت زنان و حفظ جان زنان به خوبي نمود دارد و اين امر در جوامع بزرگ موفقيتي بزرگ براي نهاد خانواده به شمار مي‌آيد.

با اين حال، هنوز هم هر سال در ايران حدود 420 زن به علت عوامل مرتبط با حاملگي كه اكثر آن قابل پيشگيري است جان خود را از دست مي‌دهند ولي اين چالش با در نظر گرفتن برنامه‌ها و چشم‌انداز مثبت ايران به طور حتم ايران تا سال 2015 به اهداف توسعه هزاره سوم در زمينه مرگ و مير مادران دست مي‌يابد.

اچ آي وي/ايدز نيز از ديگر مسائل مهم در برنامه‌هاي سازمان توسعه سازمان ملل متحد به حساب مي‌آيد و صندوق جمعيت ملل متحد برنامه سالانه‌اي معمولاً براي توسعه ملي ايران براساس طرح راهبردي
مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، درمان و پزشكي و همچنين آموزش و پرورش به اجرا در مي‌آورد.

صندوق جمعيت ملل متحد در حال حاضر برنامه‌هاي براي توسعه ادغام مبتلايان اچ آي وي/ايدز و خدمات STI با خدمات درمان در حال اجراست و همينك نيز بيش از 21 هزار نفر در ايران مبتلا به اچ آي وي مثبت شناسايي شده‌اند و با توجه به حساسيت‌هاي فرهنگي، بيماران آلوده‌اي هستند كه براي معرفي خود به مراكز ارائه خدمات و استفاده از خدمات موجود مردد هستند.

فارس: آخرين آمارهاي حقوق باروري و مسائل جنسيتي در ايران به چه صورت است؟

هولكي اوز: آخرين آمارها با توجه به سؤال شما بر اساس گزارش‌هاي ICPD تأييد اين موضوع است كه ايران در مسير رسيدن به اهداف توسعه هزاره در حوزه سلامت زنان زايمان "ماماهاي ماهر " به رشد 97،3 درصد در سطح ملي رسيده است.

براساس گزارش ICPD بهبود بسياري نيز در حوزه بيماري سرخك صورت پذيرفته است كه كاهش قابل توجه‌اي‌ را نشان مي دهد.

يكي ديگر از چالش‌هاي ايران مسئله رشد بسيار سزارين در سراسر كشور است، صندوق جمعيت ملل متحد همكاري زيادي با مقام‌هاي بهداشتي به منظور كاهش ميزان سزارين كرده است و كمك‌هاي فني براي آموزش ماماها براي كمك به مادران با توجه به زايمان طبيعي داشته است.

صندوق جمعيت ملل متحد به بسيج منابع خود براي كمك به نظام سلامت و ارائه اطلاعات براي هر زن و شوهر ادامه مي‌دهد تا هر خانواده با انتخاب تعداد فرزندان خود از يك زندگي سالم بهره‌مند شود.

اين تلاش‌ها پاسخي براي نياز و حق هر زن و مرد براي انتخاب تعداد خانواده خود با توجه به وضعيت زندگي كنوني آنان است كه در اين راستا روش‌هاي پيشگيري از بارداري از جمله بستن لوله‌هاي رحم (TL)، وازكتومي باند (NSV) و ديگر موارد براي تمام مردان و زنان صورت مي‌پذيرد.

چيزي كه من مي‌خواهم به آن تاكيد بيشتر كنم تعهد دولت به پياده سازي و بهبود وضعيت بهداشت زنان در زمينه بهداشت باروري كه مسلماً زمانبر نيز خواهد بود است، با توجه به مرگ سالانه 420 زن به علت عوامل مرتبط با حاملگي در ايران كه اين تعداد بسيار كمتر از بسياري از كشورها است ولي هنوز از نگاه صندوق جمعيت ملل متحد اين تعداد مرگ مادران يك چالش محسوب مي‌شود.

ما براي آينده بايد از اين مرگ و مير مادران به علت عوامل مرتبط با حاملگي جلوگيري كنيم و من بسيار خوشبين هستم كه اين امر محقق خواهد شد، به منظور رعايت معيارهاي خانواده‌ها براي لذت بردن از يك زندگي سالم برنامه‌ريزي‌هاي به ويژه براي زنان كه حق انساني آنان است بايد صورت پذيرد زيرا زنان مي‌توانند شريك سالم، مادر سالم و اعضاي فعال جوامع خود محسوب شوند كه با شركت در فعاليت‌هاي اجتماعي و رشد و نمو خود تا حدي مسير زندگي خود را از خطر دور كنند.

فارس: وضعيت حقوق زنان و دختران در ايران از نظر صندوق جمعيت ملل متحد به چه صورت است؟

هولكي اوز: قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران رويكردي بسيار خوب نسبت به برابري زنان و مردان دارد به عنوان مثال ماده 14 از قانون اساسي ايران زنان امنيت و حقوقي برابر با مردان دارند.

همچنين دولت به تأمين حقوق چند وجهي همه افراد زن و مرد و ايجاد برابري همه در برابر قانون ملزم شده است.

بر اساس ماده 20 قانون اساسي همه شهروندان، اعم از زنان يا مردان، بهره بردن از حمايت هاي برابر قانوني و مدني، سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در چارچوب اصول اسلامي را دارند.

