مسموميت با سرب موجب كاهش توانايي ذهني كودكان مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۰۸ - ۲۳:۱۹ - کد خبر: 22624

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس محمد حسين سلطانزاده اظهار داشت: در حال حاضر "سرب " يكي از آلاينده‌هاي مهم هواست كه بر اثر سوخت خودرو ايجاد مي‌شود.

وي مسموميت با سرب را موجب كاهش توانايي ذهني در كودكان دانست و افزود: اين ماده به سيستم عصبي و ساير اندام‌ها آسيب مي‌رساند. منواكسيد كربن نيز كه يكي ديگر از مواد زيان‌آور هواي آلوده است نيز مي‌تواند موجب سردرد، كاهش هوشياري، مشكلات دائمي سيستم اعصاب مركزي و در نهايت مرگ مي‌شود.

استاد دانشگاه علوم‌پزشكي شهيد بهشتي به اثرات سوء آلودگي ‌هوا بر بدن اشاره كرد و گفت: اگر آلودگي هوا از شدت زيادي برخوردار باشد منجر به بيماري‌هاي ريوي، آسم، آلرژي، سرطان ريه و مرگ زودرس مي‌شود ضمن اينكه آلودگي هوا بر سيستم عروقي و گردش خون تأثير نامطلوبي مي‌گذارد.

سلطانزاده ادامه داد: حمله‌هاي قلبي نيز با آلودگي هوا ارتباط دارد و موجب افزايش غلظت خون، احتمال تشكيل لخته و آسيب به سرخرگ‌ها و تصلب شرائين مي‌شود.

وي بروز دردهاي شكمي را يكي ديگر از عوارض آلودگي‌ هوا بيان كرد و اظهار داشت: دهان، حلق و بيني مسير اصلي عبور هواي آلوده است، از آنجايي كه بيني نقش مهمي در تصفيه آلودگي‌ها دارد، مواد آلاينده‌اي كه در بيني تجمع پيدا مي‌كند به بافت بيني، سينوس‌ها و مخاط تنفسي آسيب رسانده و همين مسئله موجب التهاب مخاط، آبريزش و آسيب پذيري در برابر ويروس و ميكروب‌ها مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61744s, 19q