ماده 21 نيز دولت را موظف به تضمين حقوق زنان در تمام زمينه‌ها با رعايت موازين و مقررات اسلامي كرده است.

علاوه بر اين اصول قانون اساسي ايران اهميت بسياري به شرايط مناسب، انصاف، تقوا و نگرش صحيح با در نظر داشتن مدارك تحصيلي براي تمام افراد كشور حتي در بالاترين مناصب بدون تعيين جنسيت آنان دارد
بنابراين مشاركت زنان در هيچ حوزه‌اي در ايران محدوديت قانوني ندارد و در اين راستا نيز هيچ محدوديتي بر اساس جنسيت در حوزه عمومي و مدني از جمله شهرستان و شوراهاي روستايي ايران وجود ندارد.

با در نظر گرفتن همه دستاوردهاي قابل توجه در ايران از جمله آموزش زنان و بهداشت و درمان از سال 1990 (خط پايه اهداف توسعه هزاره)؛ نتايج اهداف توسعه هزاره مرتبط (اهداف توسعه هزاره 2، 4 و 5) نشان‌دهنده نسبت زنان با سواد به مردان در سنين 15 تا 24 سال است كه از 87،9 درصد به 98،6 افزايش يافته است.

نسبت سواد دختران به پسران در آموزش و پرورش ابتدايي، متوسطه و عالي 79،2 درصد به 94،3 افزايش يافته است؛ دختران در حال حاضر در ايران بيش از نيمي از دانشجويان دانشگاه‌ها را تشكيل داده‌اند و دسترسي به بهداشت از جمله بهداشت باروري نيز تقريبأ در ايران همگاني شده است.

با وجود تمام دستاوردهاي ايران هنوز تعدادي از چالش‌هاي باقيمانده وجود دارد از جمله اين چالش‌ها اين واقعيت است كه با در نظر داشتن پيشرفت‌هاي چشمگير در حوزه آموزش زنان هنوز افزايش مشاركت بالقوه‌اي در حوزه زنان در اقتصاد ايران صورت نپذيرفته است كه در اين راستا نياز به افزايش فرصت‌هاي شغلي براي زنان و بهبود برابري جنسيتي در بازار كار ايران بايد صورت پذيرد.

يكي ديگر از چالش‌ها محدوديت زنان در مديريت‌هاي ارشد كشور و تصميم‌گيري از جمله حضور زنان در مجلس شوراي اسلامي ايران با مشاركت (2.8 درصد) و در نهايت مشاركت در حكومت است.

همچنين چالش در برخورد با موانع اجتماعي، فرهنگي و موضوع‌هاي جنسيتي در برنامه‌هاي درسي و رسانه‌ است زيرا يافته‌ها نشان مي‌دهد سطح بالايي از دختران در آموزش عالي به طور عمده در مقطع كارشناسي رشد داشته‌اند در حالي كه بين زنان و مردان در سطح كارشناسي ارشد فاصله بسياري وجود دارد.

فارس: لطفاً اخبار جديد صندوق جمعيت ملل متحد در ايران را اعلام كنيد.

هولكي اوز: صندوق جمعيت ملل متحد در روند توسعه همكار‌ي‌هاي خود با كشور در ايران برنامه خود را در آينده با همكاري ذينفعان دولت و ديگر آژانس‌هاي سازمان ملل متحد بر اساس برنامه‌هاي ملي پنجم توسعه ايران ادامه مي‌دهد كه از عمده اين همكاري‌ها در طرح‌هاي و برنامه‌ريزي در زمينه بهداشت باروري، جمعيت و توسعه پايدار ايران است.

در هفته‌هاي آينده صندوق جمعيت ملل متحد بر اساس برنامه‌هاي پنجساله آينده ايران كه نهايي خواهد شد مطمئن است كه دستاوردهاي خوبي را براساس چشم اندازهاي اين برنامه در ايران شكل خواهد گرفت.

ما در صندوق جمعيت ملل متحد در ايران به بهبودهاي مستمر كشور ايمان آورده‌ايم و در اين راستا به طور منظم برنامه‌ها و پروژه‌هاي مشترك في مابين ارزيابي، مميزي و نظارت خواهد شد.

نتايج حاصل از اين فعاليت‌ها به ما كمك مي‌كند برنامه‌ريزي صندوق جمعيت ملل متحد براي قابليت پياده سازي در راستاي بهبود و انطباق با استراتژي‌هاي جديد ايران در چرخه انجام پروژه‌هاي مشترك به خوبي صورت پذيرد.

من همچنين مي‌خواهم براي به اشتراك گذاشتن اطلاعات صندوق جمعيت ملل متحد در ايران با شما به ملاقات اخير مدير اجرايي صندوق جمعيت ملل متحد با ثريا احمد عبيد وزير بهداشت سابق نيجريه كه در حال حاضر استاد پزشكي در دانشگاه نيجريه و سخنگوي آفريقا در برنامه‌هاي مادر، تولد و سلامت كودك است اشاره كنم.

اهميت اين ملاقات به دليل موفقيت‌هاي ثريا احمد عبيد در همكاري با صندوق جمعيت ملل متحد در طول 10 سال گذشته در حوزه ارتقا زندگي زنان در سراسر جهان است كه متعاقباً دستاوردهاي نتايج تلاش‌هاي اين بانوي فعال جهاني در ديگر كشورها اجرا خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.16013s, 19q